1. 1.
  türkiyede bulunan en yüksek puanlı petrol mühendisliğidir.4 yıllık eğitimi içerisinde ilk 2 yıl genel mühendislik dersleri verilirken son 2 yıl ise tamamen petrol ağırlıklı dersler verilir.aldığınız dersler sonucunda petrolun yer altından çıkarılıp rafineriye iletilene kadar geçtiği evreler konusunda bilgi sahibi olursunuz.mezun olduğunuzda sondaj mühendisi (drilling engineer) ,kuyu tamamlama (well completing and logging) ve ya rezervuar mühendisi (resorvoir engineer) olarak çalışabilirsiniz.türkiyedeki imkanları değerlendirildiğinde özellikle erkek adaylar için iyi iş imkanları ve yüksek maaş vaat eden bir bölümdür.fakat saha koşullarının çok çetin olduğu tercih yapılırken göz ardı edilmemelidir.
  7 ... freedean
 2. 2.
  geleceğin mühendisi freedean ın tanıtımını yaptığı mühendislik alanı
  3 -2 ... broadcastonwax
 3. 3.
  bır arkadasımın okudugu vee
  -pompacı mı olcan lan?
  kavramını hayatıma sokan bolum.*
  5 ... twor
 4. 4.
  itülü petrol mühendislerinin gıcık olduğu bölümdür.odtülü değil misiniz şöylesiniz böylesiniz diye başlarlar.evren hoca bölümün en tutulan hocasıdır.eğer bayansanız yazmadan önce bir daha düşünün derim. bazı derslerde tek kız kalırsınız. sahaya çıktığınızda da altınızda çalışan işçiler dahil herkes size ön yargıyla bakar.kız değil mi yapamaz burda, anlamaz işten derler ki bunlar da sizin inadınızı körükler. bu dezavantajların yanısıra para biriktirmek için ideal bir meslektir. arazide çalıştığınız(sondajda) vakit para harcayacak yeriniz yoktur ve bu zor koşullar altında çalıştığınız için yüklü bir ödeme yaparlar. aile hayatı kurmak çok zordur.misal sondaj mühendisleri 1 ay çalışır 1 ay tatil yaparlar. dünyanın en zor 2. mesleğidir. ilki maden mühendisliğidir. petrol savaşları petrolun varilini 70 dolardan fazlaya fırlatmıştır.onshore'da varilin maliyetinin 2 dolar,offshoreda ise 5 dolar olduğunu düşünürsek,çok karlı bir iş olduğu ortadadır.
  5 ... seamea
 5. 5.
  bu bölümün ODTÜ deki binası ortacag gotık mımarısınden ızler tasımaktadır,gıdılıp görülesidir.
  1 ... nickimle değil entrylerimle hatırlanmak isterim
 6. 6.
  sözlüğe en çok yazar veren bölümdür. * *
  hakanodtu
  freedean
  pammuk
  seamea
  2 ... pammuk
 7. 7.
  artık işe yarasınlar da petrol, doğalgaz ne çıkacaksa çıkarsınlar, bölümü.**
  2 ... jjaks
 8. 8.
  (bkz: pompacılar)*
  3 -1 ... witch
 9. 9.
  "petrol'de mi okuyorsun?üzülme 4 sene çabuk geçer" diye öğrencileri çileden çıkartılan bölüm. evet 20 sene içinde petrolün bitmesi nedeniyle, bölümün geleceğine şüpheli bakılmaktadır. fakat petrole alternatif enerji kaynağı doğalgazdır. öğrencilerine bir şey olmazdır. merak etmeyinizdir. *
  1 ... seamea
 10. 10.
  son 30 yılın geyiği olan * "petrol bitince napıcaksınız nıhahhahaha" muhabbetine maruz bırakılan amma velakin petrolün bitmediği bitse de "kardeşim doğalgaz var, onu bulur çıkarırız ayıp ediyosunuz ama" bölümü.
  2 ... freedean