bugün

zülfü livaneli, cem karaca, ezginin günlüğü tarafından yorumlanmış güzel türkü. hepsinin yorumu çok güzeldir ancak kanımca en iyisi ahmet kaya yorumudur. daha bir efkarlı, daha bir etkili söyler. cem karaca yorumunda ise "lümüney" kısmı fazlasıyla vurucudur. ahmet kaya'nın resitaller 1 albümünde yer almakta, başında yaptığı konuşmada ufak bir hata geçmektedir. sözleriyle ufak bir çelişme yaşadığından ister istemez her dinlediğimde yüzümde tatlı bir tebessüme neden olur.

"şimdi . tamam... şimdi isterseniz hepimizin bildiği bir halk türküsü söyleyelim mi? odam kireç tutmuyor, söyleyelim mi onu? peki."

türküye girer fakat başını kendisi de yanlış okur ("odam kireçtir benim / kumunu karmayınca" diye girer) , sonra hatasını farkeder düzeltir, hiç de bozmaz.
http://www.youtube.com/watch?v=-hc9cadFauk
ben sevdim essien aldı niye ben ırkçımiyem _?
(bkz: dalga geçmekte sınır tanımayan yazar)
ezginin günlüğü tarafından muhteşem ve de muhterem şekilde yorumlanmış türkümüz. *
(bkz: o dam kireç tutmuyor)
"ben sevdim eller aldı niye ben ölmüşmüyem..."
mısrasıyla,çaresizce acıyı kabullenmişin ve ince ince dert yananın türküsü.
bursa deplasmanında bursapor taraftarından mutlaka dinlenesidir, hakikaten mükemmel söylüyorlar.
cem adrian'ın yorumundan daha bir dinlenesi olan hayvan ayvan hayvan türküdür.
ahmet kaya'nın resitallerinde söylediğini dinlemek güzeldir.
Zülfü livaneli,ahmet kaya ve daha birçok sanatçının seslendirdiği, aşk ve hüzün dolu dinlenesi halk türküsüdür.
erotik türküdür.
zulfu livaneli ve ahmet kaya yorumlari ayri ayri dinlenesi ve de hayran olunasi turkudur. her iki usta da farkli bir sekilde seslendirmistir ama iki yorum da insani beyninden vurur. firtinali efkar denizlerine can simitsiz atar insani. turku bitince sebepsiz gibi gelen bir yurek sizisi birakir geride. ama herkes bilir ki sebebi bellidir bu sizinin: "ozlem"
tam sözleri aşağıdaki gibidir

Odam kireçtir benim
Yüzüm güleçtir benim
Soyun da gir koynuma
Terim ilaçtır benim

Odam kireç tutmuyor
Kumunu katmayınca
Sevdan baştan çıkmıyor
Sarılıp yatmayınca

Baba ben derviş miyem
Kürkümü giymişmiyem
Ben sevdim eller aldı
Niye ben ölmüş miyem

Odanı kireç eyle
Yüzünü güleç eyle
Soyun da gir koynuma
Terimi ilaç eyle
en güzel yorumu kesinlikle cem karaca yapmıştır. ağlatma olasılığı çok yüksektir.
Kimden olursa olsun en az bir kere dinlemeli...
mutlaka bir de sadık gürbüz' den dinlenmelidir.
emin igüsten * dinlemek melankolinin dibine vurdurur kafanızı, ayılmak güç olur.
kıraç'ında farklı bir yorum kattığı , cem karacanın mutheşem yorumladığı "ben sevdim eller aldı baba ben ölmüş müyem" sözüyle unutulmayan, yaralı kalplerin halk ezgisidir.
(bkz: odam kireç tutmuyor)
http://www.youtube.com/watch?v=MKqWQvh1LLQ
abazalıktan yanmış vucudun en güzel betimlemesi olan vasat parça

saflığın rengi olan beyazın kötüye kullanılmasıdır, lan 17 yaşındaki kıza sarılıp yatmaktan bahsedilir mi ?
büyük ihtimal odada rutubet vardır.
(bkz: kumunu karmak)
çamurla badanayı denedin mi hiç.
güncel Önemli Başlıklar