bugün

Oblomovların konulduğu kap.
Pandemi dönemi hepimizi tertemiz birer oblomov edip bırakacak belli ki.
Oblomovu anlatan kitabı okumadan oblomov olmaktır.
Bir var olma hali belki de bir yok etme hali...
oblomov ismi bana oblomov ismini her gördüğümde (bkz: oblivion) kelimesini hatırlatıyor.
Oblomov'luk göstererek birtürlü okuyamadığım bir kitaptır.
Hayret bir bilgi başlığı yaşanmışlığı teneffüs ettik!
Oblomov sayesinde.
çok fazla seçenekle yaşıyorsanız muhtemelen oblomovluk sizi de esir alacaktir.
Mesela bazen benim Gün içinde yapmam gereken birkac zaman alıcı şey oluyor ve ben onu yaparsam ona zaman ayiramam bunu yaparsam buna zaman ayiramam diye düşünerekten o günü hicbir şey yapmadan geçirebilmekteyim
Oblomov'un alman kankisi de: alman disiplini. Dbjdksks.

Tembellik değildir.
atalet durumu.

insansı huyun önemli ayrıntısı. geleceği şekillendiren konu.

ivan gonçorovun oblomov adlı romanındaki kahramanın özelliğinden yola çıkarak,

nikolay dobrolyubovun oblomovism hakkındaki oblomovluk nedir adlı ünlü denemesinde ele aldığı konudur.

ve bu konuyu çok güzel anlattığı kitabını henüz23 yaşındayken yazmıştır. 25 yaşında vefatından hemen önce böyle bir eseri insanlığa sunmuştur.

denemede oblomovluk kavramını ele alırken tanımı da yapmaktadır.

bireyle başlayan bilinçli tembellik, kendini gerçekleştirememe.

bu kavram bireysel dozda ve sınırda kalmayıp dolayısıyla topluma yansımasıyla önemli bir yere sahiptir.
Uyuşukluk değil, aksine fazla uyanıklıktır.

Her şeyin farkındasın, hep bir adım öndesin ve o şeyi yapabilecek güçte olduğunu bilirsin. Ama yapmazsın, çünkü öyle alışmışsın...

Bu insanlar etraftalar, bu insanlar sizsiniz...

Ben mi?

Ben değişik bir safhasını yaşıyorum bunun,

Değişim için uğraşıyorum, kendimi değiştiriyorum önce, kendimce delilikler yapıyorum, yakın geleceğe dair planlar yapıyorum ve hepsini gerçekleştiriyorum...

Ama hep bir şey eksik be,

Sonunda yine aynısı oluyor, insanlar değişmiyor...

Hep başa dönüyorum anacım...

Olanlar bir hatıra olarak kalıyor, anlatacak bir şeyim oluyor sadece.

değişin lan şu hayatta

Harekete geçin lan, inanın öyle kolay ki!!

bi adımı atsan devamı gelecek inan

Oblomovlar sizi...

Eeee hadii!

Swimpfff
zapadniki'ye göre rus toplumunun doğu yüzüdür.
günlerin birbiri ardına kovalamaca oynar gibi geçişini, insanları ve yaşamı bir filmmişcesine izlemek; oyuna dahil olmadan, minumum efor ve beklenti ile nefes alıp veren bir cesetmişcesine, potansiyelini köreltmektir.
temelinde yetişme şekli, amaçsızlık ve kimi zaman kararsızlık yatar.
günlerini tüketirken pişmanlıklar biriktirir. kendi düşen ağlamaz derler ama öyle olmaz kimi zaman...
oblomov'un bu seçimi, yani ''oblomovluk'', ilya ilyiç için kitapta belirtildiği üzere rasgele tembellik değildir. Tembel, işten kaçan ve işsizlikle mutluluğu bulan bir adamdır. Oblomov ise hiçbir zaman işe girmeyen, işsizlikten de zevk almayan bir adamdır.

Yataktan bile sürünerek uşağı Zahar'ın yardımıyla çıkan Oblomov, Oblomovluku bir düşünce, bir hayal dünyası olarak gösteriyor. Arkadaşları,uşağı,hizmetçisi, köydeki çiftçiler onu bir tembel olarak görse de, ilya ilyiç kurduğu bu hayal aleminde mesut bir şekilde yaşamaktadır.
Kitapta bir çok yerde övülerek yerilen müthiş olgu, yazarın kitabının temelini oturttuğu halde çok da açıklamadığı durumlar bütünü.
(bkz: oblomov)
dolu dolu güzel bir laftır. entelektüel bir şekilde öküz demek gibi bir şey bunu söylemek. en güzeli de karşındakinin bazen anlamaması. ha ! deyince sen kazandın gitti işte.
tembellik.

genellikle eglence duskunluguyle beraber anilir. ve ortaya bir " sefa pezevengi " cikar.
genellikle birey üzerinden incelenen bir olgu olmasına rağmen özellikle sovyet literatüründe toplumun geri kalmış kısımlarını tasfir ettiği gibi partinin içindeki evrimcileride tasfir edebilir. Lenin ilk şekilde kullanmıştır.