1. .
  mahalle maçlarında faul yada serbest vuruş talebine karşı mahallenin futboldan en çok anlayan abisinin verdiği sert tepkidir.
  1 ... vasifsiz isci
 2. .
  (bkz: yan hakem benim)
  ... 6.4.r.1.$.h
 3. .
  (bkz: kaleci oyuncuyum)
  1 ... arude50
 4. .
  mahalle maçlarında en çok duyulan tepki cümlesi. aynı zamanda bunun "adamın devam ediyor", "adamın gölü saydı" versiyonları vardır. çocukluk günlerini hatırlatır insana.
  1 ... kisil
 5. .
  mahalle maçlarında faul/serbest atış talebinden çok kaleciye geri pas sonrası endirekt atış talebi için söylenen çürütme cümlesidir.
  ... selmagezinir
 6. .
  "o zaman ofsayt da olsun" kallavi bir ayardır, sözlük literatürne göre konuşacak olursak. ama kimin verdiği mühim ayarlardandır. misal anne bin kere "odanı topla odanı topla" der baba "o odayı bir daha pislik içinde görmüycem" diyince elde torba odaya gidilir onun gibi.


  çaktırmadan ya da çaktırarak sevilen abisi kişisi bazende top sahibi bu lafı ettiğinde anında uyulur. evet abi ne faulü ya eskiden faul mü vardı denir.oyun devam eder. ama piçin biri(piç babasız anlamında kullanılmamıştır) o zaman ofsayt da olsun derse "hasktir lan, duvardan gol atıyorsun, bi de değmedi! diyorsun" ya da "siktir lan sidikli!" filan diyerek tartışma ortamına geri dönülür.

  sonuç: "mahalle maçları güzeldir! şimdi ki çocuklar bilmiyor bunları peeeh... bizim zamanımızda kızkaçıranlar harbiden kız kaçırırdı. biz de birbirmizin kıçında torpil patlatırdık.
  2 ... tankut kabza