bugün

2007 Norveç yapımı filmdir. Makinist bir amcanın emekli olması sürecini anlatır. O süreçte bol bol kar, buz ve tren görme şansımız olmaktadır. Hele de filmin başlangıcı insana ayrı bir huzur vermektedir. Tabii bunda Kaada tarafından yapılan film müziklerinin katkısı büyüktür.
--spoiler--
Filmi izlerken sürekli olarak bir gelişme olmasını bekledim durdum. Sanatsal içerikli film izliyorum gazıyla metaforlar ironiler aradım. Filmin sonunda ne olacak acaba kaygısıyla filmin sonuna geldiğimde elimde koskoca bir hiç olduğunu farkettim. Bütün bir film inceden mizah ve inceden göndermeler içeren bir skeçler topluluğu gibi geçip gidiyor.
--spoiler--
Toronto uluslararası film festivalinden sonra türkiyede festival kapsamında gösterime giren yapım Odd Horten adlı makinistin duygusal ama bir yandan da komik hikayesini anlatıyor. izlenmeye değer.
filmekimi 2008 kapsamında gösterilecek bent hamer filmi. norveçli yönetmenin daha önce filmekimi 2005 kapsamında gösterilmiş kült yazar charles bukowski'nin hayatının bir kısmını anlattığı filmi izlemiş, oldukça beğenmiştim. bu sefer yine bir insanı anlatıyor filmi. geçtiğimiz yıl istanbul film festivali'nde altın lale jürisinde yer alan bent hamer'in bu filmi norveç'te çeşitli ödüller almış olarak geliyor filmekimi'ne. merakla beklemekteyim.