1. 1.
  ekmek elden su golden yasamis adam. turk irkinin kurucusu sayilir. bir kovukta fistik gibi bir kiz gormus ondan uc cocuk yapmis, sonra da baska bir oyukta yine super bir kiz gormus oburunun ustune kuma getirip uc cocuk daha yapmis. kimileri de buna inanmis. turk toplumunun ataerkil duzeni icsellestirmesine cok guzel bir ornek teskil etmistir bu efsane.
  2 -39 ... laz pacino
 2. 2.
  bir iddiaya göre büyük hun devleti'nin kurucusu mete han, öbür iddiaya göre de hz. nuh'un oğlu yafes'tir kendisi.. karizmatik kişiymiş vesselam!
  8 ... lyla
 3. 3.
  bir rivayete göre hz. ibrahim tarafından kendisine elçi gönderilmiş, bu elçi tarafından tek bir yaratıcıya inanmak iletilmiş ve kendisi tarafından bu mesaj türkler e öğretilmiştir.
  ayrıca vatandaşlık belgesi gibi bir uygulamanın kendisiyle başladığı söylenir.
  4 -1 ... gazoz_kapagi
 4. 4.
  eski türk geleneklerinde doğan çocuğa bir isim verilir ancak bu gerçek ismi sayılmaz. gerçek ismini büyüdükten sonra yaptığı bir kahramanlık sonucu alırdı. ancak oğuz kağan bu tarife uymayan tek türk efsanesi olarak karşımıza çıkar. çünkü oğuz kağan yaptığı bir başarıdan sonra bu ismi almamış, kandi ismini doğuşundan kısa bir süre sonra yine kendisi vermiştir. bu da onun gök tanrı tarafından gönderilmiş lider olduğuna bir işaret olarak kabul edilmiştir.
  6 -1 ... gigantic
 5. 5.
  kurdun bileği gibiydi sanki bileği,
  benzer idi omuzu, ala samurunkine,
  göğsü de yakın idi, koca ayınınkine.
  bir insan idi fakat, tüyler ile dolu idi,
  vücudu kıllı idi, çok uzun boylu idi.
  güder at sürüleri, tutar, atlara biner,
  daha bu yaşta iken, çıkar, avlara gider.
  geceler günler geçti, nice seneler doldu,
  oğuz de büyüyerek, bir yahşi yiğit oldu.
  4 ... gigantic
 6. 6.
  oğuz kelimesi ilk zamanlardaki türkçede, oklar anlamına gelmektedir. türklerde ok ve yay sembolizasyonu yaşamın her alanında vardır.örneğin tanrı yaydır,hakan oktur,hakan yaydır,boy beyleri oktur,boy beyleri yaydır,boylar-halk ise oktur.Yayın oktan üstünlüğü ile kurgulanan bu sembolleştirmeye göre hakan bir ok olarak kök tengrinin altında yer alır ve hakan bir yay olarak ok olan ya da oklar olan boylar üstünde yer alır.Ok bir boyu ifade eder ve türk tarihindeki oğuz han'dan gelen oğuz boyu olarak adlandırılan 24 boy oklar olarak ifade bulur.ok kelimesi oklar olarak türkçede "uz" çoğul eki ile ok-uz olarak gösterilmektedir. okuz kelimesi oklar anlamına gelir ve bu zamanla oguz,oğuz olarak değişerek söylenilegelmiştir.oğuz yani oklar üstünde okların hakanı, 24 boyun hakanı olan oğuz han bulunmaktadır.

  (bkz: sait başer'in kutadgu bilig islâm öncesi türk düşüncesi çalışmaları)
  2 ... gladio1986
 7. 7.
  teoman'ın oğlu mete han olduğu söylenmektedir ama oğuz kağanın gerçek bir kimliği yoktur. oğuz kağan efsanedir ve büyük türk hanlarının her birinin özelliklerini abartılı olarak taşımaktadır. harmandır.
  1 ... timur sad
 8. 8.
  doğar doğmaz KONUŞMAYA BAŞLAYAN OĞUZ KAĞAN, ANNESiNDEN SADECE BiR KEZ SÜT EMER, ARDINDAN KIMIZ SÜTÜ VE ÇiĞ ET ister. 40 günlük iken ata biner. BÜYÜDÜĞÜNDE VÜCUDU iNSANLARA KORKU SALACAKTIR.. OMUZARI iNANILMAZ GENiŞTiR, BELi KURT BELi GiBiDiR VE GÖGSÜ BiR AYI GÖĞSÜ KADAR BÜYÜKTÜR...

  korku salar..
  6 ... fidelio
 9. 9.
  Annesinin ilk sütünü emdikten sonra,çiğ et ve sarap istemiştir.kırk gün sonra büyümüş,yürümüş ve oynamıştır
  3 ... ruya defteri
 10. 10.
  Madem ki ben kağanınız oldum,
  ordumuzun kargıları demirden bir orman,
  gökyüzü otağımız ve güneş tuğumuz olacaktır

  sözünü söyleyen destansı insan.
  3 ... cakirkursat