1. 1.
  son zamanlarda (tutunan,tutunamayan)bir çok insan tarafından "trend" olmuş türk edebiyatının usta kalemlerinden biridir.1934'te doğan yazar,ankara maarif koleji'ni,itü inşaat fakültesi'ni bitirmiştir.
  eylembilim,bir bilim adamının romanı(itü'den hocası olan prof.dr.mustafa inan'ın hayatını konu alır),tutunamayanlar,korkuyu beklerken,tehlikeli oyunlar...eserleri arasında akla ilk gelenlerdir."oyunlarla yaşayanlar" adlı tiyatro eseri devlet tiyatrolarında sahnelenen atay,"türkiye'nin ruhu" projesini gerçekleştiremeden 13 aralık 1977'de vefat etmiştir.
  17 -1 ... akademikr
 2. 2.
  (bkz: tutunamayanlar)
  11 ... philemon
 3. 3.
  eski idmma ögretim üyesi.

  (bkz: tutunamayanlar)
  (bkz: tehlikeli oyunlar)
  (bkz: oyunlarla yasayanlar)
  (bkz: bir bilim adamının romanı)
  (bkz: eylembilim)
  (bkz: günlük)
  (bkz: korkuyu beklerken)
  11 -1 ... vernon sullivan
 4. 4.
  projesi olan türkiye'nin ruhu adlı eseri yazamadan vefat eden yazarımız
  8 -1 ... olric
 5. 5.
  çağını aşan yazarlardandır. 70'lerin politik ikliminin kuşattığı, köy romanı adına çiziktirilen köy güzellemeleri -iyi örnekler dışında- arasında görmezden gelinmiştir. birkaç dergide bir iki yazıyla geçiştirilmiştir varlığı. buna rağmen yazmaktan usanmadan bugün edebiyatımızın köşe taşları olarak kabul edilen eserlere imza atmıştır. hakettiği öneme ancak yıllar sonra layık görülmüştür.
  bu toplumu anlayabilen ender insanlardandır. özellikle cumhuriyet dönemi aydını olmak üzere küçük burjuva aydının kıyasıya eleştirisini bulmak mümkündür atay'ın kitaplarında. ayrıca kenar adamlarının, itilmişlerin edebiyatımıza sokulmasını sağlayanlardandır.
  10 ... zibende
 6. 6.
  kitapları iletişim yayınları tarafından basılan,büyük yazar.
  3 ... laedri
 7. 7.
  orhan pamuk'un gizliden gizliye taklit ettiği yazar.
  14 -1 ... pislikabidesi
 8. 8.
  Cumhuriyet dönemi roman ve hikaye yazarı. inebolu'da 1934'te doğdu. istanbul Teknik Üniversitesi inşaat Fakültesi'ni bitirdi (1957). i.Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi inşaat Bölümü'nde öğretim üyeliği yaptı.

  Başlıca kitapları :

  Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar, Korkuyu Beklerken.

  Daha sonra Günlük'ü yayımladı. Yıldız Ecevit "Oğuz Atay'da Aydın Olgusu" adıyla bir kitap yayınladı.
  7 ... death lord
 9. 9.
  tutunamayanlar gibi bir başyapıtı türk edebiyatına kazandıran aşmış yazar. (bkz: disconnectus erectus)
  4 ... hscn
 10. 10.
  Burjuvalık ile yarım aydınlık arasına sıkışmış insanların hikayelerini anlatır. ülkem aydınını, halkım insanını yani. yürekleri burkan bir seslenişi, serzenişi belki de vardır korkuyu beklerken kitabının bitiş cümlesinde 'ben buradayım sevgili okur! ya sen, sen nerdesin' yazmak yeterli sanırım bu kadarını, yorumlamak okuyana kalmalı.

  bir arkadaşımın yorumuydu: 'Niçe nihilizmin tanrısı ise Oğuz ATAY da türkiyede ki peygamberidir'

  Tutunamayanlar ülkedeki en iyi romanlardandır. Korkuyu beklerken kitabında ki 'Beyaz mantolu adam' bir Dosto ustalığı ile yazılmıştır ve Tutunamayanlar'ın Selim Işık'ı Türk edebiyat tarihinin unutulmaz karakterleri arasında yerini almıştır.

  Eşya ile farklı bir bağı olan ve nesneleri canlandırıp, konuşturan yazar olma özelliğini de taşır Atay, onun bahsettiği yangının kokusunu duyumsar mesela bünye.

  Günlüğünde babasına hayranlığını hayranlıkla okumamak mümkün değildir. 'Senin aynadan gördüğünü ben dıvardan görürüm' demiştir babası. Bütün taşlarını sarsmıştır, Ölü babasına mektup yazmasına neden olmuştur.

  Bir bilim adamının romanı her bilim adamının hayatı gibi merak edilmediğinden ve hayal gücünden ziyade, yaşanana dayandığı için tutmamıştır. Ama görevini yerine getirmiş bir biyografi-kitap olarak iyi yazılmıştır. okunması alana duyulan ilgiyle alakaladır.

  Oğuz Atay'ı okumadan türk edebiyatından söz etmek gaflet olur.
  9 ... suvari
 11. oğuz atay Başlığındaki Önemli Entry'ler