1. 1.
  evet dostlar malum bahar dönemine yaklaşıyoruz ve memleketin bilumum yerlerinde hepimiz görmüşüzdür bu oğlak çevirme tabelalarını.

  internetten ve çevremden araştırdığım kadarıyla bir besi hayvanının islama uygun kesilip tüketilmesi için belli başlı durumlar var bunlardan biride hayvanın yaşı. şimdi bizim bu oğlak dediğimiz hayvancağız henüz sütten kesilmemiş ve max. 6 aylık yavrular. sırf eti daha lezzetli diye bu hayvancağızları annesinden ayırıp kesmek hem islama hem de insanlığa aykırıdır.

  insan denen bu mahluk sırf damak zevki için bu yavrucuklara nasıl kıyabiliyor aklım hayalim almıyor. hem dinen hem de ahlaken doğru olmayan bu duruma lütfen duyarsız kalmayın oğlak eti tüketmeyin.

  insan şuna nasıl kıyar amk. oğlak etinin caiz olmaması
  8 -3 ... yenibirsayfa
 2. 2.
  dini yönden durum nedir açıkçası bilmem ama kuzu ve oğlak eti yemesek pek iyi olacak. önceden denk geldikçe yerdim ama artık ikinci seçenek neyse onu değerlendiriyorum.yazık lan hayvanlara. hoş et yemek nedir? nasıl alıştık o da ayrı bir şey.
  -1 ... the dayi slx
 3. 3.
  Acımam gömerim. Oğlak yenmez mi ya.
  -1 ... be happy yine yine yeniden
 4. 4.
  Oğlak, kuzu, buzağı, piliç bunların kesilmesi konusunda niye yasal bir sınır yok? Varsa neden bilmiyoruz? Nerde hayvan hakları savunucuları, vejetaryenlar?

  Gurme lobisi bu kadar mı etkili? Dini yönden ayrıntıyı bilemem ama kurbanlık hayvan için geçerli kriterler ölçü olarak gayet insaflı.
  2 -1 ... tea man
 5. 5.
  orda bir duralım gençler.

  yaş sınırı sadece kurban bayraminda, kurban edilecek hayvan için vardır. onun dışında bir sorun yoktur. kafamiza gore din uydurmayalım.
  2 ... bittimiacaba
 6. 6.
  yaş sınırı konusunu çok yanlış anlamışsınız. kurban kesme durumunda yaş sınırına bakılır sadece. ha dersen ki bunlara nasıl kıyılır diye o ayrı bir konu. ben bizzat kesmem, beslediğim büyüttüğüm hayvanı da kestirtmem ama zaten halihazırda kesilmiş olan oğlak etini de yerim. hayvanın geri dönüşü yok zaten kesilmiş.
  1 ... masklavi
 7. 7.
  kimsenin din falan uydurduğu yok gençler aşağıda diyanetin konuyla ilgili görüşü vardır. 6 aylık, daha küçük veya sütten kesilmemiş hayvanın dinen kesilip yenmesi caiz değildir.

  vahşi doğada bile hayvanlar avladığı hayvanın yavrusu varsa dokunmuyor hatta koruduğu bile oluyor insanoğlundan daha vahşi bir canlı var mı acaba yeryüzünde?? sen iki tike et yicen diye millet 20 günlük kuzuları boğazlıyor.

  diyanet: “Süt kuzusu denilen yavruların yaşı en az 6 aydan küçük ise onu kesmek de yemek de dinen caiz değildir. Kuzunun kesilmesinden önce 1 yaşını doldurmuş olması tavsiye edilmekte, yahut 1 yaşında değilse de, misâlen 8 aylıktır ama 1 yaşında gibi sağlıklı olgunlaşmıştır, bu durumda da 6 aydan aşağı düşmemek kaydı ile kesmek de yemek de caizdir.”
  ... yenibirsayfa