bugün

evet efendim...

geçen günlerde yaşadığım bir olayda, kemalist tanıdıklarımın çocuğuna sarfettiği ilginç söz.
yaşadığım olayı anlatarak, bu cümlenin ne anlama geldiğini istişare etmeliyim.

dediğim gibi, geçenlerde birtakım görüşmeler yapmak adına kadıköy pendik minibüsüne binmiş, pendiğe doğru yol alıyordum. başıma geleceklerin bir işareti olacak bir kaç olay daha yaşadım. minibüs bomboştu. arka dörtlü koltuğa oturduktan sonra yanıma dini bütün bir amca geldi. kuran okuyordu. gülümseyerek, -allah kabul etsin sevgili amcacığım dedim. adı rahmet imiş. hülasa, yol boyunca ak partinin inşa ettiği müthiş geleceği istişare ettik. tahmin ediyorum 100 metre sonra sarı saçlı, 50-60 yaşları arasında olmasına rağmen kırmızı öjeli, banu alkan göbekli bir teyze bindi. ceketinde atatürk rozeti asılıydı. buradan da kemalist olduğunu anlamıştım.

bana ve yanımdaki dini bütün amcaya ; kalkın oturayım, cumhuriyet mitinginden dönüyorum, gençlerle halay çektim, cumhuriyeti kurtardık biz, hı hı evet kurtardık dedi. ben hemen kalkmama rağmen, bak hala oturuyor eşşek sıpası dedi. aldırmadan yoluma devam ettim.

indikten sonra birtakım görüşmeler yaptım. ülkenin geleceği için mühim görüşmelerdi bunlar. sonra bir arkadaşım arayarak; -abi ak parti pilav günü var gelsene dedi. kıramayıp uğradım oraya da. oraya kadar geldikten sonra; yıllar önceden tanıdığım kemalist bir tanıdığımın dükkanına da uğrayayım dedim.

dükkandan sonra evlerine buyur ettiler. yemekte batılı yemeği olan hindi ve yanında pilav vardı. içecek seçimleri ise gayet ilginçti. şarap almışlardı. sağolun ben içmiyorum diyerek reddettim.

ben koltuğa oturdum, onlar ise şuh kahkahalar içerisinde şaraplarını tokuşturuyorlardı. televizyonlarını değiştirdiğimde kanaltürk, habertürk, cnntürk gibi kanallardan başka kanal bulamadım. masa üstünde ise cumhuriyet gazetesi vardı.

sonra çocuklarını gördüm, odasında oturuyordu. elindeki kitap gayet ilginçti. çocuk nutuk okuyordu. çocuk anneeeee tamam gözüm ağrıdıııı diye bağırdı. annesi ise;

nutuğunu oku bitir, yoksa atatürk arkandan ağlar dedi. bu cümlenin manasını sormaya korktum. evde üç tane zebellah gibi iri kıyım sakallı adam vardı. bana bir şey yapabilirler diye korktum açıkçası.
(bkz: gerçek kesit)
(bkz: nutuk u yemek sanan kemalist)
(bkz: götünden hayal uyddurmak)
'vatanı ye, bitir evladım yoksa israil arkandan ağlar' dan evladır.
(bkz: vatanı bitir evladım yoksa israil arkandan ağlar)
(bkz: başbakanımız ikinci bir peygamber gibidir)
atatürk ağlamaz, hele arkandan hiç ağlamaz.
(bkz: ateşe su dökme cin çarpar)
(bkz: akşam ıslık çalma iblisler gelir)
(bkz: otobüste erkeğin kalktığı koltuğa oturmayan bayan)*
atatürk ağlar belki...ama nutuğu bitirmedi diye değil nutuğu anlayamadı diye ağlar. nutukta ne yazdığını, ne anlattığını, gençliğe hitabeyi anlayamadı diye ağlar. vatan kimlere kalmış diye ağlar. ağlar...ağlar ama asla senin arkandan ağlamaz.
edit: imla
(bkz: risaleni oku bitir yoksa feto arkandan ağlar)

(bkz: iide zaten ağlıyor)*
seviyesi deniz seviyesinden metrelerce aşağıda olan ama hayalgücüne şapka çıkartılan fantazi.

alis de böyle harikalar diyarındaydı bir ara...
bir insanın kendisini nasıl küçük düşürebileceğini gözler önüne seren bir uyduru... sinema versiyonu merakla bekleniyormuş aldığımız duyumlarca.

illa ki nutuk'u okumak için bir gerekçe lazımsa ve içinde "arkandan" şeklinde bir işaret yer alacaksa daha yaratıcı uyarılar geliştirilebilir. kaldı ki yüzyıllardır aynı kazanın kaynadığı bu topraklarda biraz olsun net ve aydınlatıcı duruyor nutuk'tan öğreneceklerin...
(bkz: nutuk okurken nutkun tutulması)
(bkz: bitirmezsen boyun kısa kalır)
(#7526555)
(bkz: ilahi bak akşam akşam güldürdün)
atatürk ağlamaz,ağlarsa da buna ağlamaz. nasıl kurtardık biz bu vatanı, 3-5 sözde dinci ülkeyi soymuş, satmış sonra da din lafı ediyor diye ağlar. gençler cehaletten neye inanacağını şaşırmış diye ağlar. gözümüzü açamadık diye ağlar. hem batı hem doğu arasında sıkıştık kaldık, ikisinden birine ait olucaz diye kendimizi zorladık diye ağlar, yıllar önce chp-dp, sonra sağ-sol, şimdi de dinci-kemalist diye ayırdılar vatanımın evlatlarını, gelişmemizi istemiyorlar çünkü diye ağlar.
ver eksileri peşin peşin..
bu kadarsın çünkü.
atamın büyük nutkunu okumak değil, anlamak lazım.
anlayan adamında çocuğunu nutku anlayacak seviyeye taşıması gerektiğini anlamayacak bir cehalette olması mümkün değildir.
başucunda manasını bilmediği kutsal kitabını muhafaza eden adama benzetirim nutukla kutsalını yaşayan adamı.
baştacı et ama önce anla ve anlat.
şeyhinin eteğini öpersen geçer.
(bkz: risale-i nur oku yoksa fetoş arkandan ağlar)
"atam atam! sen kalk da ben yatam!" diye her gün salya sümük haykırıp ağlayan, içlenen, ebeveynin çocuğuna korkutucu tavsiyesidir. oysaki erkekler ağlamaz . *

edit: tebrikler! daha kaydet butonuna basar basmaz eksiyi vermişsizniz. hızınız göz yaşartıcı, gurur verici.. "ata" sizinle gurur duyuyor. sadakatiniz size bonus olarak geri dönecektir. anıtkabir ziyaretleriniz ise ekstra 10 kat bonustur. *
bazen beyaz yalanlar gerekir.
başlığı görünce önce şüphelendiğim,"evet efendim" şeklinde ki hitap cümlesiyle başladığını gördükten sonra hbbia olduğundan emin olduğum ve okumaya bile gerek duymadığım başlık.

bir insan bir kere dahi olsun tanımlı entry girmez mi yahu?
atatürk artık ağlamaz,ağlayamaz elbet fakat o kitaptan bir takım dersler çıkarılmadıkça bu ülke daha ağlamaya çok devam eder.
nutuk okunuyorsa hemen bitirilmelidir, bu kaçıncı sevda bu kaçıncı ayrılık.
samanyolunu söyle yalakalığını yap yoksa rte arkandan ağlar gibilerinden bir cevapla geçiştirilebilecek bir zırva.
güncel Önemli Başlıklar