bugün

tarihin akışını değiştiren ve orşin zırhlısını denizin dibine gönderen türk gemiciğidir.

yunan yafidi tohumlarının tersanelerinden 1884 yılında denize indirilen nusret'in ilk ismi ''athenaoris'' olmuştur. yunanların izmir'i işgalinde adaların güvenliğini sağlamak için amiral apollois tarafından görevlendirilen athenaoris büyük taaruzda denize dökülen yunanlılardan aziz milletimize bir kazançtır.

o zaman garp orduları komutanı ismet paşa kazım karabekir paşanın onayıyla dedesinin ismini bu gemiye koymuş ve nusret olmuştur. nusret mayın gemisinin ilk komutanı pötürgeli topçupaşazade emrullah efendidir.

(bkz: nusret paşa)

miralay emrullah efendi tarafından çanakkale savaşında büyük bir etkinlik yapan bu minnacık taka tam 24 mayını boğaza düzenekleyerek savaşın gidişatına millet lehine yön vermiştir.
seyit onbaşı çanakkale savaşından sonra ödül olarak kalan askerliğini çavuş olarak bu gemide tamamlamış ve tezkeresini oramiral özden örnek'ten almıştır.

gemi faal olarak 1987 yılına kadar görevine devam etmiş 1988 yılında bilinmeyen nedenlerle cortu çekmiştir. son olarak malatya'nın gururu turgut özal tarafından birebir aynısı türk tersanlerinde yapılarak 1991 yılında üretilmiştir.

şuan gelibolu feribot iskelesinde ziyarete açık olan gemicik salı günleri hariç diğer günler yerli turist ve anzakları beklemektedir.
nusrat olmasın o?
(bkz: nusrat mayın gemisi)
onca yıldır tarihçiyim bu geminin ismet paşanın dedesinin ismi olduğunu bilmiyordum. nusret paşa ha.
görsel
görsel
görsel

nusret mayın gemisi . alman yapımı .
1913 yılında donanmaya katıldı .
döşediği mayınlar üç düşman
zırhlısını batırdı , bir tanesi de
savaş dışı kaldı . tarihi değiştiren bu
gemiyi koruyamadık ....

komutanı yarbay geehl , komutan yardımcısı
ise Güverte Kıdemli Yüzbaşı
Tophaneli ibrahim oğlu Hakkı beydi .
18 mart 1915 zaferinde payı büyüktür .