bugün

Tam bir fiyat performans canavarıdır, iktisat fakültelerinde ders olarak okutulacak niteliktedir.
ben bunu hep "nusret may'ın gemisi" sanıyordum. nusret may diye bir adam varmış ve onun gemisiyle ilgili bir hikayesi var diye düşünüyordum. ehehe şaka şaka mal mıyım ben öyle sanıcam. ama öyle sansam güzel bi hikaye olmaz mıydı? evet olurdu. ama öyle sanmadım işte napalım, boş verin üzülmeye değmez.
çanakkale savaşının deniz harekatı kısmının kazanılmasının en büyük sebebi bu gemi ve bu geminin kahraman mürettebatıdır. o mayınları boğaza yerleştiremeseydi tarih bambaşka olabilirdi.
"birinci dünya harbi'nde bu kadar insanın ölmesine, harbin ağır masraflara mal olmasına, denizlerde onca ticaret ve savaş gemisinin batmasına başlıca neden, türkler tarafından o gece atılan o incecik çelik halat ucunda sallanan yirmi altı demir kaptır."
winston churchill
bu kahraman geminin marşı bile vardır... bu badem bıyıklılardan önce ne kadar güzelmiş herşey lan...
https://www.youtube.com/watch?v=goNnl2tEfBM
Artik nasıl koyduysa bazılarından acısı hala çıkamamıştır.
1911'DE ÜRETiLEN, 1913'TE ASKERi HiZMETE GiREN BOYU 40 METRE, ENi 7, METRE, TERHiS TARiHi 1955, GEMi KOMUTANI YÜZBAŞI TOPHANELi HAKKI BEY, MAYIN GRUP KOMUTANI YÜZBAŞI HAFiZ NAZMi BEY OLAN VE ÖLÜMÜN ÜSTÜNE GiDEN KAHRAMAN GEMiNiN ADIDIR.
YÜZBAŞI HAKKI BEY GÖREVDEN iKi GÜN ÖNCE KALP KRiZi GEÇiRMiŞ AMA BÜTÜN UYARILARA RAĞMEN BU GÖREVE KATILMIŞTIR VE NUSRAT MAYIN GEMiSi'NiN DÜŞMAN GEMiLERiNiN PROJEKTÖRLERiNE YAKALANACAĞI ENDiŞESi iLE iKiNCi BiR KALP KRiZi GEÇiRMiŞ VE ÇANAKKALE'YE DÖNEMEDEN ŞEHiT OLMUŞTUR.
NUSRAT MAYIN GEMiSi 18 mart 1915'TE, ÇANAKKALE DENiZ HARBi'NDE DÜŞMAN GEMiLERiNDEN, iNGiLiZ DONANMASINA AiT IRRESISTTBLE VE OCEAN GEMiLERiYLE, FRANSIZ DONANMASINA AiT BOUVET ZIRHLI GEMiLERiNiN BOĞAZIN KARANLIK SULARINA GÖNÜLMESiNi SAĞLAYAN MAYINLARI DÖŞEMiŞTiR.
saldırıdan sadece bir gece önce, mayınlara çarma ve düşman denizaltısı tarafından batırılma riskine rağmen, boğazda belirlenmiş noktaları mayınlamış efsane gemi. çanakkale savaşı ve ulusların kaderini değiştirdi. üstelik iki gün evvel kalp krizi geçirmiş ve tavsiyelere aldırış etmeden görevi üstlenmiş gemi komutanının idaresinde.

[görsel bir resmi.]
[görsel gemi komutanı, ismail hakkı bey.]
[görsel tür mayını.]
Bir araba yalana dolanmış şanlı gemimizdir.

Fakat onca yazıyoruz, çiziyoruz nafile... Yalanın, efsanenin önünü gerçeklerle almak mümkün olmuyor.

Öyle bir anlatıyorlar ki sanki o mayınlar döşenmeseydi müttefik gemileri boğazı geçebilirdi!

Özet geçeyim: boğazın orta ve arka kısımlarında daha 9 mayın hattımız vardı ve dar olan bu bölgelerde seyyar topçu kuvvetlerimizin atışları altında o mayınları taramaları mümkün değildi. Saldırıyı tekrar etmemelerinin sebebi de aldıkları acı dersle bu gerçeği fark etmeleridir.

mayınları fark edemeyen pilotun kurşuna dizilmesi yalanı da anlatılanlara tüy dikmiş.
mersine giderseniz mutlaka ama mutlaka gidip görün. Şahane bir şekilde restore edilmiş ve bilgilendirici afişler asılmış. Bir Türk evladının gözlerinin dolmaması imkansız.