bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  evet iddia ediyorum nurcular komünisttir... niye mi? bildiğiniz/bildiğimiz gibi nurcular bir cemaat altında toplanmış said-kurdinin yazdığı kitap etrafında birleşmiş (bkz: risale-i nur) fetulah gülen liderliğinde bir takım siyasi amaçları uğruna dinin arkasına saklanan bir gruptur malum...

  isterseniz cemaat kelimesini inceleyelim ve önce garip gelen bu iddiayı açıklayalım *..
  arapçada cemaat cem'den yani toplanmak anlamından geliyor "aat" eki çoğaltma ekidir* cemaat bir yerde bir amaçla oluşmuş topluluk demek. cemaate bağlı kişilerin arasında aile yapısına benzer ilişkiler vardır, birbirlerine bir bağla bağlıdırlar. bu bağ, salt dini beraber yaşamanın alınacağı feyz için de kurulabilir, belli bir kisve altında (din en çok kullanılanı) topluluk oluşturarak maddiyat ve siyasete dayalı bir ortaklık bağı kurmak için de olabilir. (bkz: çıkar) cemaatin türkçemizde topluluk anlamına geldiğine hem fikiriz sanırsam bu bakışı yakaladıktan sonra başka bir bakışa yönelelim topluluk ingilizce'de ne anlama gelir? * * evet community bildiniz. biz nur cemaatine mensup kişilere ne diyoruz ? cemaatçi e bunun direk ingilizcesi nedir? communist eveet sözlükleri elinize alın açıp bakın siyasi anlamını bir kenara bırakırsak nurculara komünist demek kesinlikle yanlış bir önerme değil.

  şimdi komünisme karşı fena halde doldurulmuş ergen cengaverlerimiz çıkacak ve o klasik şark kurnazlıklarını yapıp bik bik edecekler oysaki siyasi bir anlamla doldurulmuş olmasaydı sizlerinde sınıflandırılacağınız kategori komünist olacaktı. bilemiyoruz iyi bir nurcu olursanız belki stalini bile görebilirsiniz. *
  3 -8 ... aquarius
 2. 2.
  komunist nurculara da rastlamış olan insanın buna dayanarak genelleme yapmasıdır.

  aat arapça da çoğul yapma ekiymiş. Arapça bilmemek bu olsa gerek.

  arapça sami dil ailesinin sami koluna mensup çekimli bir dldir. bu dilde ekler yok kalıplar vardır.
  (bkz: arapça)

  edit:kimse ironiden anlamadığıma dem vurmasın
  2 ... ehliistirahat
 3. 3.
  nurcuların ve komünistlerin milliyetçiliğe karşı olup, enternasyonalizmi savunmaları ile ölçülebilen iddia. nurcular, sadece müslüman oldukları için arap kardeşlerini daha çok severler. komünistler ise doğu türkistanlı bir direnişçi yerine, benzer yollardan geçen bir şilili direnişçiyi yeğlerler.
  1 -1 ... sonkuzu
 4. 4.
  belli bir amaç uğruna bir araya gelen insanları community olarak niteleyen ve buna bağlı olarak nurcuların da komunist olduğunu savunan yazar kişisi bana çıkar için yapılmayan herhangi bir faaliyetten söz edebilir mi? diye söylendiğim sonra da ya da neyse ya s.tir et dedirten başlıktır. o halde her canlı komunisttir.
  1 ... a nick
 5. 5.
  daha sosyolojik benzerliklere geçmeden salt türkçe-ingilizce çeviriyle yapılmış önerme.
  2 ... aquarius
 6. 6.
  koministliğin temellerini nurculuk içerisine yayıp üzerine fazlasıyla acılı bir sosla beraber ideoloji dökülmesiyle sentezlenebilinen olaydır. çok ayrı iki durum gibi görünse de birey üzerindeki sorumluluk ikisinde de hemen hemen aynıdır. tek fark inanç yoğunluğu denilebilir.
  1 -2 ... zuvvar
 7. 7.
  nurcuların arasında bulunmuş biri olarak rahatça ağız dolusu "hassiktir ordan" diyebileceğim önerme.

  birincisi komünistler din üzerinden prim yapan, dini çeşitli amaçlarla kullanan insanlardan nefret ederler; hatta dini insanı sömürme yolu olarak görür çoğu. dini beğenmezken nurcuyu mu beğensin? nasıl komünistle nurcu bir olabilir?

  düşünce yapısı aynı diye iki grubu aynı yere koymak salaklıktır. diyelim ki, fenerbahçe beşiktaş'ı yenerse galatasaray şampiyon olacak. fanatik cimbomlular fenerbahçe diye höykürüyor doğal olarak. amaçları bir, çıkarları bir; fenerbahçe kazanacak, galatasaray da kazanacak. fenerbahçe de sevinecek, galatasaray da sevinecek. biri galibiyete biri şampiyonluğa.

  fenerbahçeliler galatasaraylıdır diyenin kafasına sıçarım işte.
  2 -1 ... der meister
 8. 8.
  (bkz: sol goruslu yazarlarin cemaatcilerle benzerligi)
  ... aquarius
 9. 9.
  (bkz: süleymancılar nasyonel sosyalisttir)
  (bkz: aczimendiler neo liberaldir)
  3 ... forever young
 10. 10.
  (bkz: kemalistler şeriatçıdır)
  (bkz: yok artık)
  1 ... sosyal yumurcak
kapat