bugün

nurcular ülkemizde çok olduğu için elbette herkesin nur cemaatinden birçok veya en az bir arkadaşı mutlaka olur. çünkü bilhassa fethullahçılar kendilerine aykırı gelen ortamlara girmeye pek meraklıdırlar. bu ortamlara girdiklerinde de oradakiler gibi davranmamayı da bir gösteriş ve ispat mevzusu gibi görürler. mesela içki içilen ortama girip "bak içmiyorum birşey olmadı ölmez ki insan hehehe" demeyi severler. veya ortam bunu kaldırmıyorsa kendilerini gizlerler veya mecbur kalırlarsa içebilirler de. herneyse, konumuz bu değil. nurcu bir arkadaşın olması fethullah gülen'in veya çevresindeki ilgili sermayenin yaptıkları üzerine birşey konuşmamak demektir. mesela fethullah hocanın amerika'da "hastayım ustayım" numarasıyla kalmasının bir yalan olduğunu bilirsiniz. ama bu adamlara söylediniz mi babasına küfretmiş gibi size bunun bir yalan olduğunu aslında şeker hastası falan olduğunu anlatmaya kalkarlar. bu adamlarla konuşulmayacak bir sürü boktan mevzu vardır. mesela çalık holding bir nurcu şirketidir. fethullah hoca'ya kıyak paralar verir falan filan bunu da herkes bilir. herneyse konumuz bu değil. ama bunun karşılığı olarak da tayyip'ten kıyak ihaleler alır veya yakın zamandaki gibi devletin malını devletin kredisi ile alır. atv ihalesini kastediyorum. bunu bir nurcuya anlatsanız. adam babasına küfretmişsiniz gibi size saldırır. vay efendim herkes yapıyormuş da geçmişte de bir sürü bu tip işler yapılmış. müslüman birileri zengin olmuş da nolmuş... s.kicem senin çalık'ını der susarsınız. hadi onu geçtim mesela dinler arası diyalog meselesi var. bir nurcuya diyorum ki ya kardeşim bu diyalog muhabbeti senelr önce papalığın çıkardığı bir oyun. biz buna gelmeyelim bize yurtdışında okul yaptırmak karşılığında sinsi işlerini gördürüyorlar falan dememe kalmıyor. "vay sen fethullah hocaya nasıl hristiyanlığın truva atı dersin" pozunda bir hışımla adam sana saldırıyor. konuşamıyorsun adam mevzide savaşıyor senle sen onun mevzisinde değilsen otomatikman diğer mevzidesin. Yani aslında kendisine yapılan mallaştırmayı sana yapmaya çalışıyor. ama bunu bilmeden yapıyor. çünkü mallaştırmayı tek iletişim yöntemi olarak biliyor. zaten bu adamların kendinden olmayanlarla çatışmasının tek sebebi de bu. başkalarının mallaşmasını istiyorlar. yani adamların ezberlenmiş bir yapısı var. bu adamları birileri mallaştırıyor ama bu işi süper yapıyor ya valla hayranım. cemaatlerin insanları böyle saplama hale getirmesine artık kızmıyorum onlara özeniyorum ben de öğrenip aynısından yapıcam. valla zengin olurum. ben şimdi fethullah hocaya mı küfür ettim, hayır. nurculara mı küfür ettim, hayır. Ama bir ton şakirtle uğraşıcam şimdi. neyse kaderde varsa uğraşırız, o ayrı. çünkü şakirtler kendi ezberlediklerini bu sözlüklerde görmek istiyorlar. kendi öğrenmiş olduklarından başkasına vandal gibi saldırırlar ve yok etmeye çalışırlar. Çünkü öteki olana tahammülleri yoktur. Bu ülkeye şeriat gelsin ben korkmuyorum şeriattan abdesti de ona göre alıyoruz. ama ben bu nurcularla türkiye'ye vandalizmin gelmesinden korkuyorum. çünkü bu mallaşma vandalizmi getiriyor. Ama herşeye rağmen şunu söylemem gerekir ki türkiye'de nurcular bir dinamizmdir. ülke dinamizmini bu tip sosyal dokulardan alır ama bu dokuların kendini temizlemesi gerekir. mesela osmanlıyı yücelten de tarikatlardı çöküşüne sebep olan da tarikatlar oldu. dinamizmi sağlayan motor güç yanlış çalışırsa ülkeye zarar verir. içlenmişim valla amma yazmışım. ama siz içlendirdiniz kardeşim.
(bkz: fem dersaneleri)
(bkz: abiler)
(bkz: ablalar)
sizi cemaate dahil etmeye kalkismasi durumunda berbat durumdur. uzak durulmalidir; bir de bunlarin yaz kamplari olur 10-12 gunluk, ulkenin dort bir yaninda. gencleri oralara gonderip dururlar; garibanlar da aile baskisiyla giderler. 7 sene gecti, ben hala unutamiyorum. soyle ki,

1. lan, host, pist; hicbiri kullanilamaz. terbiyesizlik yapilmaz.
2. namaza kesinlikle gec kalinmamalidir, cezasi tuvalet temizlemedir.
3. yanindan gectiginiz insana kesinlikle selam vermelisinizdir. fakat agzinizi yayip "selaagm" derseniz doverler. "selamun aleykum" diyeceksiniz. selam vermeyip tanimiyormus gibi gecerseniz, yabani, okuz gozuyle bakarlar. birader tanimam etmem, simdi ne kardes ayaklarina yatacagim? cok da seyimdesin vesselam.
4. apartmana, ormana, artik her nerede kaliniyorsa; disi sinek dahi sokulmaz.
5. yemekhanede yemegini alip bos buldugu yere oturan hincaldir uluctur. masalari tek tek gezip herkese afiyet olsun denmelidir.
6. yapilan duaya amin diye bogurmezseniz gavur sayilirsiniz. icinizden diyemezsiniz, yok!
7. yeter bu kadar, sapitiyorum muntazaman.
hayattan alınan tadı minimuma indirir, zira bu arkadaşlık çeşidinde klasik arkadaşlık ortamlarına rastlanmaz.
çağırılan yere gitmek istemiyorum dediğiniz dahilinde, "yok la git küstüm arkadaşım değilsin" demeyen kişilerle yapılan arkadaşlık durumudur. arkadaşını pazarlayan, kumara içkiye, barlara, ota alıştıranlarla arkadaş olmaktan daha şerefli bir eylemdir.
bedavadan nur sahibi olmakla eş değerdir. parıltınız gün boyu gitmesin...
paranız kalmadığında, evinizde yiyecek bi şey olmadığında, çok ucuza şehir şehir gezmek istediğinizde yanına sığınabilirsiniz.
Uzaylı olabilir miyim diye düşünmeme neden olan durum. Bu yaşıma kadar (30 üstü) ne üniversite'de kafalamaya çalıştılar, ne herhangi bir ortamda gelip arkadaş olmaya çalıştılar, hiç nurcu arkadaşım olmadı be sözlük. Bende bir bokluk vardır belki.
her insan kendi arkadaşını seçme hakkına sahiptir. sağcı, solcu, dinci, laik, ateist arkadaşlar da olabilir. bunda sorun yoktur. ha değişik fikirlere sahip arkadaşım olmasın istiyorum diyorsan, ondada serbestsin, hiç bir insan ne olur arkadaşın olayım diye yalvarmaz. ortak noktada buluşmak durumunda, her insan ile arkadaş olunabilir.
bir yerden sonra çok sıkıyor. Sürekli her hafta davet ediyor. Anlattığı şeyler ateistler hakkında sanki ben ateistim. Abi sanane benim özel hayatından niye camiye gelmiyorsun. Sanane abi.
ufku genişler, durun vurmayın lan hemen, herkesin aynı düşünüp yaşadığı çevrede de yaşanmaz lan. her ne kesimden olursa olsun. farklılık iyidir. *
yamuk göremeyeceğin birine sahip olman demektir. Böyle kişilerden zarar da gelmez. Önemli olan gerçekten nurcu olup olmadığıdır. Istisnalar var mıdır? Ben görmedim.
sürekli dini konular konuşur.
konuşmasın demiyorum hobi olarak yine konuşsun!
yüzü hep gülüyordur sırıtmaktadır tipini siktiğim.
Her türlü boka bulaşır, feleğinizi şaşırırsınız. Her türlü pislik, pişkinlik, namussuzluk, yalan-dolan, hırsızlık, açgözlülük bunlardadır. Aralarında arkadaşının karısıyla ilişkiye giren, facebookdan eskort pazarlayan, bunun gibi daha binbir çeşit takla atanına rastlarsınız. Bunların çoğu istiklâl'de her işi tutarlar. Bazılarının babaları burnunuza kadar eğilip 'daha para mara görmedik ne iş?' derler.
konuşmasını biliyorsan konuş adam sansınlar. konuşmasını bilmiyorsan sus insan sansınlar. bir arkadaşın kalitesi vasfı düşük olduktan sonra nurcu oluş veya olmamış bir şey ifade etmez. önemli olan aklı başında olması. işin aslına bakılırsa değişik görüşten arkadaş ortamı sohbetleri fikir alışverişleri gençler için güzel olur.
kemalist arkadaşa sahip olmak kadar normaldir. iyi valla, önüne gelenin alnına etiket koyalım, solcu, kürt, alevi, nurcu, kemalist bilmem neci... sonrada hoşumuza gitmeyenleri bir yere toplayalım, yere yatırıp kafalarına osuralım milliyetçi olalım.
böyle böyle anasını ağlatırsınız milletin.
At gozlugu takan guruh tarafindan tukaka denilen durum. erkeklerle kadinlar ayrilsinlar sonra bunlar renklerine gore ayrilsinlar, sagcilar bi tarafa aleviler obur tarafa.
Normal insanlarin basina gelmis yada gelebilecek bir durumdur. Insanlarin arkadaslariyla her konuda anlasabilmesi sart degildir. Birlikte sadece av yaptigimiz arkadasim var mesela. Hersey karsilikli saygi cercevesinde yasandiktan sonra arkadasinin neci oldugu onenmli degildir.