1. 1.
    Allah, gece ile gündüzü evirip çevirir. Gerçekten bunda basiret sahipleri için birer ibret vardır.
    - Nur 44

gece ve gündüzün oluşumundaki dairesel döngüyü haber veren ayettir.

mealdeki "evirip çevirmek" ifadesinin ayetteki karşılığı "kalp" kelimesi. vücudumuzdaki kanı pompalayıp, vücudumuzda devridaim ettiren, yani kanı vücudumuzda döndüren organın adı. 360°

inkılap kelimesi de aynı kökten. devrim anlamına geliyor, çevirmek-döndürmek.

size ne desek boş biliyoruz, lakin durum bu inkar edenler.
    17 -17 ... 11234567
  2. 2.
    Evirir çevirir derken ben bu evi evirdim çevirdim yani idare ettim anlamında olabilir.
    -5 ... reesgr345
  3. 3.
    Bu kafayla okusan aydınoğlu'nun entrylerinin bile levh i mahfuzdan ilham edildiğine inanırsın sen koçum..

ilkokul bilgisi tazeleme çalışması:

Gece ve gündüz, dünyanın kendi etrafında dönüşü sonucu, bir kısmının güneşe bakması ve bakmamasıyla oluşur.

Yani gece ve gündüzü kimsenin evirip çevirmesine gerek yok. Horus'un güneşi arabası ile oraya buraya taşıması gibi bir durum da yok. Bir tanrının doğal bir olguyu kendi kontrolündeymiş gibi gösterip, rol kapmaya çalışması ise acınası bir çaba olurdu.

Neyse ki bunların hepsi güç peşindeki bir 7. Yy. Arap politikacısının uydurmaları..
    17 -11 ... rumeli71
  4. 4.
    Yıl 2020 dijital çağdayız ama hala bu konular devam ediyor, çağlar hızlı gelse de insanoğlu geriden geliyor ve Batı milletleri orta doğu milletlerinden en az 3 kat ileride. Doğu milletleri özellikle uzak Asya, Batı milletleriyle yarışır duruma geldi. Batı ve Doğu ilim savaşı yaparken orta doğu hala kitaplar ve tanrılar peşinde koşuyor.
    5 -1 ... alfa yazar
  5. 5.
    kafamda ne var acaba.
    bak, sana gece ve gündüzün oluşumuna neden olan dairesel hareketi göz önüne koyuyorum.

bu kelime bariz bir şekilde 360 derecelik bir döngüyü anlatıyor.

Ve biz elbette Rabbimize döneceğiz.
    Zuhruf 14

bak yine aynı kelime. yine dönmeyi anlatıyor 360 derece.

göz göre göre de inkar etmeyin yahu, diyeceğim de. inkar zaten göz göre göre reddetmek anlamına geliyor.
    7 -3 ... 11234567
  6. 6.
    Kitabında karıncaların, hüthüt kuşunun insanlarla hasbıhal ettiği gibi garip "bilgileri"(!) açıkça vermekten hiç çekinmeyen bir tanrının, çaktırmadan (niyeyse?) "dünya dönüyor lan. Ben döndürüyorum onu. Öyleyse tapın bana" demeye getirmesi manasında olduğu iddia edilen ayettir.

Şöyle ki eğer bilmem ne kelimesini alınıp, etimolojik analizi yapılıp, 3.derece diferansiyel çözümlemesi de ihmal edilmezse bu sonuca varılıyormuş! Kesin bilgi, yayalım..

Bak, yine diyorum, gel beni dinle, bu kafayla aydınoğlu'nun entrylerini bir gözden geçir.
    7 -8 ... rumeli71
  7. 7.
    tamam diyelim ki ben malım, o zaman bu kelime neyi anlatıyor siz söyleyin.

kelimeye verdiğiniz anlam; hem kalp, hem inkılap, hem zuhruf suresindeki dönme anlamını etkileyecek.

cevabınızı bekliyorum zeki insanlar.
    3 -2 ... 11234567
  8. 8.
    Bazı tefsir girişimlerinin
    "sorun kelimede değil, senin kafada" diye değerlendirilmesi uygun olacak ayettir.

Düşünüyorum da bu yazdığım ifadeden bazı kelimeler seçilip, aynı şekilde değerlendirilirse, onca alimin peşinden koşup, henüz bulamadığı "her şeyin teorisi"ne atıf yaptığım sonucu çıkarılabilir. Sorun şu ki bende o kadar "ilim" yok..
    5 -5 ... rumeli71
  9. 9.
    karıncaların kendi aralarında konuştuğunu bilmiyor musun? bu geçtiğimiz yıllarda ispatlandı. kur'an karıncalar ve kuşlar konuşuyor diyorsa, karıncalar ve kuşlar konuşuyordur.

https://www.habername.com...rinda-konusuyor-16615.htm
    3 -3 ... 11234567
  10. 10.
    lafı oraya buraya çekme. sana sadece bu kelime neyi anlatıyor diye soruyorum. soru çok net.
    2 ... 11234567