1. 1.
    Tarihle ilgili kuşkularımı ciddi manada destekleyen ayettir.
    "Allah, göklerin ve yeryüzünün aydınlığıdır*. O'nun aydınlığı, içinde ışık bulunan kandil yuvası gibidir. O kandil, bir fanus içindedir. O fanus, inciden bir yıldız gibidir. Doğuya da batıya da ait olmayan mübarek bir ağacın yağından yakılır. Onun yağı neredeyse kendisine ateş dokunmasa bile ışık verir. Aydınlık üstüne aydınlıktır. Allah, dileyen kimseyi aydınlığına iletir. Allah, insanlara örnekler verir. Allah, her şeyi bütün ayrıntılarıyla bilendir."
    Ayette kandilden ve zeytin ağacının ayrıcalığından( faydalı yani) zeytin yağının kandilde kullanılmasından bahsediyor. Ve allahın nuru kandil ışığı gibi aydınlatır deniyor.
    işin garip kısmı o devirde aydınlatma amaçlı kullanılacak cam fanus olmayışı zeytinin arabistanda yetişmiyor olması ayrı bir konudur. 1400 sene önce olmayan bir şeyden kuran örnek vermeyeceğine göre tarihin bize öğretilenden çok farklı olması ciddi bir ilişki içerir. Bu ayetten ampülden bahsediyor gibi çıkarımlarda bulunacak değilim açıkça kandil lambası deniyor. Tarih anlatıldığından daha yakındır bize. Camın şeffaf şekilde yaygın kullanılması 1600leri buluyor bunu da ekleyeyim hadi eyvallah.
    ... ktm li aynasiz