1. 1.
  yakın bir arkadaşım anlattı; nur cemaatinin sohbetlerine gitmeye başlamış. sohbetten önce yemek vs ikramda bulunuyorlar ve zaman zaman piknik vs. tertipliyorlarmış. arkadaşın hoşuna gitmiş ve gitmeye devam etmiş. ama bir süre sonra bir de bakmış ki kendisinden 1000-1500 YTL civarında bir senet imzalamasını istiyorlar. bunun çocuk okutmak için vb şeylere kullanılacağından bahsetmişler. aydan aya 100 YTL olarak ödeneceğini söylemişler. bu arkadaş çok dindar biri olmasa da bir yeşil sermaye şirketinde çalışıyor ve bu adamları kırmanın kendi kariyerine olumsuz etki edebileceğinden korkuyor. sohbetleri dinlemekten hoşlanıyor ama bu kadar çok parayı vermekten de hoşlanmıyor. hemen işin para mevzusuna bağlanmasından da ayrıca rahatsız.
  8 -8 ... ben demistim
 2. 2.
  olay bu kadar ilerlemiş olamaz. en fazla burs isterler. onu da senet menet değil direk elden isterler.

  her neyse format için gelen tanım: sohbete giden insanlardan burs maksatlı senet imzalatılması durumudur.
  2 -1 ... xasimus
 3. 3.
  hürriyet köşe yazarı yazısı gibi "bir arkadaş" kaynaklı ortaya çıkmış komik önerme. tabi yarın öbür gün seneti tahsil etmek için mahkemede delil olarak kullanacaklar, mal sahibi olarak da fethullah gülen'in avukatları iddia makamında olacaktır. yersen.
  8 -7 ... westphalia
 4. 4.
  ondan bundan duylulan bir şeydir. evet, esnaflar da sohbetler düzenler ve toplanırlar. aralarında hem dini konuşmalar yapılır hem de sohbetin bir bölümünde kendilerinin fakir insanlara, öğrencilere vs, ne gibi yardımları dokunabileceğini tartışırlar. bu sohbete katılan kişilerin büyük bir çoğunluğu zaten yardım gönüllüsü olduklarından, çekinmeden ne gibi ihtiyaçları karşılayabileceklerini söylerler ve vaad ederler. ha illa bir şeyler verebilecek insanlar bu sohbete gidebilir diye de bir şart yok. kişi isterse dini sohbetini yapar ve benim durumum el vermiyor, maddi bir destekte bulunamam der ve buna da kimse itiraz etmez. eğer zorla senet falan imzalatılıyorsa, adam mal değilya, çeker gider demi.
  3 -7 ... secret1907
 5. 5.
  (bkz: deneyin ve gorun)
  4 -1 ... ben demistim
 6. 6.
  (bkz: yeşil)
  (bkz: sermaye)
  (bkz: din)
  (bkz: tacir)
  (bkz: maneviyat)
  (bkz: sömürü)
  (bkz: kolay)
  (bkz: para)
  (bkz: rant)
  sanırım hepsi açıklıyor.
  3 -5 ... cadeau
 7. 7.
  (bkz: bir arkadaşım)
  ... mandal
 8. 8.
  (bkz: denedik gorduk)
  * * * *
  -3 ... westphalia
 9. 9.
  (bkz: yazarlardaki guven bunalımı)
  1 -1 ... ben demistim
 10. 10.
  üstelik kefilsiz!
  kredi kartına 3 ay taksit de yapıyorlar.
  3 ... sacriter