bugün

avenged sevenfold'un call of duty: black ops haritalarından call of the dead için yaptığı şarkı. a7x in müzik piyasasına ve soundtrack olayına attğı bombadır kısaca. tek kelimeyle inanılmaz bir şarkı. arin ilejay bateride muhteşemdir. elleri dert görmesin. m.shadows vokallerde yine harika bir iş çıkarmıştır. jimmy olmadan grubun sıçacağını düşünenlere de iyi bir kapak olmuştur. a7x her zamanki gibi muhteşemdir. nightmare albümlerinin başarısını mike portnoy a yükleyenler de utansınlar.

içerik olarak bakarsak giriş müziği ve sözler oyuna cuk oturmuş. giriş müziği gerilim havasını yansıtıyor. şarkının ilk saniyeleri hafiften critical acclaim i anımsatmıyor değil. bu herifler cidden soundtrack işinden çok anlıyorlar. daha öncede need for speed most wanted da blinded in chains kullanılmıştı ve o da oyunla süper uyumluydu.

yalnız şarkının gitarları da süper. syn, zacky ve johnny triosu yine döktürmüş. gerçi şarkıda kötü olan hiçbir şey yok ya. süper ötesi bir şey olmuş. ilk dinleme de bile hastası olmak elde değil. zaten yeni bateristleriyle bir şarkı yapmalarını çok istiyordum. iyi ki de arin'de karar kılmışlar. cidden çok iyi bir seçim olmuş grup için.

(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=MZPt4uKzqDo)

seviyorum lan sizi her ne kadar türkiye'ye gelmemekte ısrar etseniz de.

edit: eski link yalan olmuş. link yenilendi.
single halinde piyasaya sürülmüştür.

(bkz: avenged sevenfold)
Mp3 playerın play tuşuna bastıktan sonraki üçüncü saniyede, critical acclaim`ı mı açtım lan acaba diye düşündüğüm şarkı, portnoysuz ve her şeyden önce the revsiz bu başarıyı sağlamış olması sevindirici.
nightmare albümüyle en iyilerini yarattıktan sonra devamının geleceğinin sinyallerini verdiler. seviyoruz.

not: cidden ısrarlılar beklemesek mi?
çok hastalıklı şarkı. tek kelimeyle ba-yıl-dım! müthişsiniz yine. çıktığı ilk günden beri ki 3 gün filan oluyor aralıksız dinliyorum. loop a aldım. sürekli dinleyip duruyorum. ee böyle güzel şarkının üstüne güzel bir albüm gider artık. sözlerini de yazayım tam olsun bu arada.

gone cast away in time
evil yours, now evil mine
so i robbed you blind, the voices
in my head suggest a less than
peaceful side

the endless possibilities
controlling 935

you can't break me, crushed the
fears of yesterday
you can't change me, barriers our trust will fade

i've stood in the dark, been
waiting all this time
while we damn the dead i'm
trying to survive, i'm not ready to die

damned, watch the masses fall
burn it down, control 'em all
make me crawl, to daddy's little
girl to read the writings on the wall

while cast into the nothingness
the final curtain call

fears of yesterday
you can't change me, barriers our trust will fade.
i've stood in the dark, been waiting all this time
trying to survive, i'm not ready to die

through the madness we find
loyalty is no match for power
say goodbye to your life, left to rot in
your darkest hour
friends won't help you now as long as your mine

fears of yesterday
you can't change me, barriers our trust will fade

i've stood in the dark, been
waiting all this time
trying to survive

and i'll control the world one
person at a time
as i damn the dead i'm trying to
survive, i'm not ready to die

oh!

i'm not ready to die
i'm not ready to die !!
i'm not ready to die !!
i'm not ready to die !!!!
m.shadows un açıklamasına göre nightmare christmas tour ile welcome to the family tour arasında 4 günde yazılmış şarkı. oyunun yapımcıları büyük bir cod hayranı olan shadsa storyline'ı yollamış. o da o hikayeye uygun yazmış sözleri. oyanayacak kişiler de görürler zaten. ben oynamayacağım da kardeşim oyanayacağı için ben de öğrenicem bu şekilde. hayır kesinlikle bi tarafımdan uydurmadım bunları. m.shadows'un revolver magazine ile röportajından alıntıdır. inandırıcı olsun diye de caps vericem üstelik. m.shadows'un video oyunları hakkındaki röportajı için;

(bkz: http://www.revolvermag.co...e2%80%9d-video-games.html)
avenged sevenfold'un, arin ilejay ile birlikte yaptığı ilk şarkı. olmuş bu, olmuş.
dr. edward richtofen'ın bakış açısından yazılmış şarkı. daha önce de dediğim gibi oyunu oynamadım. ama storylineı ve karakterleri bulmak için interneti altüst ettim. oynayan kişilere sordum ve sonunda bunu başardım da. şarkı kesinlikle richtofen'ın ağzından. zaten shadows'un en sevdiği şeydir başkalarının perspektifinden şarkı yazmak. adam yine yapmış diyorum sadece.

oyunun senaryosunu zaten oynayan bilir de ben yine de kısaca anlatayım: richtofen grup 935'de dr. maxis'in asistanıdır ve sonradan ona ihanet edip kontrolü ele almakta. maxis'in kızı samantha ile de yine zombilerin kontrolü için çatışmakta. grup 935'de zombilerin yaratılmasından sorumlu kişiler.

şarkıya dönersek richtofen rolündeki shadows;

gone, cast away in time: burada açıkça maxis'e seslenmekte. richtofen maxis ve kızını bu hellhoundlardan biriyle bir odaya kapattıktan sonra onları teleport etmiş. yani maxis'in gittiğini belirtmekte.

evil yours, now evil mine: yine maxis'e seslenmekte. ölüleri zombiye çeviren element 115 buradaki evil ve element 115'i artık richtofen'ın emrinde olan grup 935 yaratıyor.

so, i robbed you blind: burada da maxis'i nasıl aldattığını anlatmakta.

the voices in my head suggest a less than peaceful side: richtofen cod forum sistesinden okuduğum kadarıyla hafiften deliymiş. burada kafamdaki sesler derken deliliğini işaret etmekte.

the endless possibilities controlling 935:işte daha ne olsun. direk grup 935ten bahsediyor. richtofen bir şekilde maxis'in liderliğini yaptığı grup 935'in kontrolünü ele geçiriyor. nasıl olduğu konusunda tam bir fikrim yok. o kadarını bulamadım.

you can't break me, crushed the fears of yesterday
you can't change me, barriers our trust will fade: richtofen ve trust barrier ile ilgili bir şeyler vardı fakat olayı tam anlayamadım.

i've stood in the dark, been waiting all this time: richtofen'ın maxis'i öldürmek için uzun zamandır beklediği gibi bir izlenim çıkıyor buradan.

while we damn the dead i'm trying to survive, i'm not ready to die: şimdi avenged sevenfold şarkılarındaki en önemli olaylardan birisi de kişi zamirleri. we damn olayı çok önemli burada. we'den kastı kendisi ve maxis. damn the dead olayı da element 115 ile ölülerin zombiye çevrilmesi.

damned, watch the masses fall burn it down, control 'em all: damned'den kastı zombileşen ölüler. zaten richtofen'ın amacı da zombileri kontrol etmek. burada amacını dile getirmekte.

make me crawl, to daddy's little girl to read the writings on the wall: daddy dediği maxis, little girl'de bu durumda samantha. oyunda zaten samantha'nın duvara yazdıkları görülüyormuş. ama bence burada iki anlam birden var. read the writings on the wall incil'de book of daniel'da da geçer ve anlamı felaket gibi bir şeydir. zaten a7x'in incil'den alıntı yapmaya bayıldığı bir gerçek. yani burada hem oyuna gönderme var hem de maxis ve samantha'nın geleceğine.

through the madness we find loyalty is no match for power: yine richtofen'ın deliliğine işaret ediyor. richtofen anlıyor ki maxis'e olan bağlılığı/sadakati güç elde etmekten daha önemli değil.

say goodbye to your life, left to rot in your darkest hour: maxis'in ölümünü kastediyor. zaten hayatına elveda de'den daha açık ne olabilir ki? ikinci kısımda samantha ve babasının hellhoundla bir odaya kapatılmasını ve ölüme mahkum edilmesini anlatıyor.

friends won't help you now as long as your mine: burada da türk filmlerindeki kötü adam olayı var kısaca. sen benimsin kimse sana yardımcı olamaz filan. bunu loyalty is no match for power ile de aslında bağdaştırabiliriz. friends=loyalty ama richtofen yani power'a eşit değiller.

and i'll control the world one person at a time
as i damn the dead i'm trying to survive, i'm not ready to die: richtofen okuduğum kadarıyla samatha ile yer değiştirip zombileri kontrol etmeye başlıyor. yani control the world olayı. işte olayın can alıcı kısmı. as we damn the dead derken burada as i damn oluyor. yani maxis artık yok. tüm güç richtofen'da. bir tek zamir bile ne kadar değiştiriyor tüm olayı.

oyunla ilgili tüm bilgim dediğim gibi arkadaşlardan ve cod forum sitelerinden kaynaklanmakta. hatam olduysa affola. bu arada şarkı acayip gazdır. muhteşemdir. dinleyin derim.
call of duty black ops 2 için yapılmış carry on şarkısından daha iyidir kanımca.
Korkunç derecede guzel sarkı .
güncel Önemli Başlıklar