bugün

20 seneye yakın bir geçmişi olan cep telefonlarının eski modelleridir.
(bkz: cep telefonu)
(bkz: handy)
antenli olanlardan, ele avuca sığmaz şeylerdi.
(bkz: ericsson a1018)
(bkz: nokia 3310)
ericsson GA628 bu kategoriye giren telefonlardandır.
hakkaten telefondurlar. başka şeye karışmazlar.
arar, aranır, mesajını gönderir paşa paşa işini yapar. şimdikiler öylemi ya.
(bkz: yeni nesil çok cevval)
bir klasik olarak : (bkz: t28)
ankesörlü telefonların kartları gibi sim kart girişleri olan tüm telefonlar. zamanında bu telefonları taşımak için özel çanta gerekirdi. yaa yaaa...
ilk başta satılanları buhar gücü ile çalışsalar da daha sonraki modeller de lpg ye daha sonra nikel kadmiyum pillere en son da lityum iyon pillere geçiş yaşanmıştır.
(bkz: ericsson sh388)
ericsson abin18, ablan19 *
sözde cep telefonu olarak adlandırılan fakat asla cebimize hatta elimize, çantamıza vs sığmayan kocaman antenli cep telefonlarıdır.
iştahı kabarık tüketim kültürünün şekillendirdiği arz talep ilşkisine bağlı olarak sektörde üretimin şahlanması sonucu ortaya çıkan, çıkarılan, çıkıntı gibi duran komünikasyon zımbırtıları.

sahi kaç yıl oldu lan bu b.ku elimize alalı?..

bir de..
durduramıyorum kendimi,
(bkz: muazzez ersoy)
nokıa 8110 ilk sürgülü kapağa sahipti. o zamanki karızma şimdikilerde mümkün değil olamaz.
(bkz: motorola d 460) öyle kalın bir telefondu ki sim kartı çipli kısmı ayırmadan direkt paketten çıktığı gibi kredi kartı misali sokuyorduk içine, şarjdayken 10 dakikada bir gider bakardık bi de ulan yanmasın makina diye...
a1018. olsa da kullansam ya gerçekten seviyorum ben o telefonu.
ankesörlü telefon boyutunda ki cep telefonlarıdır.
nokia 3210.
nokia 6310i tek geçiyorum.
eski kız arkadaşımda bi alcatel vardı, çok güzel bişidi tabi o zamanın şartlarında. valide bi motorola kullanırdı. biz evde top oynarken kale direği olarak kullanırdık. ve tabi ki bir klasik olan a1018.
(bkz: nokia 3110)

ilk telefonumdu hala atmadim. ara sira bakip ulan ben bu takoz cebime nasil sigdi diye dusunuyorum. maclarda sahaya firlatmak icin ideal bir telefondur. hakemin kafasini kirmak icin idealdir.
kullanılan cep telefonun bozulması yada çalınması gibi bir sebepten ötürü kısa süreli işkence çektiren, cep telefonu taklidi yapan telsiz telefonlardır.çantadan çıkarılmadan kullanılmaya çalışılır.*
nokıa 3510 dur mesela. arka kapağı kırılmamış olsaydı hala daha ısrarla kullanılabilen bir telefon modeli olacaktı.
(bkz: 8210) döneminde yapılmış en küçük efsane telefon.
bircogumuzun ilk matrix filminden ve bir demet tiyatro'dan hatırlayacagı nokia 8110dur. mükremin abi'nin cenesiyle kapattığı o sürgülü kapak ayrı bir karizma katmıstı telefona. inceliği ve ergonomik durusu bugunkü telefonların cogunda yok.
babamı değiştirmesi konusunda ikna edemediğim telefondur.
(bkz: nokia 8110)
rahatlığı, şıklığı ve işe yarar bir çok özelliği ile hala özlenen telefondur. bir miktar takozdur, o ayrı. *