1. 1.
  çok bir fark yoktur. sadece normal karadenizlilerin 'biz laz değiliz' kompleksi vardır.

  ki normal şartlarda normal karadenizli ile laz karadenizli'yi karadenizli insanlar ayırt edemez, zannedersem kendileri de çok ayırt edemiyorlar.
  -1 ... kompetan
 2. 2.
  öncelikle normal karadenizli ne? lazlar anormal mi? karadeniz'de türk, çerkes, gürcü, müslüman ermeni(hemşinliler), rum(bunlar da müslüman olmuş), laz, çeçen vardır ve benim bilmediğim başka milletler de olabilir.

  düzce:çeçenler benim bildiğim bir tek burada toplu halde yaşıyorlar. diğerlerinden de vardır ama çoğunluk türk.

  kastamonu, bolu, zonguldak, bartın, karabük sinop:buraların çoğunluğu türk'tür. sarışın, renkli gözlü insanlar da vardır. istanbul gibi büyük şehirlerde bu insanlara 'sen laz mısın, sen arnavut musun' derler. hiç alakası yoktur. bu insanlar tamamen türk'tür. kıpçak veya çepni'dir. bu yüzden sarışın, renkli gözlü olurlar. karadeniz'in kıyı ilçelerinde bolca görülür. ayrıca kastamonu'nun taşköprü ilçesinde bir tane ermeni köyü var.

  çorum, amasya, tokat:buralarda türk fakat buralar dersim olayları'ndan sonra tunceli'den göç almış.

  samsun ve ordu:buralarda türk nüfusunun yanında çerkes ve gürcüler de vardır. samsun'da gürcü var mı bilmiyorum ama ordu da kalabalıklar. gürcüler'in türkler'le araları çok iyi. gürcüler türkler'le kız alıp veriyor. ayrıca samsun'da, trakya'dan mübadele ile gelen türkler de mevcut.

  giresun:burası sadece türk ve çoğunluğu çepni.

  trabzon, gümüşhane, bayburt:buralar türk ve trabzon'da müslüman rumlar da var. bilinenin aksine buralarda laz yok. ayrıca lazlar da televizyonda bize gösterildiği gibi konuşmuyor. yine buralardaki sarışın, renkli gözlü insanlar kıpçak ve çepni.

  rize:en karışık yer burası ama bunun aksine insanlar birbirine çok bağlı ve sahip çıkıyor. şehrin batı tarafı türk. yine kıpçak ve çepni. çayeli, pazar, hemşin, çamlıhemşin'de türkler ve hemşinliler var. yine ardeşen'de de hemşinliler var fakat nüfusun çoğunluğunu lazlar oluşturuyor. fındıklı ilçesinde de lazlar var. rize'de gürcüler de var.

  artvin:arhavi ve hopa'da lazlar var. yusufeli'nde daha çok türkler var bildiğim kadarıyla ama artvin'de lazlar, gürcüler, türkler mevcut. başka milletler de olabilir.

  özet olarak sanılanın aksine lazlar karadeniz'de aslında çok az nüfusa sahip bir millet.
  ... rapi d