bugün

görsel
elimdeki siemens a55'i satıp almayı düşündüğüm telefon.
hem telefon hem el konsolu.
3 milyon adet satmıştır.
gelmiş gelmiiş en şekil telefonlardan biri.
bir oyun telefonu olmak için ekranı fazlasıyla küçük olan telefon.
gerçi o zaman böyle dev ekranlı telefonlar yoktu.
ilk sahip olduğum telefon. konuşurken biraz tuhaf bir görüntü sunsa ve büyük bir telefon olsa da çok severim kendisini. bu telefonda fifa2005 oynamak çok zevkliydi, bütün liglerin bulunduğu müthiş gerçekçi bir oyundu, zaten psp'ye giden yolda ilk adımdır n-gage.
çok iyi kullandım hiç düşürmedim* hala da evde bir köşede tutuyorum.
bir ara sahip olduğum sonra kaybolan telefon. go-kart oyunu bile mevcuttur. arkadaşlar arasında"o ne lan game boy mu" gibi söylemlere yol açabilir.
gençler tarafından ismi söylenemeyen alet (bkz: engenç)
zamanında ipod'umla takas ettiğim telefon. sanırım artık üretilmemekte
vasat bir oyun konsolu ve vasat bir telefondur.
bozulmasa bir 20 sene bıkmadan kullanabileceğim eski telefonum. lakin bozuldu, ses çıkarmıyor artık, işimi görmüyor doğru dürüst. yine de tam gaz oyuna devam. bundan daha zevkli bir telefon da üretememiştir nokia hâla.
tüm 'olum o ne lan,telefon mu o hehe' lere karşın inatla, gururla, istikrarlı bir şekilde kullanmaya devam ettiğim biricik telefonumdur..candır..canandır..
ikincisi yolda geliyor. telefon piyasası olsun, konsol piyasası olsun tarihte bu kadar başarısız bir alet görmemişlerdir. son derece dandik telefon kullanımı bir yana, zayıf işlemci gücü öbür yana. tam bir fiyasko.
nokia nın stratejik bir hata yaptığını sonradan fark ettiği telefondur. zira sadece kamerası olmayan ve inanılmaz kaliteli oyunları çoğu zaman multiplayer oynayabildiğiniz, n-gage arena gibi olağanüstü birşeyden faydalanabildiğiniz, sybian işletim sistemi ile istediğiniz tüm programları kurabildiğiniz bir telefondu. radyo idi. mp3 player idi.

ve nokia "beyler bu kadar erken coşturmayım telefonları, biraz durulalım" deyip de n-gage üretimini kaldırdı. zira eğer bu bir stratejik hata olmasaydı yeni çıkan versiyonu qd de m3player ve radyo özellikleri kaldırılmazdı.

üniversite sınavına hayali ile çalıştığım, uğrunda nice fizik ve matematik sorusunu darmadağın ettiğim, sonunda kavuştuğum ancak içkili-sarhoş bir gecede " ben bu telefonu satarım ulan" deyip de hayatımın hatasını yaptığım alet.

her gece onun için de dua ediyorum.*
http://www.n-gage.com/tr-TR/site_terms/
Nokia nin 2 üvey evladı. ilk olarak n-gage çıkmıştır ve bu telefonda radyo, mp3 çalar, oyun ve programları cabasıdır. Telefon biraz büyüktür ve konuşma yapabilmek için telefonu yan tutmanız gerekmektedir.Tüm bunlara rağmen muhteşem bir telefondur alışkanlık yapar.

Daha sonra n-gage qd çıkmıştır,bu çok daha ufak ve kibar olmasına rağmen kaliteden ödün verilmiştir ve mp3 çaları mono dur. Hafıza kartı pili çıkarmadan değiştirilebilmektedir.Ekranı hiçbir verisel fark olamamasına rağmen daha iyidir *.
Kamerası yoktur bence olmaması daha da iyidir çünkü kamerayı koyacak pek bir yer yoktur.
ilk olarak qd alan ben daha sonra dayanamadım ilkinide aldım.Mutluyum huzurluyum
bir de kamerası olsa milyarlık telefonlardan hiç bir eksiği kalmayacak olan telefondur. normal bir telefonda oyun oynanabilse de o tuşlarla oynamak bir işkence olurken bu telefonda gamepad şekli sayesinde büyük bir zevkdir.
tavsiye etmediğim telefondur.eğer kafanıza göre bir oyun bulursanız sabahtan akşama kadar telefonu elinizden ayıramazsınız. *
kullananların vazgecemedigi telefon. süperdir değişilmez,vazgeçilmezdir.*

ayrıca ikinci eli para eden tek telefon olsa gerek 5 yıllık başka bir model bugun 200ytl etmez herhalde.
abidik kubidik * sorunlar cikaran aygit
(bkz: nokia n gage)
ingilizce "engage" in ticarileştirilmiş bir isim olarak kullanılan hali.

(bkz: engage)
nokia nın telefonüstü cihazı... özellikle oyun manyağı insanlar tarafından tercih edilir...**