1. 1.
  ülkemizde "buzdan hayaller" adıyla gösterilen, yönetmenliğini danimarkalı başarılı yönetmen dagur kari'nin yaptığı 2003 tarihli izlanda/danimarka ortak yapımı film..

  yönetmen, 17 yaşındaki genç Noi'nın gözlerinden, çevresini saran sınırları ve kısıtlamaları anlatmaktadır..atmosfer seçimi son derece yerindedir..ayrıca, filmdeki iris karakterini canlandıran güzeller güzeli elin hansdottir bu karlar altındaki bembeyaz filmi bile sımsıcak yapabilmektedir..*

  noi albinoi..kendinizi bir anda içinde bulduğunuz karlar altında sımsıcak bir film..
  5 ... insomniac
 2. 2.
  filmin baş kahramanı noi'nın hemen hemen hiç gülmediği filmdir..böylelikle, filmin geçtiği soğuk fiyordun boğucu, kasvetli görüntüsü noi'nın hareketlerine ve ifadesine de yansımıştır..ancak, iris ile birlikte olduğu sahnelerde, noi'nın ifadesinde gözle görülür bir aydınlanma olduğu da açıktır..*
  1 ... insomniac
 3. 3.
  adı noi. kendisi albinoi; bildiğin beyaz kafa işte. bu bir izlanda filmi, yönetmeni de danimarkalı.

  --spoiler--

  her yer beyaz, her yer buz, her yer kar, bütün film böyle gider. bunlardan, yaşadığı 'kendisine dar' kasabadan, kısıtlı insan ilişkilerinden kurtulup, zincirlerini kırmak ister noi. hep çabalar bunun için, okuldan atılana, ayyaş babasının desteğini yitirmeye, girdiği bütün kamu işlerinden uzaklaştırılmaya kadar uzanan bir başarısızlık öyküsü. geçen yıllarda keşfettiğimiz memeleketimiz yönetmeni, önemli sinemacımız, tarkovski dostu, nuri bilge ceylan'ın uzak filmini anımsatmıştır nedense hep bana, bu noi albinoi.

  velhasıl, sonuçta sevdiği kız bile kendisiyle o dağ başından kaçmaya cesaret edemez de, bütün akrabalarını, eşini, dostunu çığ altında bırakır, yapayalnızlığın göbeğinde satılığa çıkardığı yalnızlığı yine kendisine kalır noi'nin. çok gerçek, çok hayata dair bir filmdir ve izlanda'nın buzlarından da harika sinema eserleri çıkabileceğine yönelik en önemli kanıttır bu film.
  1 ... louis cyphre
 4. 4.
  beyazın depresyona sürükleyici etkisini anlamak için birebir bir film.
  1 ... diyonsos
 5. 5.
  bugün saat 22:oo'da cnbc e'de yayınlanarak beni felaket mutlu edecek filmdir.. zira bulamıyordum hiçbir yerde..
  ... vera
 6. 6.
  dagur kari ile yapılan söyle$ide kendisi,

  "bir zamansızlık hissi olu$turmaya, çevresinden hem dü$ünsel hem de fiziksel olarak tamamen ayrılan bir ba$-karakter yaratmaya çalı$tık"larını söylemekte..

  slowblow'un aim for a smile'ı ile biten bir izlanda $iirinden ba$kası değildir benim için noi albinoi.

  peki iris, $imdi nerede?
  3 ... ceviz agaci
 7. 7.
  Film, klasik giriş-gelişme-sonuç evrelerini ezip geçen tarzda bir kurguya sahip.Nasıl başladıysa öyle bitti denilebilir.Yani izleyenleri sürekli içinde tutabilen ve onları orda ısıtabilen bir tarza, kurguya sahipti.*
  Filmde öne çıkan karakter noi ydi doğal olarak; ama diğer oyuncular kesinlikle perde arkasında değildi. Onlarda en az noi kadar filmde etkilerini hissettirdiler.(Özellikle noi nin babaannesi.)

  Filmin mutlu sonla bitmemesi filmi daha bi güzel yapmış. Yönetmen bunu güzelde bağlayabilmişti.

  tebrik ederiz bay dagur kari yi.güzel iş çıkarmış.
  ... bukowski
 8. 8.
  müzikleriyle başlangıcı yaparak *, basit gibi görünmesine karşılık yavas yavas insanın kanına karışan bir noi filmi. izlanda'nın soğuklarında hücreleri donan, buzlarında kendisini göremeyen noi'nin sevdiği kızla dısarıya kacma isteğini anlatan dagur kari imzalı kara mizah. sonunda insanın aklında oluşturduğu neden, niçin sorularını uzun süre akılda tutturmakta. özellikle noi'nin okula gelen psikologla konusmaları, babasının ciğeri kıyarken noi'nin kanı dökmesi, babannenin en asagı düzeydeki mimikleri ve daha fazlası insanın aklını oldukca mesgul etmekte.
  1 ... desmodus rotundus
 9. 9.
  yalnızlığın ve çekip gitme isteğinin bir balad dinler tadında verildiği film. birçok kişinin film deki noi karakteri ile kendini özdeşleştirdiğine eminim, zaman ve mekandan bağımsız bir hayat sürüyormuş gibi görünüyorken aslında en büyük derdi, rutinliğinin dışına çıkmak,başka bir an ve zamanı tadımsamaktır. en iyiler kategorimde her zaman ilk 5 te olan bir film.
  2 ... akustikmolotof
 10. 10.
  insanın psikojisinin bozan lokmasını kursağında bırakan içini üşüten bir filmdir.noi'nin tüfekle buzları vurması herşeyi anlatır bir bakıma.güzel ve soğuk bir filmdir izleyin izlettirin sakın yaza bırakmayın der noktamı koyarım.
  ... dettpissiracalu