1. 1.
  Bence bizim milletimizin bu konudaki temel eksiği bilgi. Her sene aynı entryler gündeme geliyor bi öğrenin amk. Noel hristiyanların hz isanın doğduğu günü kutlamasıdır. Yılbaşıda yılın ilk günü diye bi saçmalığın kutlamasıdır. Yani çomarlar günah münah yok götünüzden element uydurmayın. Her şey günah aq. Bu farkı anlatıp çomarları uzaklaştırdığımıza göre bu saçma şeyde eğlenmek isteyen eğlensin bi engel kalmadı herhalde. Heh bu arada kalabalıklarda dikkatli olun tvde sapıkların ve hırsızların gazabına uğramanız üzücü duruyor.
  2 ... furkancalavera
 2. 2.
  adam noel değil yılbaşı kutluyorum diyor ama açık açık bir noel adeti olan hindiyi kesiyor. ve bu adam kurban bayramı esnasında hayvan katliamı naraları atıyor. ayrıca adı noel değil de yılbaşı olunca içki helal olmuyor.
  4 ... masklavi
 3. 3.
  Yılbaşında hindi kesemeyiz diye bir kural/yasak mı var? Noel ile yakın tarihli olduğu için revaçta olan hindi alınır ve keyif yapılır. Altında binbir şey aramaya gerek yok.

  Edit: içkinin helal/haram durumu konuya göre değişmez. içen içer bunada kimse karışamaz çocuğunuza karışırsınız anca.
  1 ... furkancalavera
 4. 4.
  http://www.uludagsozluk.com/e/40849526/

  Burada da açık açık yazmışım. insanlar ikisi arasındaki farkı anladıkları zaman sorun kalmayacak.

  Birisi hz isa’nın Doğumu zanneder. Hz isa’nın Doğumu 25 aralıktır ve Noel bayramı o gün kutlanır.
  Birisi kalkar 31 Aralık Mekke’nin fetihi der onların bayramı kutlamak olmaz der.

  Bizim kutladığımız ise 31 Aralık 2018 in iyisi ile kötüsü ile bitip yeni bir yılın başlangıcı olan 01 Ocak 2019 un gelişidir.

  Bakın onlar bizim kurban bayramımızı kutluyor mu gibi abuk subuk sorular sormayın. Biz bayram değil yeni bir yılı kutluyoruz.
  2 ... son60dakika
 5. 5.
  (bkz: noel ile yılbaşını aynı şey sanan salak)
  1 -1 ... merveyitavla11
 6. 6.
  Ona bakarsanız Hz isa (a.s.) doğum tarihi de 24-25 aralık gecesi değildir. Hristiyanların 1 hafta süreyle paskalya yada noel yortusu adı altında kutladıkları, roma kralı konstantin tarafından tertiplenen, güneş tanrısı mitranın doğumunu simgeleyen ilk gün olan tarihten itibaren pagan (putperets) inanışına göre kutlanması etkinlikleri. Zaten daha sonraları başka bir roma kralı agustus da aynı tarihlerde denk gelen julien takvimini yılbaşı olarak kabul ediyor. Yani Karıştıran biz değiliz ki, birleştiren ve kutlayan onlar. Bize ne oluyor ki?

  Siz hiç ramazan yada kurban bayramı kutlayan hristiyan gördünüz mü? Yada yılbaşı kutlayan yahudi gördünüz mü? Yok göremezsiniz. Ama yılbaşı kutlayan bol miktarda müslüman görebilirsiniz. Eskiden yoktu böyle bir adet. Çağdaşlık medeniyet bilim teknoliji denilen şey hristiyan bayramı kutlamak mı yani?

  Kendi kendinizi kandırmayın. Kimse saf değil. Bal gibi de yılbaşı kutlanıyor işte. Allahtan korkan bir müslüman bunlara itibar etmez.
  1 -2 ... gazeloglu
 7. 7.
  öncelikle isteyen istediğini etrafına zarar vermeden yapar. buna kimse karışamaz.
  yılbaşı kutlamak günahtır haramdır diye net bir cümle kullanmak doğru değildir.

  ancak;

  yüce yaratan ve onun kutsal elçisi hz. muhammed kafirlere benzemememiz için bizi uyarıyor. bizi bu durumdan men ediyor.
  müslüman hristiyan ateist farketmez türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının herbirine şimdi tek bir soru soruyorum
  yılbaşı kutlama adeti gavurların icat ettiği bir adet olup senin de kültürüne bu özenti ile yerleşmiş bir adet olduğunu biliyorsun, nasıl oluyor da bu kadar masumca savunabiliyorsun? yok noel değil yılbaşı yok hindi de yenir tavuk da.. kimse kusura bakmasın her kim yılbaşı kutluyorsa onlara benzemiş olur. ama bunun hesabını da kullara değil allaha verir.
  ... butarzdabenim
 8. 8.
  Şeker hastalığının fazla şeker tüketiminden kaynaklandığını zanneden bir ülkede normal olandır.
  1 ... 56789
 9. 9.
  Bu onlara benzemek konusunda biraz gerçekçi olsak. Ülkemiz ve yönetimi abye girebilmek için ne kadar onlara benzedi yorumu siz yapın. Herkes kendince din yorumcusu olmuş sıkışıp kalmış. Bari başkalarını sıkıştırmayın.

  Ben belki hicri yeni yılımı kutluyorum hemen hemen aynı güne geliyorlar zaten. Önemli olan kafa arkadaşlar olay kafada bitiyor biz yeni yılı karşılıyoruz onlarla alakası yok. Bu arada paskalya dediğin olay bambaşka çarmıh olayının 3. Günü falan yani bizim bırak inanmayı aldırış bile etmediğimiz bir gün.
  ... furkancalavera