bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  "Ardımdan bıraktığım gayrimenkulumun ve servetimin tamamı, aşağıdaki şekilde dağıtılacaktır. Kapital, emniyetli bir şekilde Fon'da toplanmalıdır. Bu fon'un geliri her yıl Insanlığa en büyük hizmeti yapan kişilere dağıtılmalıdır. Bu gelir beş ana bölüme ayrılmalı ve aşağıdaki şekilde dağıtılmalıdır. Bir kısım fizik sahasında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. Bir kısım kimya sahasında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. Bir kısmı fizyoloji ya da tıp alanında en büyük keşfi yapan kiþiye verilmelidir. Bir kısım edebiyat sahasında en büyük eseri yazan kişiye verilmelidir. Bir kısım Milletlerarası barış ve kardeşlik için en büyük çalışmayı yapan kişiye verilmelidir. Fizik ve kimya konusundaki keşifler, Isveç ilim konseyince değerlendirilmelidir. Tıp konusundaki çalışmalar Stockholm'deki Caroline Enstitüsü tarafından değerlendirilmelidir. Edebiyat ve barış konusundaki mükafatlar norveç Parlementosu tarafından seçilen beþ kişilik bir heyet tarafından değerlendirilmelidir. En büyük ve kesin arzum mükafatlar adaylara dağıtılırken kesinlikle milliyet tefrika yapılmamasıdır. En mühimi, mükafatı alacak şahıs bir Iskandinavyalı da olabilir, olmayabilir de "

  Paris, Kasım 27, 1895

  Alfred Bernard Nobel

  kaynak:http://www.nobelpreis.org
  5 ... msd
 2. 2.
  halen türkiye'den kimsenini kazanmayı başaramadığı ödüldür.
  -1 ... saldirici
 3. 3.
  (bkz: fields madalyası)
  ... roy mustang
 4. 4.
  siyasi bir ödüldür.
  2 -1 ... bresson
 5. 5.
  nobel bilim ödüllerinin verilmesinde ermeni ve yahudi lobisinin ne gibi etkisi oluyor acaba diye merak ettiren ödül.
  -1 ... fibonacci
 6. 6.
  asıl amacı yaşam boyu başarıların, dünya barışına yapılan katkıların, kendi milli kültürü nün dış dünyaya yansıtılmasına yönelik çabalara verilen ödül olmasına karşın son dönemlerde sivri çıkış yapan kişilere verilip objektifliğini ve tarafsızlığını bertaraf eden ödül mekanizmasıdır.

  (bkz: orhan pamuk)
  ... cennetten kovulan
 7. 7.
  yukarıdaki on entry yi okuyunca orhan pamuk'un neden ve nasıl aldığı belli olan ödüldür. Türkiye den birinin almasına rağmen çoğunluğun sevinmediği ödüldür.
  1 ... fewzi1907
 8. 8.
  orhan pamuk'un eline aldigidir.
  2 -2 ... butch coolidge
 9. 9.
  ülkesini, kültürünü ve kardeşlerini satan herkesin alabileceği bir ödül olup eğer bu özellikler sizde bir çağrışım uyandırmıyorsa:
  (bkz: orhan pamuk)
  1 ... hunlu
 10. 10.
  ignoble adında türkçesi rezil anlamına gelen bir kopyası bulunan yarışma
  ... goxel