1. 1.
  ışığın ilerleyebilmesi için bir maddeye ihtiyaç duyduğu biliniyor.

  Fakat ışık uzay boşluğunda ilerlediğinde, aracın ne olduğunu kimse söyleyemiyor. Işığın uzayda ilerlemesini açıklayan bir fiziksel teorem bugüne kadar geliştirilemedi.

  o soru : ışık uzayda nasıl ilerliyor?

  Bunu açıklayabilecek kişi büyük ihtimalle bir Nobel Ödülü alacaktır.

  edit:
  uzay boşluğunu eğer bir hiçlik olarak kabul edersek, fotonların uzayda o hiçliğin içinde kaybolması gerekirdi. ışık uzayda ilerleyebildiğine göre demek ki uzay boşluğu hiçlik değil.

  bu şu demek oluyor; fotonlar uzayın dokusunu oluşturan parçacıkların enerjiyle etkileşiminin sonucunda ortaya çıkan bir yan ürün.

  tüm bunların sonucunda da hızı olanın ışık değil, hızı olanın fotonların oluşmasını sağlayan parçacıklar olduğu sonucu çıkıyor.
  3 -1 ... yusuf reis
 2. 2.
  (bkz: kara madde)
  3 ... sapnu puas
 3. 3.
  şimdi nobeli alıp ünlü olmanın alemi yok. cevabı biliyorum ama demeyeceğim.
  ... hayta38
 4. 4.
  Bunu açıklayalı bilim insanları seneler oldu

  Karanlık madde ve karanlık enerji diye iki ayrı konuyu incelersiniz anlatılıyor zaten.
  ... keyf kahyasi
 5. 5.
  Bu şey değil mi ya esir. Gerçi adamlar te ne zaman esiri öne sürmüş yerine yeni kuramlar gelmiştir illa ki.
  1 ... yemek yapan hasin erkek
 6. 6.
  bu sorunun cevabı biliniyor olsaydı, ışığın bir yan ürün olduğu kesinlik kazanmış olacak ve zamanda ileriye doğru yolculuk yapabilmek için ışık hızına çıkılmasının gerekmediği anlaşılacaktı.

  peki konu bu kadar önemliyken bu bilgi herkesle paylaşılır mıydı?
  ... yusuf reis
 7. 7.
  muazzez abacı sahnede neden kımıldayamamış?

  Nobellik cevap: hatıralar sarmış dört bir yanını.
  3 -1 ... judas
 8. 8.
  Birinci Kaide:
  Fennen ve hikmeten sabittir ki: Bu haddi yok feza-yı âlem, nihayetsiz bir boşluk değil, belki "esîr" dedikleri madde ile doludur.

  (Burada bediüzzaman hazretleri uzayın boşluk olmadığını ve esir maddesiyle dolu olduğunu anlatıyor)

  ikincisi:
  Fennen ve aklen, belki müşahedeten sabittir ki: Ecram-ı ulviyenin cazibe ve dafia gibi kanunlarının rabıtası ve ziya ve hararet ve elektrik gibi maddelerdeki kuvvetlerin naşiri ve nâkili, o fezayı dolduran bir madde mevcuddur.

  (Burada ise gezegenlerin ve gök cisimlerinin aralarındaki itme ve çekme kuvvetinin etkimesinde, ışığın, ısının, elektriğin aktarımında ve taşınmasının da fezayı dolduran madde vesilesiyle olduğunu anlatıyor)

  Devamında esir maddesi denilen bu madde hakkında ayrıntılı bilgi vermeye devam ediyor.

  Eğer devamını da okursanız; bir insan 1938' de bunları nereden bilebilir? Hem gök bilimci değil, hem gök bilimcilerin çözemediği olayları fevkalede bir biçimde çözüyor? Bunun sebebi risale- i nur külliyatının müellifinin kendi fikirlerini sokmadan, tamamen kurandan alıp ilhamını, hadislerden alınıp yazılmasıdır. işte bu yüzden de her mertebeden insan okuyor, kumandan da okuyor erde okuyor. Âlimde okuyor, dahilde okuyor. Milyonların bu esere hayran kalmalarının sebebi bu işte. Daha içerisinde neler var bir bilseniz...

  Devamı için 12.lema/ 2. Sual/ 2. Mesele-i Mühimmatı okuyabilirsiniz.
  1 -4 ... kurmay albay
 9. 9.
  yukarda arkadaşlar açıklamış .ayrıca nobeli alacak olan SORU DEĞil cevabı olur .
  ... sososo
 10. 10.
  a priorisi hatalı olan soru. ışık ilerleyebilmek için herhangi bir maddeye ihtiyaç duymaz. ışık elektromanyetik dalgadır. elektromanyetik dalgalar ilerleyebilmek için hava ortamına ihtiyaç duyan ses dalgalarından farklıdır. illa bir taşıyıcıdan bahsedeceksek elektromanyetik dalgaların taşıyıcısı fotonlardır. elektromanyetik dalgalar vakumda herhangi bir maddeye ihtiyaç duymadan ilerleyebilir. ışık cam ve su gibi yoğun ortamlarla etkileştiğinde hızı azalıp dalga boyu küçülür. başka da bir şey yok.
  1 ... j mistyy