nizamiye medreseleri - uludağ sözlük

 1. 1.
  Büyük Selçuklu veziri Nizamul Mülk 'ün kendi olanaklarıyla kurup yaygınlaştırdığı, iran 'da Sünni - islam inanışını yaymak ve geliştirmek amacıyla oluşturulan eğitim kurumlarıdır.
  #179109 :)
 2. 2.
  Günümüzde üniversite denginde eğitim kurumlarıdır. islami ve pozitif bilimler öğretilmiştir.

  edit: ilk kez Bağdat'ta kurulmuştur.
  #8839266 :)
 3. 3.
  amacı sünni inançlara göre hayırlı müslümanlar yetiştirmektir. büyük selçuklu zamanında hayata geçirilen bu medreseler iran ın şii propagandası yapmasını engellemiştir. sünni mezhepler arasında dayanışmaya katkıda bulunmuştur. birçok devlet adamı yetiştirerek de büyük selçuklu ya çok önemli katkıları olmuştur.
  #16847641 :)
 4. 4.
  önemsenmesi gereken büyük türk ilim irfan yuvaları.şii sünni çatışması bu medreselere yapılan en büyük haksızlıktır.asıl açılış amacı başta bu olsa bile sonralara doğru 5. 6. sıraya düşmüştür.o çağda neler yapmış nizamül mülk büyük ustadır gerçek ustadır.şimdi birileri kendini bu büyük zatla bağdaştırıp düşmanına hasan sabbah yaftası atıyor.kusura bakmayın ama ne sen nizamül mülk gibi bir dahisin ne de rakibin hasan sabbah kadar akıl küpü.sizinkisi benzetilecek olsa anca anca ''körler sağırlar birbirini ağırlar'' daki körle sağıra benzetilir.gerçek ustalar çok geride kaldı.
  #23730650 :)
 5. 5.
  bu medreselerin yaygınlaşmasındaki etkenler şunlardır :

  - sünni -hanifi olan selçuklular çevresinde boy gösteren şii-fatımilik propagandasına karşı sünniliğin kalıcılığını sağlamak ve yaygınlaştırmak.

  - islamı yeni kabul eden oğuz topluluklarında dini daha oturaklı bir hale getirmek,eski inanışları içlerinden söküp atmak .

  - din adamı yetiştirmek.

  - genişleyen devlete devlet adamı yetiştirme ihtiyacı.

  - yoksul veya yetenekli çocukları eğitip topluma kazandırma düşüncesi.
  #30176728 :)