1. 1.
    süslü güzel lafların arkasında yine bir kapitalizm oyunu var. teknik öğretmenim, haliyle sanayi ile içli dışlıyım. yazları sanayide yatıp kalkıyorum. bugünlerde şirketlerle bazı işlerimiz oluyor, sözleşmeler ve bazı yazışmalar. gittiğim yerlerde bize adam lazım, mezunlardan iş yapacak var mı diye soruyorlar hatta bazen insan kaynakları okula geliyor.

geçenlerde ilginç bir diyalog oldu. insan kaynakları tasarım için birini arıyoruz, dedi, size bir mühendis lazım dedim. hayır meslek lisesi mezunu bir tasarımcı istiyoruz. daha önce mühendis çalıştı ama onların isteklerini karşılamak imkansız, dedi. bir mühendise 4000 tl veriyoruz, her gün iş yeri bilgisayarından başka şirketlere iş başvurusu yapıyor. işini sevmiyor. meslek lisesi mezununa 3500 tl verdiğimizde çok iyi bir işi olduğunu düşünüyor. özveriyle çalışıyor. yükselme hedefi olmuyor.

yıllar önce arçelikte iş başvurusunda bulunan gence, hedefiniz nedir diye soruluyor. genç tabi "arçelikte kariyer yapmak istiyorum" diyor. ik bu pozisyon için kariyer kapalı, biz sizi başka pozisyonlarda değerlendirmek için sonra ararız, diyor. arçelik'te bana üst düzey yönetici olan birisi görüşmede "bak bu pozisyonda kariyer yok, iyi düşün, dedi." sürekli aynı işi yapacak, orada tecrübeli adam aranıyor. ben de işi kabul etmedim.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası adında bir işveren sendikası var. bir toplantıya ilçe milli eğitimin zorunlu yazılı yazısıyla gittik. bu sendikanın vakfı düzenliyormuş. işverenler lise mezunu mucitler istiyormuş. bu sendikaya kimler üye ilginizi çekebilir.

inşallah tabloyu görmüşsünüzdür. kariyer istemeyen, iyi çalışan, nispeten ucuz maaşlı elemanlar isteniyor.
    ... i am from gotham