1. 1.
  açıkca kadın dövebilirsiniz diyen bir ayete iman edip kadın cinayetlerine üzülme halidir.

  nerden baksan riyakarlıktır. sonuçta şiddete kapı açarsan bu işin sonu vahşete gider.

  not: yanlış çeviri diyenin kalbini kırarım.
  10 -27 ... system error
 2. 2.
  Ben de böyle bir bağlantı kuran itin kalbini kırarım.

  Aklını zihniyetini siktiğimin Köpekleri böyle konuşabiliyor amına kodumun yerinde.
  7 -5 ... serdarsl06
 3. 3.
  ağır riyakarlıktır..
  2 -3 ... ciddiliinsan
 4. 4.
  Nisa 34 veya bir başka âyet olsun inanmayabilirsin de bunu ne diye her fırsatta dile getirme çabasına giriyorsunuz ki?

  Inanmiyorsan 'inanmıyorum' der gecersin. Bir öneri. Evet.
  3 -3 ... subotai noyan
 5. 5.
  inancını her fırsatta beyan etmeyi hak görürken inanmamayı beyanı sorunlu gören ibnelerin zoruna gider.

  bu ayete dayanarak bugün kaç erkek karısına şiddet uyguluyor?

  söylemek lazım ki durum anlaşılsın.
  4 -2 ... system error
 6. 6.
  "Sâliha kadınlar Allah’a itaatkârdırlar. Allah’ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda da kendilerini korurlar. (Evlilik hukukuna) baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür."

  nisa 34 kuran ın evrenselliğine aykırıdır. orası tamam da, ayette gidin öldürün demiyor, dövün vs diyor. ki bunu bambaşka şekillerde çevirenler de var.

  böyle şeylerde herhangi bir inanç ya da görüş üzerinden sırtlanlık yapmaya gerek yok.

  abiniz allah'a inanmaz ama onu sever. belirtsin.
  2 -1 ... yikanmak istemeyen cocuk
 7. 7.
  Ayeti kimin yorumladığına göre değişir. Aklın yolunu seçin. Allah'ın yolu akıl yoludur.

  ihsan eliaçık'a göre çevirisi aşağıdaki gibidir:

  “Şiddetli geçimsizlik yaşadığınız eşlerinizle önce oturup konuşun, olmazsa yataklarında yalnız bırakın, yine olmazsa bir müddet ayrılın. Barışıp anlaşırsa hala işi yokuşa sürüp bahaneler aramayın. Yücelik ve büyüklük Allah’a mahsustur; bundan hiç şüpheniz olmasın. Eğer eşlerin arasının iyice açılıp işin boşanmaya doğru gittiğini görürseniz tarafların ailelerinden birer hakem çağırın. Niyetleri gerçekten barışmaksa Allah niyetlerini boşa çıkarmaz. Allah her şeyi biliyor, her şeyi duyuyor; bundan hiç şüpheniz olmasın…” (Nisa; 4/-34-35).

  Bu ayet kadınları “dövmeyi” emreden ayet olarak bilinir.

  Yaptığım çeviride görüldüğü gibi ayette geçen [ve’dribuhunne] ibaresi “Onları dövün, vurun” yerine “Onlardan bir müddet ayrılın” olarak tercüme edilmiştir. Çünkü kelime bu anlama da gelmektedir.

  Sözlükte kelime “vurmak, dövmek, yapmak, bırakmak, ayrılmak, göstermek, etmek, eylemek, koymak” vb. birçok anlama gelir. Bu kelime Arapça’nın “aspirin” gibi neredeyse her derde deva bir sözcüğüdür. Türkçe’deki etmek, eylemek veya ingilizcedeki ‘get’ sözcüğünü çağrıştırır.

  Ayette geçen “nuşuz” ise “yükselmek, şişmek, ortaya çıkmak, meydana gelmek, ayağa kalkmak, normalin dışına çıkmak, isyan etmek, karı-koca birbirine karşı gelip kavgaya meydan vermek” demektir.

  Türkçe’de aile mahkemelerinde sıkça kullanılan ve boşanma nedenleri arasında sayılan “şiddetli geçimsizlik” dediğimiz şeyle aynı manayı çağrıştırır. Burada kadından kaynaklanan şiddetli geçimsizliğin kastedildiği anlaşılıyor.

  Görüldüğü gibi ayette geçen darb ve nuşuz sözcükleri Arap muhayyilesinde bu manalar etrafında dönüyor.

  Keza (darabe) kelimesinin Kur’an’da “sefere çıkmak, bir yerden bir süreliğine ayrılmak, açmak, ayırmak” anlamında kullanıldığı yerler vardır:

  “Yeryüzünde ’sefere çıktığınızda’ (darabtüm) düşmanın üzerinize ani saldırı düzenlemesinden korkarsanız, namazı kısaltmanızda bir sakınca yoktur” (Nisa; 4/101)…

  “Sonra Musa’ya şöyle vahyettik: Kullarımla geceleyin yürü, onlara denizde kuru bir yol ‘aç’, (fedrib) yakalanırız diye korkup kaygılanma.” (Taha; 20/77).

  Şu halde “Kadınları dövün” ayeti olarak meşhur olan bu ayet, “ikişer, üçer, dörder…” ayetinin evliliklerin giderek çoğaltılmasını değil giderek azaltılmasını amaçlaması gibi, kadın dövme olaylarının terk edilmesini amaçlamaktadır…
  3 ... klimanjaro
 8. 8.
  Dövmek nere öldürmek nere. Konu açmak için konu açılmaz.
  -1 ... itoglu yourself
 9. 9.
  lan denyo, kadınlarınızı kesin mi diyor ayette? hafifçe dövün o da poposundan yani dövmek bile sayılmaz, masaj sayılır. bir sktr git şuradan. sizin kalbiniz lağım çukuru.
  ... seruven44
 10. 10.
  trajik olaydan nemalanmaya çalışan 10 iq'lu ateist serzenişi.
  bu zihniyet orda kadına yardım etmeyip videoya çeken zihniyet işte.
  1 ... james earl cash