1. 1.
    1958'de istanbul'da doğdu. 13 Ekim 1987'de evinin balkonundan atlayarak intihar etti.
    Kadıköy Maarif Koleji'nden mezun oldu. Yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi ingiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamladı.
    29 yaşında, istanbul'da yeryüzünü bıraktı, "yaşama karşı ölüm" dedi. Sylvia Plath sevgisi, genç yaşında intihar eden Nilgün Marmara'yı ölümde de sevdiği şairin yazgısıyla birleştirdi. Plath üzerine incelemeler yaptı. Bu şairin, bireyin yalnızlığına ve varoluş sorununa bakışı, genç şairi etkiledi. Şiirlerinde çoğunlukla birinci tekil kişinin düşle gerçek arasında gidip gelen kırılgan izleklerini kullandı.
    Not: alintidir ama link ölmüş.
    17 ... cikarinbeniburdan
  2. 2.
    "erken vazgeçişlerim vardı benim
    seninse
    erken tükenişlerin

ve gece
    uygun değildi
    beklemeye

yine de bekledim...

avcumda unutulmuş binlerce gölge
    yeraltında
    öldürülmeyi bekledim
    günışığı vururken gözüme
    ölmeyecektim

katilim yoktu,
    katilim çok..."

Evinin balkonundan kendini atarken bağırmamış bile...
    53 -2 ... endless
  3. 3.
    ölümünden sonra çeşitli yazılarının, çiziktirmelerinin toplandığı kırmızı kahverengi defterdiye bir kitabı yayımlanmıştır.
    6 ... profesor bonbon
  4. 4.
    Kırılganlığı, naifliği ile bu dünyaya daha fazla bakmak istemediğinden usulca aramızdan giden şair kişidir.
    Eserleri:
    Daktiloya çekilmiş şiirler
    metinler
    kırmızı kahverengi defter
    8 ... janis joplin
  5. 5.
    "geliyorlar, bu evde doğan yeni bir ölümü görmeye, koşarak, düşe kalka yuvarlanarak, sürünerek...nasıl olursa olsun; görmek için bu eski dostların yeni cesetlerini ve göstermek için kendi dirimlerinin kıvılcımlarını geliyorlar! uyuyan arzunun düşün imgelemenin anlağın belleğin leş kokularını duymaya geliyorlar. ölüm sessizliği, toz ve küf kokan evden ayrıldıklarında seviniyorlar canlıyız diye."

henüz 29 yaşında "hayatın ne tarafından dönülse kardır diye düşünerek" hayatına son vermiş hüzün yüzlü değeri sonradan anlaşılan kadın şair, ölü evini yukardaki yazısı ile anlatmıştır.
    6 ... prinz eugen
  6. 6.
    moda burnunda durmuşuz
    nilgünsüz marmaraya dalmışız
    ayşe gitmiş başka adama
    gene cep kanyağına kalmışız...

(bkz: izzet yasar)
    17 ... louis cyphre
  7. 7.
    (bkz: mezar)
    1 ... yasak merve
  8. 8.
    http://www.radikal.com.tr...p?ek=ktp&haberno=6286
    2 ... arsmagna
  9. 9.
    yoksamak kurutan kısır umutları, geleneksel tanrıları, sürülerin çorak gerçekliğini ve kanatlanarak yaşamak kendi dağılımında...
    4 ... harmonichaos
  10. 10.
    Tomorrow Will be Another Day

Belki ona gideriz yarın,
    Belleksiz sevgiliye,
    Poplin elli korkak çocuğa,
    Duyarlığı, unutkanlığının kanı
    anaya-
    Ona belki gideriz yarın,
    Gören gözlü kör güzele,
    Çılgın gülüşlü bebeğe,
    Yüreği, sızlanan ruhunun göğü