bugün

nil karaibrahimgil'in genel manada müzik tarzını beğenenlerdenseniz "nil kıyısında" albümü tam size göre demektir.

10 şarkının 10u da bas bas "nil şarkısıyım" diye bağırıyor albümde. özellikle yavaş ve hareketli şarkıların dengelenmiş olması da ayrı bir takdiri hakediyor bence. dikkatimi çeken bir nokta da şu oldu; belki daha önce de böyleydi ama ben şimdi dikkat ettim, ilhan irem tarzı tutturulmuş şarkılar var. yani bilhassa "çok canım acıyor"da olduğu gibi sözleri slov tarzda olan ancak melodisi hızlı ve hareketli bir şekilde akıp gidiyor bazı şarkılar...

seviyorum sevmiyorum zaten albümün en çok ön plana çıkan şarkısı. akılda kalıcı sözleri ve insanı kıpır kıpır eden melodisiyle bunu da hak etmiyor değil hani...

çok canım acıyor başta da dediğim gibi slow tarza çok yakın olmasına karşı sırf düzenleme ve müziği sayesinde adeta bir dans müziği olup çıkmış. yine de slow yanı ağır basıyor.

yalnızlardayım ise lamı cimi olmadan direk slow olarak öne çıkan bir parça. bana tarz olarak biraz da "kördüğüm" şarkısını anımsatsa da elbette özgün bir şarkı ve sözleri de ayrı vurucu özellikte...

ne garip adam da sözleri olarak slow tarza göz kırpsa da müziği ve nakaratı sayesinde tam anlamıyla slow diyemediğimiz şarkılardan biri olmuş.

illa ise akbaba şarkısı gibi arap ezgileri taşıyan, sessiz ve sakin bir altyapı taşıyan slowun dibine vurulduğu şarkısı olarak albümün en slowlarından olarak öne çıkıyor...

eminim sevmediğine hızlı akıp giden ve sözleri yer yer melodiden de hızlı giden, ancak yer yer ciddi manada yavaşlayan yine de dengin tutturulduğu bir şarkı olmuş.

duma duma dum, adını da aldığı tekerlemeyi andıran feci kafiyeli sözleriyle akıp giden ancak ciddi bir slowluk taşıyan ender şarkılardan.

kırık ise adından da anlaşılacağı gibi gerçek manada durağan bir şarkı. ve albümün en uzun (5.04) süren şarkısı olması da cabası. albümün en slowu. gerçek manada slow bir şarkı dinlemek istiyorsanız ilk tercihiniz olması gereken şarkı.

aşkımız her zamanki gibi tehlikede ise tam nil tarzı bir şarkı; hızlı hızlı akıp giden bir müzik, hızlı hızlı giden sözler, dinlenip düşünüldüğünde anlaşılabilecek kolay olmayan cümleler ve tabii ki yer yer yüzde gülümseme oluşturan bir şarkı...

yalnız kalpler de atarlar tam bir sosyal taşlama. nil'in evlilik programlarına takdimi! özellikle ciddi ciddi ciddi üzerinde düşünülmesi gereken sözleriyle gerçek bir kapanış şarkısı olmuş...

nil gerçekten dinlenesi şarkılara ve tam kendi tarzındaki sözlere imza atmış ve ben eminim ki o'nun da içine sinen bir albüm olmuştur bu ve ileride kariyerine dönüp baktığında zerre şüphe duymadan "evet, olmuş" diyeceği bir noktadadır.
Nil karaibrahimgil'in hakikaten fazla kıyıdan geçmiş albümü.

deneysel amaçlı yeni bir sound yaratmak istemiş gibi. albüm genelde aynı piyano tonu üzerinden gitmesi de beni şaşırttı doğrusu. bir önceki tek taşımı kendim aldım albümünden sonra beklentileri çok büyütmüştü. bu albümde biraz içe kapanık gitmiş.

olsun hep zirve olacak değil ya biz onu her haliyle seviyoruz diyerek 10 üzerinden 7 veriyor dinlemeye devam ediyoruz.

(bkz: ne garip adam)
içinde "eminim sevmediğine" ve "Çok canım acıyo" gibi muhteşem iki şarkı bulunan, bu albumde Nil biraz fazla kalp acısı çekmiş dedirten ve bunu oldukça dışa vuran bir albüm. Nil Kıyısı gibi bereketli olur umarım...
the simpsons izlerken, bart'ın öğretmenine yazılmış bir şarkıyı* da bünyesinde barındıran nil karaibrahimgil albümü. şahsi kanaatim ise albüm için dinledikçe tadı çıkacak bir albümdür.
nil karaibrahimgil'in piyasaya çıkan yeni albümü.

Seviyorum Sevmiyorum
Çok Canım Acıyor
Yalnızlardanım
Ne Garip Adam
illa
Eminim Sevmediğine
Duma Duma Dum
Kırık
Aşkımız Her Zamanki Gibi Tehlikede
Yalnız Kalpler De Atarlar
nil karaibrahimgil'in piyasaya çıkan yeni albümüdür.
Nil karaibrahimgil'in çıkmak üzere olan albümü.
Çıkış şarkısı için;
(bkz: seviyorum sevmiyorum)