bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Nil karaibrahimgil'in çıkmak üzere olan albümü.
  Çıkış şarkısı için;
  (bkz: seviyorum sevmiyorum)
  3 ... sokak perisi
 2. 2.
  nil karaibrahimgil'in piyasaya çıkan yeni albümüdür.
  1 ... crypto
 3. 3.
  nil karaibrahimgil'in piyasaya çıkan yeni albümü.

  Seviyorum Sevmiyorum
  Çok Canım Acıyor
  Yalnızlardanım
  Ne Garip Adam
  illa
  Eminim Sevmediğine
  Duma Duma Dum
  Kırık
  Aşkımız Her Zamanki Gibi Tehlikede
  Yalnız Kalpler De Atarlar
  3 ... freedom
 4. 4.
  the simpsons izlerken, bart'ın öğretmenine yazılmış bir şarkıyı* da bünyesinde barındıran nil karaibrahimgil albümü. şahsi kanaatim ise albüm için dinledikçe tadı çıkacak bir albümdür.
  1 ... ece nin e si
 5. 5.
  içinde "eminim sevmediğine" ve "Çok canım acıyo" gibi muhteşem iki şarkı bulunan, bu albumde Nil biraz fazla kalp acısı çekmiş dedirten ve bunu oldukça dışa vuran bir albüm. Nil Kıyısı gibi bereketli olur umarım...
  2 ... innmania
 6. 6.
  nil karaibrahimgil hanım kızımız herşeye rağmen gözümüzde kendini arayan, kendince dünyaları dolaşan ve kendi adının hakkını vermeye çalışan biri. yani bazen kendisinin kek şarkısını bile sevebilme zevksizliğine sahibiz. belki bir 20sene sonra kendisinden sadece bu mudur şarkısını dinleyeceğiz ve tek taş felaketini unutmaya çalışacağızdır ama nil kız, gözümüzde, çabaladığı, sabretmeye çalıştığı ve oyun oynadığı için çok değerlidir.

  öyle çok ayılıp bayıldığım şarkısı yok, ama en azından yaptıklarını merakla takip etme eğilimim var. ben bu albümünü dinledikten sonra şöyle düşündüm: bu kızın hiç mi arkadaşı yok. yani aklına gelen herşeyi böyle yazmak ve sunmak zorunda mıydı? müzik dünyasını bir nevi jurnal gibi kullanmak zorunda mıydı? neden şarkılar üzerinde biraz daha kafa yormadı? neden çok daha güzel şeyler söyleyebilecekken nil kıyısı adıyla hiç alakası olmayan bereketsiz bir albüm çıkardı?

  yani, ben çok sinirleniyorum. hanım kızlarımızın bir aşk acısı ardından gitarlarına sarılıp melankolik sözlerle ve günlük konuşma diliyle "n'aber?" der gibi iç dünyalarını aşikar etmelerini anlayamıyorum. peki, kadın daha çok acı çekiyor olabilir. kadın, terkedildiği zaman çok daha zor atlatıyor ve daha şair ruhlu oluyor olabilir. [kesinlikle şair değil, şair ruhlu]. çok kırgın, çok bitap ve çok yorgun oluyor da olabilir. ama bir soluklanması, acısını idrak ederek olgunlaşması gerekmez mi? erkek milleti dediğimiz oluşum kendisini meyhanelere atıp içmez mi ve sonunda "zalim yar" ana temalı şarkılarla hadiseyi anlatmaz mı? yani önce bir durulmayı, sonra nerden geldim nereye gidiyorum muhasebesini yapmaz mı? ayrılık acını yazmak için önce bir durup düşünseydin ve her zamanki gibi oyunsulaştırsaydın, bu kadar "çok canım yandı" demeye getirmeseydin daha güzel olmaz mıydı.

  aynı şey şebnem ferah'ın kelimeler yetse albümününde açmazıdır efendim. adını zikretmek istemediğim pek çok vasifsız müzik kadını da vardır böyle. ama nil karaibrahimgil'in albümü üzerine bu kadar dolmamın sebebi: bu kız gerçekten birşeyleri aşmaya çalışıyor. ne bileyim, birşeylere inanıyor ve görmek için inanıyor, oyun oynuyor. ve ben ondan böyle kötü şarkılar dinlediğim için çok üzülüyorum.

  not: albümde bir tek kırık şarkısı bence çokgüzel. çünkü içinde çay, ay, gitmek ve kırılmak var.

  "hayat sensiz ne biçim"/"kırıldım tamam."
  4 ... oyuncakdunya
 7. 7.
  Nil karaibrahimgil'in hakikaten fazla kıyıdan geçmiş albümü.

  deneysel amaçlı yeni bir sound yaratmak istemiş gibi. albüm genelde aynı piyano tonu üzerinden gitmesi de beni şaşırttı doğrusu. bir önceki tek taşımı kendim aldım albümünden sonra beklentileri çok büyütmüştü. bu albümde biraz içe kapanık gitmiş.

  olsun hep zirve olacak değil ya biz onu her haliyle seviyoruz diyerek 10 üzerinden 7 veriyor dinlemeye devam ediyoruz.

  (bkz: ne garip adam)
  1 ... xargn
 8. 8.
  nil karaibrahimgil'in genel manada müzik tarzını beğenenlerdenseniz "nil kıyısında" albümü tam size göre demektir.

  10 şarkının 10u da bas bas "nil şarkısıyım" diye bağırıyor albümde. özellikle yavaş ve hareketli şarkıların dengelenmiş olması da ayrı bir takdiri hakediyor bence. dikkatimi çeken bir nokta da şu oldu; belki daha önce de böyleydi ama ben şimdi dikkat ettim, ilhan irem tarzı tutturulmuş şarkılar var. yani bilhassa "çok canım acıyor"da olduğu gibi sözleri slov tarzda olan ancak melodisi hızlı ve hareketli bir şekilde akıp gidiyor bazı şarkılar...

  seviyorum sevmiyorum zaten albümün en çok ön plana çıkan şarkısı. akılda kalıcı sözleri ve insanı kıpır kıpır eden melodisiyle bunu da hak etmiyor değil hani...

  çok canım acıyor başta da dediğim gibi slow tarza çok yakın olmasına karşı sırf düzenleme ve müziği sayesinde adeta bir dans müziği olup çıkmış. yine de slow yanı ağır basıyor.

  yalnızlardayım ise lamı cimi olmadan direk slow olarak öne çıkan bir parça. bana tarz olarak biraz da "kördüğüm" şarkısını anımsatsa da elbette özgün bir şarkı ve sözleri de ayrı vurucu özellikte...

  ne garip adam da sözleri olarak slow tarza göz kırpsa da müziği ve nakaratı sayesinde tam anlamıyla slow diyemediğimiz şarkılardan biri olmuş.

  illa ise akbaba şarkısı gibi arap ezgileri taşıyan, sessiz ve sakin bir altyapı taşıyan slowun dibine vurulduğu şarkısı olarak albümün en slowlarından olarak öne çıkıyor...

  eminim sevmediğine hızlı akıp giden ve sözleri yer yer melodiden de hızlı giden, ancak yer yer ciddi manada yavaşlayan yine de dengin tutturulduğu bir şarkı olmuş.

  duma duma dum, adını da aldığı tekerlemeyi andıran feci kafiyeli sözleriyle akıp giden ancak ciddi bir slowluk taşıyan ender şarkılardan.

  kırık ise adından da anlaşılacağı gibi gerçek manada durağan bir şarkı. ve albümün en uzun (5.04) süren şarkısı olması da cabası. albümün en slowu. gerçek manada slow bir şarkı dinlemek istiyorsanız ilk tercihiniz olması gereken şarkı.

  aşkımız her zamanki gibi tehlikede ise tam nil tarzı bir şarkı; hızlı hızlı akıp giden bir müzik, hızlı hızlı giden sözler, dinlenip düşünüldüğünde anlaşılabilecek kolay olmayan cümleler ve tabii ki yer yer yüzde gülümseme oluşturan bir şarkı...

  yalnız kalpler de atarlar tam bir sosyal taşlama. nil'in evlilik programlarına takdimi! özellikle ciddi ciddi ciddi üzerinde düşünülmesi gereken sözleriyle gerçek bir kapanış şarkısı olmuş...

  nil gerçekten dinlenesi şarkılara ve tam kendi tarzındaki sözlere imza atmış ve ben eminim ki o'nun da içine sinen bir albüm olmuştur bu ve ileride kariyerine dönüp baktığında zerre şüphe duymadan "evet, olmuş" diyeceği bir noktadadır.
  1 ... alpi