bugün

Bugün okuduğum bir haber üzerine dikkatimi çekmiştir. Şimdi adam diyor ki çocuk sahibi olmak için illaki kağıda bağlı kalmaya gerek yoktur diye açıklama yapmış. Şimdi bu adamın maddi durumu yerinde gidecek birden fazla kişiden çocuk sahibi olma şeklinde bir hayatı var.

işte bu magazin dünyasında anlatılanlar gerçek hayatta olmuyor. işin dini kısmıyla ilgili bir şey demiyorum. Herkesin bir inancı var. Ancak Türk medeni kanunu var, yeri geldiğinde bunlar kimseye pabuç bırakmıyorlar. Ancak gerçek hayatta bu böyle olmuyor. Sahadan bildiriyorum gerçekten çok büyük sıkıntılar var. Şimdi bu adamların parası var. Bir şekilde hayatlarını devam ettiriyorlar. Ama adliyelerde, kadın sığınma evlerinde, çocuk yuvalarında böyle durumlardan dolayı birçok kişi mağdur durumda. Şimdi bu adamların nikahsız çocuk sahibi olmayı meşrulaştıran açıklamaları ileride velayet ve miras konularında başlarını çok ağrıtıyor.

Kanunlar, hukuk olması gerekeni yazmış. Tamam sen belki mağdur etmeyeceksin ama bazı şeyleri de halka enjekte etmene gerek yok.
sadece son 1-2 ay içinde asosyal birisi olarak duydugum 3 kişinin başına gelen olay.
Çocuk yapmak için nikaha gerek olmadığını her zaman söylüyorum. Medeniyet kavramı içinde yaşayıp, bir hayat kuran insanlar için sadece "artık bir çocuk istiyorum" mantığına dayalı evlilikler kadar saçma bir olay daha yok.

Evlenmeyin demiyorum ancak evlendiğiniz kişi "olmasaydı da başkası olurdu" diyebileceğiniz biri olmamalı. Tombala değil bu iş. Loto hiç değil şansına geleni kabul edesin. Yanlış kişiyle yaptığınız evlilikler sonucu mutsuz hayatlara mahkum oluyor ve mutsuz hayatlarınızla çocuklarınızın hayatını kirletiyorsunuz. Siz ne kadar inkar ederseniz edin ya da bunu onlara belli etmediğinizi iddia edip böyle düşünürseniz de düşünün. Hiçbir şey değişmiyor.
Şimdi nikahsız çocuk sahibi olmaktan olmaya fark var. Birincisi beraber yaşadığın insanla ortak kararla çocuk sahibi olmak, ikincisi hayatını birleştirmek isteyecek biri karşına çıkmadığı aynı zamanda çocuk sahibi olmak istediğin için sperm bankasından ya da gönüllü birinden çocuk sahibi olmak. Birincisi Türkiye de ne kadar zor olsa da gayet normaldir. Çünkü herkesin evliliğe bakış açısı farklıdır. Orada insanların hayatına karışmazsın ve şimdiden sağlıklı bir yaşam dileriz bebeğe. Lakin ikinci hususta çocuk sahibi olmak tamamen bencilliktir. Ne kadar maddi , manevi ve psikolojik açıdan tan teşekküllü olursanız olun o çocuk ne hep bebek kalacak ne de direkt kendi hayatını yaşamaya başlayacak birey. Ebeveynlerinin her iki bireyine de ihtiyacı olacak. Biri olmadı mı bir yanı hep eksik kalacak. Bu yüzden yerine , durumuna , şartlarına göre değişen herkesin hürriyetine ve ayrıca vicdanına kalmış durumdur.
Nikah olmadan baba olmus biri olarak soyluyorum;

Hic bir fark yok. Muhim olan iyi bir ebeveyn misiniz? Bu daha onemli bir soru.
veledi zina. türkçesi, piç. normal karşılanır oldu artık bu zamanda, malesef.
çokça yaptığım eylem. kimbilir dünyanın nerelerinde çocuklarım var. daha ülkenin adını söyleyemiyorum ama orda çocuğum var. adını söyleyebilsem sıkıntı yok da adını söyleyemiyorum. lişteştay mı ne öle bişey.
(bkz: meryem uzerli)
can ateş'ten kaza kurşunu yiyerek kızı lara'yı dünyaya getiriyor. sonra can ateş ile geçinemediği için ayrılıp en sonunda bassel alzaro ile evlilik hazırlığı yapıyor.

şimdi bu ilişki yumağında çocuğu evlilik dışı doğdu diye suçlayamayız. meryem ise geçinemediği bir adamdan kazara hamile kaldı diye kürtajla çocuğunun canına kıyamazdı. can'la evlenseydi de çok zoraki ve ölü doğmuş bir evliliği olurdu, yani mutlu olamazdı.

dışarıdan söylemesi kolay. ama ince eleyip sık dokunmadan, 40 kere düşünülmeden yapılan hatalı partner seçimleri yüzünden olan doğan çocuklara oluyor. ve insanlar böyle istemeseler bile hatalarının bedeli olarak böyle yaşamak ve çocuklarını böyle yaşatmak zorunda kalıyor. ha evlilik dışı olmuş, ha kısa süren bir evlilik sonucunda olmuş, hiç fark etmiyor.

o yüzden kendiniz için olmasa bile gelecekteki çocuklarınız için hayat arkadaşınızı doğru seçin. bu işin deneme-yanılması yoktur, ona göre dikkat edin.