bugün

görsel

Nijerya'da bir üniversite öğrencisi, dine hakaret ettiği gerekçesiyle dövülüp yakılarak öldürüldü.

Ülkenin kuzeybatısında kalan Sokoto eyaletinde perşembe günü yaşanan olayda Deborah Samuel adlı öğrenci, görgü tanıklarına göre öğrencilerin yer aldığı bir WhatsApp grubunda islam'a hakaret içerikli mesajlar paylaştığı gerekçesiyle linç edildi.

Kimliğini açıklamayan bir görgü tanığı, "Öğrenciler tarafından kullanılan bir WhatsApp grubu var. Burada Müslüman bir öğrenci islami bir paylaşım yaptı. O da bu paylaşımı eleştirdi. Gruba Hz. Muhammed'e hakaret ettiği bir ses kaydı attı. Her şeyi bu tetikledi" dedi.

Sokoto polisinin açıklamasında, Shehu Shagari Eğitim Koleji adlı üniversitede okuyan Samuel'in "Hz. Muhammed'e hakaret ettiği bir paylaşım" nedeniyle öldürüldüğü doğrulandı.

https://www.independenttu...dilerek-yak%C4%B1ld%C4%B1
Olay ülkenin ortalamasına göre son derece "egitimli" bir mekanda geçiyor bu arada. Son zamanlarda bir grup avel tarafından envai çeşit pire torbasına karşı iyi örnek olarak gösterilen sempatik saatçi kardeşlerinizin gerçek yüzü bu. Linç edip sonra da yakma eski bir afrika geleneğidir. Bizzat nelson mandela'nın adamlarınca da zamanında kullanılmıştir.

işin islami boyutuna pek değinmeyeceğim. Nijerya'da müslümanlar kaçınılmaz olarak ektiğini biçecek zaten. O zaman anımsarım bu vahşeti.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.