1. 1.
    Bir soru cümlesi, bu cümleden anladığımız kadarıyla: demokrasi halihazırda yanlıştı peki ama bunun sebepleri nelerdirdir.

Efendim bana kalırsa bir toplumun ki toplum da çoğu düşünüre göre sırasıyla: yara, yanılsama, fiyasko gibi sıfatlarla nitelendirilir kendisi için en iyisini seçemeyeceğinden dolayı yanlıştır.

Herhangi bir oylama da ödemesi olan esnafın dalgalanma olmaması için iktidara oy vermesi, daha geniş sosyal imkanlar isteyen gençlerin popülizmi kullananları desteklemesi bize aslında insanların oy vermekten maksatlarının kendi küçük dünyalarını mutlu etmeye çalışmak olarak kabul gördüğünü söyleyebiliriz.

Örnekler elbette sıralanabilinir ama yazıyı gereksiz uzatmaktan kaçınıyorum.

Bu yüzden demokrasi devletlerin amacından sapmasına yada bu amaç sapmasından yararlanacak hükümetlerin başa geçmesine sebep olabilir.

Peki yapmamız gereken nedir diye sorarsanız ki bu en doğal demokratik bir hakkınızdır ben ise size cevap olarak demokratik bir şekilde bilmiyorum derim.

Tek söyleyebildiğim ortada büyük yanlışlara sebep olan maksadını yerine getiremeyen bir sistem vardır ama bunun alternatifleri de çok büyük katliamlara sebep olmuştur (bkz: dünya tarihi)

Çözümü zor olan bu denklem bence tek bir yoldan aşılmaya çalışılmalı yani toplum iyileştirilmelidir ancak bunun için yüzlerce yıl gerekir ki bu da sadece kaliteli bir eğitim sistemi ile mümkündür... (bkz: 404 not found)
    1 ... id est