bugün

biliyorsunuz, alevi kardeşlerimiz ibadethane olarak adlandırdıkları cem evlerinde saz eşliğinde ibadet ediyorlar.

http://www.youtube.com/watch?v=Sq5NOn26sWg
http://www.youtube.com/watch?v=VsqvkORHrbw

şimdi bir de ney var, kıssayı okuyalım;

--spoiler--
Rasulu Ekrem (sav) Hz Ali'ye bir sır verir

Hz Ali bu sırrı kimseyle paylaşamaz

Yüreği kor gibi yanmakta kör kuyunun başına gider ve HU diye haykırır

sular taşar, kamışlar çıkar ,günün birinde ASIK kamış koparır şekil verir , ASK ile üfler kamıştan yani "ney"den HU diye bir ses gelir

Bu ses Hz Ali'nin Sırrıdır..

Ve bu sırrı yalnız ASIKLAR anlar...
--spoiler--

*şimdi bakıyorsunuz ney gibi hu diye ses çıkartan bir çalgıyı ne peygamber efendimiz hz muhammed(sav), ne de sahabelerden hz ali alıp ta bir ibadet aracı olarak kullanmamışlar.

kaldı ki sazı alacaksın çalıp ibadet edeceksin, bunun kaynağı ne çözebilmiş değilim...

şems-i tebrizi'nin bir hırkası bir de neyi varmış, o muhterem zat bile neyle ibadet etmemiş hep namazını kılıp orucunu tutmuş.

neyse yine de kimsenin inancına pek karışmayı uygun bulmuyorum...
sazlı ibadet olamaz olmamalıdır bence.
Kimsenin inancına karışmayı uygun bulmuyorum diyip sazla ibadet olmaz diyen mantık fakiri arkadaşları gözler önüne sermiş.
Kimin nasıl ibadet ettiği kimseyi ilgilendirmez, iki gün sonra biri de çıkar der ki kabe'ye karşı niye eğiliyorsunuz bu puta tapmak değil mi ?
3 günlük leş kokan çorapla ibadet oluyor da saz mı battı ?
ehl-i sünnet tarafından bakılınca haklı soru.

ama kaziye-yi anha öyle değil.
her gün sıçmak ayrı, boklu götle gezmek ayrı evladım.
ibadet çalıp oynamak olsaydı burnunda halka ile oynayan ayı da ibadet ediyor olurdu, onu oynatan çingene de şeyhi olurdu.
eee domalarak oluyor sazla neden olmuyor demezler mi adama. derler. bi siktirip gidin milletin inancina karışmayin gotunden matkapla siktiklerim.
çok sığ yürüyen bir tartışmanın fitili ateşleyen sorusudur. hakarete gerek yok. soru yanlış, çözümlemeler yanlış.

başta anlatılan hikaye, sadece bir hikaye. ehl-i sünnet tarafından bakılınca da haklı değil soru. mevleviler ehl-i sünnetten değil mi? nasıl oluyor da neyle, tamburla, zille sema dönüyorlar, hem niçin? folklorik zenginlik olsun diye mi?

müzik, çok eski yıllardan beri insanın tanrı'ya ulaşmasına vesile olmuş. ritim ve melodi bu işte yöreden yöreye farklı etkiler gösteriyor.

ahmet yesevi hazretleri, buharadan yesi'ye döndükleri zaman hafi zikir (gizli, sessiz) yapıyordu. Baktı ki yöre ahalisi bu zikirden etkilenmiyor, gırtlaktan ses çıkararak yapılan ve bütün orta asya'daki şamanik unsurlarda bulunan bir yöntemle zikir yapmaya başladı ve tesirini kısa sürede gördü.

ıtri'nin salat'ını bayramlarda seyranlarda camilerde belli bir usulle, bir dini müzik olarak icra etmiyor muyuz? Ya mevlitler?

yani cahillik almış başını gitmiş...

bana sorarsanız her türlü müzik aletiyle ibadet olur. Eğer isveçli bir grup müslüman, duygu yükünü çocukluktan beri duydukları piyano ile aktarıyorlarsa, camide piyano bile çalınır.

gelenek güzel şeydir. yaşatılması da gerekir. ama gelenek hakk'ın önüne geçip taassup haline dönüşürse o tehlikelidir. çekilmez.
Hadi o neyse de örgü şişi sokanlar var ağzına yüzüne. Kendine zincir takoz vuranlar var.

(bkz: rufailer)
(bkz: caferiler)
olur. çünkü o saz çalınan yerde sevgiliye yada gurbete türkü söylenmez. saz çalınır ve sadece allah a, muhammed e, ali ye; beyitler,
semahlar, deyişler okunur. sadece allah muhammed ali aşkı dillendirilir. bundan daha güzel ibadet var mı?
alevilerin ibadetlerini küçümsemeye çalışanların alevilerden öğrenecekleri çok şey vardır.
cem evlerinde camilerdeki gibi formalite icabı ibadet yoktur. cemevlerinde gerçek allah aşkıyla ibadet vardır.
cem evlerinde camilerdeki gibi hergün bir yere yardım parası toplanmaz. cem evleri ticarethene değil ibadethanedir. para sözü hiç kullanılmaz. her gelen evde yaptığı yemekten bir tencere getirir (lokma) cem bittikten sonra her isteyen ya da ihtiyaç sahibi istediği yemekten alır evine götürür afiyetle yer çünkü lokma yı yemek sevaptır.
cem evlerinde camilerdeki gibi kadınlar ayrı erkekler ayrı ibadet etmez. çünkü cem de allah huzurunda kadında erkekte eşittir. yanındaki kadın kim olursa olsun (karın bile olsa) orada senin kardeşindir. kimsenin aklına art niyet gelmez çünkü cem e girerken dünya derdi dışarıda kalır.

daha yazılacak çok şey var ama okuyacak çok fazla insan olduğunu zannetmediğim için kısaca şunu söylemek istiyorum.
alevilik islamiyetin en barışçıl en insancıl mezhebidir.
alevilik gerçek hz muhammed geleneğidir.
alevilik islamiyetin gerçek yüzüdür.
Sözlük formatının sıkilmek suretiyle forum/atışma yerine donusturulmesıne neden olan baslıklardan bir örnek. Neyin pesındesınız belli degil. herhangibir kısı kendi inancıyla ilgili birşey yazdığında diğerinin de birşeyler yazması normaldir, bunun için kimsenin kimseye hakaret etmeye hakkı yoktur. Ha benim ınancım dınım felan yok deyip laf sokana da başka bişey sokmak lazım o da ayrı. Neyle ibadet olmaz derken mevlanayı hatırlamak lazım, Mevlana semahta o kadar kendinden geçermış kı ancak ney sesi onu bu transtan cıkarabılırmıs. Ney sesi burada kul ile tanrı arasındaki irtibatı kesen birşey, bu gibi mantıkla müzik aletiyle ibadet olmaz diyebiliriz. Fakat tam olarak müzik dıyemesek de ibadetin ritmik seslerle yapılmasında sakınca olmadığı kura-an'dakı telaffuz sekillerinden ve vurgulamalarından belli oluyor, üstelik ilahiler de rıtımlı söylenir ki tef turu vurmalı çalgılar rıtım için kullanılabiliyor. Bu da ne demek oluyor? Birşeyi nerede nasıl ne için neyle yaptığınız gerçekten önemli bir konudur ve bunu ehil kişilerden dinleyerek ögrenmek gerekir, benim gibi cahillerden değil.
olmaz olamaz. mesnevide gördüğümüz de ibadet değil, kaldi ki zaten kendileri de ibadet demezler. zikirdir o...

kadın erkek yan yana ibadet edemezken, bu dini getiren yayan böyle bir şey göstermezken, islam adına kadın erkek el ele tutuşup türkü söylemek nasıl ibadet olur!!!
müziği yasaklayan dinde müzikle ibadetmi olur.
sığlıkta dip yapmış bir tartışmanın sorusudur.

mesnevide gördüğümüz ibadet değil zikir...

mesnevi kitabın adı. hatta aslında bir edebi türdür. hazreti mevlanada klasikleştiği için, mesnevi deyince onunki akla gelir. senin gördüğün mesnevide değil, mevlevilikteki uygulamadır. zikir, ibadet değilse nedir? var mı böyle bir sığlık, cahillik arkadaş.

mevlana'nın ney sesiyle falan semah ettiği de yoktur. Bir kere onunki semah değil sema olarak adlandırılır. Hazret, herhangi bir şeyin sesiyle aşka geldiği zaman döner, sema edermiş. Gelenek onun vefatından sonra bugünkü ritüeli oluşturmuştur.

alevilik açısından bakıldığında da yanlış ifadeler var. gerçek hz muhammed geleneği dediğiniz şey nasıl olur da kadınla erkeği yan yana ibadet ettirir? Allah katında "kul" olarak elbette kadın da erkek de bireydir. Hazreti peygamberin ibadet esnasında kadınlarla aynı ortamı paylaşma durumu herkes tarafından bilinir. Eşin dahi olsa namazda yan yana duramazsın. Şimdi bunun yanlışlığını doğruluğunu tartışmak değil mesele, tarihi olarak durum tespiti bu.

dinin müziği yasakladığı da kooooooskoca bir yalandır. islamiyet içerisindeki tasavvufun hemen her kolu tekkelerde müziği kullanmıştır. bizim tekke edebiyatı ve tekke musikisi denen bir gerçeğimiz var. mevlidi nereye koyacaksın o zaman?

herkesin paçasından cahillik damlamak zorunda mı? yazdıklarınızın arkasından dönüp, gerçekten öyle mi diye bakmaz mısınız hiç?
güncel Önemli Başlıklar