bugün

durakları yıkarak kutlamaya başlamışlardır. zeytinburnu'ndan taksime gidecektim ki durak yok..

edit: başlık bana kalmış..
olaysız, kavgasız bir kutlamanın yapılması için gerekendir.
benim istediğim zaman kutlayacaksın diyen devlet zihniyetine ben istediğim zaman kutlarım şeklinde verilmiş cevaptır. izin verilmemiştir. mecbur kalınmıştır.
(bkz: Amed 2012)
https://www.facebook.com/photo.php?v=193157674127338
devletin yapması gerek şeydir. 1 mayıs'a izin verildi. buna da izin verilsin. kargaşa çıkarmanın bir anlamı yok. devlet kutlama hakkını versin. eğer yine bu durumda olay çıkartan, teröre sebebiyet veren, huzuru bozan, taş vs. varsa polisler gereğini yapsın. ama öncelikli gereklilik bu bayrama devletin izin vermesidir.
http://www.nevruz.gen.tr/nevruz.html
türklerinde kürtlerinde bir türlü kutlamayı bilmediği bayramın getirdiği sonuçlardır.
kişisel olarak hayalim şudur nevruz/newroz ile alakalı;
* türkiye'nin heryerinde kutlanacaksa hem atabarı hem şemmame hem zeybek hem govend oynanmalı türkiyede kullanılan her dilde şarkılar söylenmesidir inşallah bu gerçekleştirilecektir.
kutlama denilen olgu nedir önce bu irdelenmeli.

kutlama; polisi taşlamak mıdır?
kutlama; durakları, dükkanları yakıp yıkmak mıdır?
kutlama; uzun namlulu silahları otobüse zulalayıp kullanmak için gerekli ortamı oluşturmaya çalışmak mıdır?

mantık buysa; izin verilse n'olur verilmese n'olur.

zihniyetlerde sıkıntı var bi kere..
olması gereken şeydir. de! neden 21 mart olan şeyi 18'inde kutlamak isterler?
neden mi 18 mart? 21 martta işin-gücünü kimse bırakıp meydanlara akın edemeyecekti de ondan. dün 2.yılmaz güney kültür ve sanat festivali kapsamında olan sinema sohbetleri vardı ve katılımcılardan birisi sırrı süreyye önder'di. orada şöyle dedi, bu zamana kadar kolluk güçleri hafta sonuna denk getirmek için kürtlerle masaya otururdu, şimdi neydi bu hafta içine zorlamanın nedeni? çünkü roboski hala unutulmadı. bahar bayramı demirci kawa'dan ötürü kürt ulusu için ayrı bir önemi vardır. oradaki katliamın sorumlularını hala belirtmeyenlere haykırılacaktı. yine ölümler, yine çatışmalar çıktı. gereksiz yere bir kez daha devlet terörünü yaşattılar bize. seçim dönemi aynı bağın gülüyüz biz deniyordu şimdi ne oldu? bir kez daha ileri demokrasiyi(!) gördük. nice türklü, kürtlü, alevili, sunnili, lazlı, çerkezli newrozlara. nice omuz omuza olup emperyalizmi ülke topraklarımızdan püskürtmeye!

biji bratiya gelan, biji aşiti, newroz piroz be.
yaşasın halkların kardeşliği, yaşasın barış, newroz kutlu olsun.
Newroz kutlamalarına izin verilmemesiyle eş anlamlıdır. Nevruz kutlanır, newroza her şekilde saldırılır.
çakal ve çapulcu sayılarını tespit içindir.
(bkz: newroz)