1. 1.
  Nevrozda değerlendirme bozulmaz. Fakat nevrozda problemlerinden dolayı uyumsuzluk çeker ve bundan yakınır. Psikoz halindeki kişi bu durumundaki halinden rahatsız değildir. Örnek; doktora gittiğinde başım ağrıyor der. Şikayetleri bedensel yakınma haline gelir.
  Nevrozdaki kişi durumundan sürekli yakınır. Gerçeği değerlendirmesi bozulmaz. Mantık dışı bazı savunma mekanizmaları vardır. Hatta bunları abartılı şekilde kullanır. Bunları her yerde kullanır. Çünkü kaygıdan kurtulmak için bu yola başvurur.
  Nevrotik kişi kendine bakabilir. Ancak rahatsızlığından dolayı bazı işlerde zorlanabilirler. Psikotik kişi kendine bile bakamaz. Nevrozlarda, çocukluktaki anne-baba etkileşimindeki bozukluk söz konusudur. Bunlar, yetişkinlik dönemindeki yaşantıları da olumsuz etkiler.
  Nevrotiklerde, yanlış öğrenmeler ya da öğrenmeler sonucu bozukluk oluşur. Psikotiklerin düşünmesi, yemek yemesi, yürümesi ve cinsel isteklerinde bir bozukluk oluşur. Psikotiklerin bio-kimyası bozulur. Geçişlerdeki ateşlenme hızı azalır. Düşünmesi, yemek yemesi vb.. bütün tepkileri ağırlaşıyor. Nevrozlarda kalıtımsal özellik ve öğrenmeler vardır.
  Psikotik kişi çevresine zarar verebilir. Kendine ait sapmış gerçek içinde yaşar. Kendi doğruları vardır. Kulağına sesler gelir. Nevrozlarda gerçek bozulmadığı için böyle durumlar yaşanmaz. Nevrozlarda algılama bozukluğu yoktur. Kulağına herhangi bir ses gelmez. Nevrozların kaygı düzeyi çok yüksektir. Nevrozlarda halisünasyon yoktur. Psikozda hayal vardır. Alkoliklerin son zamanlara yakın dönemlerinde, üzerlerinde böcekler dolaşıyormuş gibi gelir. Bu, psikozlarda da vardır.
  Organik beyin sendromlarında halisünasyonlar görülür. Nevrozlarda, psikotikler gibi ağır travmalar yoktur. Bunlar öğrenilebiliyor. Örnek; Pavlow, deneyinde köpekler kullandı. Köpekler alıştıkları ortamdan alındıkları zaman saldırganlaşırlar.
  Başa çıkılamayan stres durumları nevroza neden olur. Bu nevroza çocukluk yaşantıları ve gelişim dönemlerindeki takıntılar neden olur. Bu dönemlerde saplantılar yer alır(oral-anal). Çocuklar bu saplantılarını geçirmede güçlük çekiyorlarsa ya da aşırı doyum aldıysa bu saplantılara geri döner. O dönemin özelliklerini gösterir. Örnek; çok sıkıntısı olan kişinin parmak emmeye geri dönmesi.
  Bu duruma bilinçsiz olarak geri dönerler. Nevrotik hastalıklarda pek kolay düzelmez. Ancak ani gürültülü şekilde başlayan hastalıklar düzelir. Fakat sinsi olarak gelişen hastalıklar kolay düzelmez.
  10 ... liberty
 2. 2.
  nevrotikler durumun farkındadır bundan rahatsızlık duyar ve tedavi olmaya kendi ayakları ile giderler ancak psikotikler son derece sağlıklı olduklarını düşünüp,tedaviyi kabul etmezler
  3 ... mozambik tavsani
 3. 3.
  psikozların farkında olmamaları durumu,onlara daha çok zarar verir.
  psikoza örnek verecek olursak,başbakanın önüne geleni azarlaması buna rağmen hala başbakanım diye göğsünü gererek dolaşması psikozdur.
  6 -2 ... ucuncayir666
 4. 4.
  galatasaray kongre üyelerinin analizinde ;
  özhan canaydın'ın 1. defa başkan seçilmesi ; nevroz , yeniden seçilmesi ; psikoz

  türk seçmeninde ;
  1. akp iktidarı : nevroz, 2. (ve ezici) akp iktidarı : seçmenin psikoza girdiğinin resmidir. ilaç tedavisi gerekir. (2 x 1 tskpirinol hap, 1 x 1 darbebarbital iğne)
  3 -1 ... basri
 5. 5.
  efenim nevroz bahar bayramidir, baska bir deyisle (bkz: demirci kawa), psikoz hastaliktir!
  (bkz: her seyi götünden anlayan yazar)
  1 -2 ... nobran ne ya
 6. 6.
  denilirki nevrozlar olayın farkındadır psikozlar olayın damına vurmuştur. iyi güzelde yanıtı aranası bir durum daha vardır ki şudur. aneroxia nevrosa denen bir illet ile aman götüm büyük aman göbeğim büyük diye diye nice genç hayatını kaybetmekte. e peki şimdi kendisine sorulduğunda kendisini bir fil(somalili gelse hemşerim diye üstüne atlar normalde) gibi gören bu vakalar nasıl olurda nevroz grubuna dahil olur.
  1 ... chatin
 7. 7.
  psikozlar realiteyi kronik ya da akut kavrayamazken, nevrozlar rahatsızlık derecesinde aşırı abartarak kavrayabilirler. allah dert verip derman aratmasın. amin.
  2 ... mediumbashar
 8. 8.
  Nevrotik, sorununu kabul edendir. Psikotik, etmeyendir.
  Deliler, deli olduklarını kabul etmezler, aksine akıllı olduklarını düşünürler.
  Buna göre; psikotikler deli olanlardır.
  3 ... nemesis4011
 9. 9.
  nevrozlar sorunlara gerçekçi çözümler getirmekte zorlanan kişilerdir. organik bir nedene dayanmayan hastalıklar belirti gösterir.psikozlarda bu tür hastalıklar görülmez.yaygın olarak depresyon veya paranoya ile başlar sonrasında psikoz seviyesine ulaşır.
  ... psychosis
 10. 10.
  algı yönünden psikoz ile ters olduğu söylenmiş, ancak yanlıştır. ikisi de hasta olduğunu farketmez. psikozlu kişinin gerçekle bağlantısı kopmuşken ve hayalinde yaşadıkları gerçek iken nevrozlu kişi bir şeyi diğer insanlardan farklı algılar ve buna takıntı derecesinde inanır. yani bir konuda diğer insanlardan farklı bir şeye inanır. mesela tüm diğer yönleri normalken çok zayıf olduğu halde kilolu olduğuna inanır. nevroz bir çeşit 'takıntılı' olma durumudur. psikozlu, olayı yaşar, nevrozlu bir düşüncesine inanır. bu nokta da ikisininde gerçekle bağlantısı değişik yönlerdende olsa bozuktur. psikoz tek konuda değil tüm konularda kişiyi etkilemesiyle nevrozdan ayrılır.

  psikozlular sorun görmez, gördükleri hayalleri düzeltmeye çalışmaz. gerçekliğine inanır. nevrozlu ise kendine bir sorun yaratır ve onunla mücadeleye girişir. kendi sorununu çözmeye çalışır, kendini tedavi ile meşguldür. nevrozlunun inandığını değiştiremezsiniz. psikozluya yaşadıklarının hayal olduğu durumu çok kötü değilse ikna edilebilir. akıl oyunları filminde psikoz geçirdiğini biliyor ve hayal gördüğünü biiyordu.

  özetle psikozlu kendinde sorun görmez, çevresinde olmayan veya anormal şeyler algılar. nevrozlu çevresini normal görür, kendini anormal algılar.
  1 ... rush