1. 1.
  ahmet taner kışlalı'nın 15 kasım 1992 tarihli yazısında bahsettiği küçük nermin. ahmet taner kışlalı'nın niçin kemalist oduğunu açıklayan yazısında yaşamöyküsünü neden olarak göstediği kadın.
  (bkz: niçin kemalistim)
  ... xargn
 2. 2.
  "hepiniz türklüğün içine doğdunuz, ben onu seçtim."
  Nermin abadan unat

  ilber hoca tanıdığı ünlüleri anlattığı kitabında, gıptayla anlattığı Nermin Hoca için, "türkiye’den yaka silken tiplere, nermin hocanın hayatını okumalarını tavsiye ederim." dedikten sonra, nermin hoca'nın şu sözü iyi anlaşılmalı :
  “hepiniz türklüğün içine doğdunuz, ben onu seçtim.” cümlesini ekler.

  insan, damarlarında akan kanının donduğunu hissediyor.
  Kalakalıyor.

  Ne demek Türklüğü seçmek?

  Nermin Abadan Unat, 1921 viyana doğumlu.
  14 yaşındayken, efsane büyükelçimiz Behiç Erkin'e gider ve kendisini Türkiye'ye göndermesini ister.

  Türklüğü seçmiştir.
  izmir'e gelir.
  genç cumhuriyetin okullarında okur, hoca olur.
  Yetinmez, hocaların hocası olur.
  ... benyoktumsen
 3. 3.
  Türkiye'nin ilk kadın siyaset bilimcisi. "Hocaların Hocası" olarak da anılan Nermin Abadan Unat zor bir yaşamdan azmi ile bu unvanı hak etmiş bir isimdir. 1921'de Viyana'da doğdu. Babası izmir'in Bosna asıllı zengin ihracatçılarından Mustafa Süleymanoviç, annesi ise Macar Baronesi Elfriede Karwinsky idi. Babasının ölümü ile rafah günleri de sona eren Unat, 14 yaşında bir kelime bile Türkçe bilmeden tek başına büyükelçiliğe giderek okumak için Türkiye'ye gitmek istediğini söyledi. Annesi ve kardeşini geride bıraktı ve kendi uzun hayat yolculuğunu kendi eline aldı.

  Avrupa Konseyi'nin Kadın/Erkek Eşitliği (CDEG) komisyonunda 1978 - 1993 yılları arasında Türkiye'yi ikinci başkan ve üye olarak temsil etti. 1967-70 döneminde Uluslararası Siyaset Bilimi Derneği'nin (IPSA) ikinci başkanlığını yaptı. Federal Almanya Cumhurbaşkanlığı Dr. Nermin Abadan Unat'a 1978'de Yüksek Liyakat (Hohes Verdienst Kreuz) nişanını verdi. 1998'de "Aydınlanmanın Kadınları" ödülü alanlar arasında yer aldı. 2000'de "Fulbright Yaşam Boyu Akademik Hizmet" ödülü, 2004'te Kültür Üniversitesi "Yürekli Kadın Ödülü", 2006'da Marmara Üniversitesi "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", 2012'de Koç Vakfı "Eğitim Alanında Üstün Hizmet" ödülünü ver. Unat bugün 96 yaşındadır.
  ... rick blaine
 4. 4.
  dilimize ''kamuoyu, halkla ilişkiler, baskı grupları'' gibi kavramları kazandırmıştır.
  ... harbiye naziri