bugün

allah'ın annelerimizi bizim için daha etkileyici kılmak adına annelere yüklediği özelliklerden birini temsil eden söz.

çocuk bir şeyini baştan savma arar bulamaz. sonra annesine bağırarak sorar onun nerede olduğunu. annenin cevabı her zaman "nerede bıraktıysan oradadır" olur. çocuk "yok orada" diye diretir. anne gelir ve çocuğun bıraktığı yerde gerekli materyali bulur.

çocuk bunu üç beş defa daha yaşdıktan sonra akıllanır. bir eşyasını kaybettiğinde sahiden son bıraktığı yere bakar. yine bulamaz. annesininin yanına gider ve "hede hödömü bulamıyorum" der. annenin cevabı her zaman "nerede bıraktıysan oradadır" olur. çocuk "baktım oraya yok" der kibarca. anne gider ve çocuğun bıraktığı yerde kayıp eşyayı bulur.

çocuk artık iyice akıllanmıştır. gereken bir şeyi bulamayınca, son bıraktığı yer bir çekmeceyse eğer çekmeceyi ters çevirip tamamen boşaltarak dahi arar ama bulamaz. annesinin yanına gider. "anne hede hödömü son bıraktığım yerde bulamıyorum allah kur'an çarpsın" diye yemin eder. anne bu kez "nerede bıraktıysan oradadır" diye mırıldanarak direk odaya gider ve eşyayı bulur.

çocuk dediğime bakmayın. işte biz her zaman anneminizin çcouğuyuz ya ondan yazdım. yoksa bu her yaş grubunda başımıza gelir.

- annneeeeeeeeeee. barbie'min mayosunu bulamıyorum. banyoda ken ile yüzeceklerdi.
+ bıraktığın yerdedir.
- bulamıyorum ya ühüüü ken bu gün barbie'ye evlenme teklif edecekti ama ya.

- anneeeeeeee. fişlerimi bulamıyorum. yarın okulda onlardan sınav olacağız çalışmam lazım.
+ nerede bıraktıysan oradadır.
- ya okumayı öğrenemeyeceğim diyorum sana.

- anneeeeee. parfümümü bulamıyorum. müge'yle buluşacağım, ihtiyacım var o lanet olası parfüme.
- ya bırak gi- ana yeni sivilce çıkmış. allah kahretsin, sıkmam lazım hemen!

- anneeee. ygs giriş belgemi bulamıyorum. hayatımın en önemli günü bu gün, nerede bu belge?
- yazar burada çocuğunun sorumsuzluğundan bahsediyor.

- annee. yüzük kutusu nerede? nuran'a evlenme teklif edeceğim yüzük yok.
+ nerede bıraktıysan oradadır
- ben de ilk kız çocuğuma dünürünün ismini vermezsem.

- anne. bastonumu bulamıyorum.
+ ne?
- bastonum diyorum. nerede o?
+ ne diyorsun, duyamuyorum.
- salla zaten kesin yine "nerede bıraktıysan oradadır" diyeceksin. 120 yaşındasın hala aynı laf.
irite edici anne cümlesidir.
Klasik anne cümlesidir ama o eşya genellikle farklı bir yerden çıkar çünkü anne ortada bulup bir yere kaldırmıştır ve nereye kadırdığını hatırlamaz.
Bir anne atasözüdür.
güncel Önemli Başlıklar