1. 1.
    daima geçmişi özleyen, geçmişte kalmak isteyen insanlarn tepkisidir.sadece ramazan için geçerli değildir.80'ler geyiği de almış yürümüştür.bunun karşısında; "anı yaşamak" "günü yakalamak" gibi fikirler de mevcuttur.
    (bkz: aynı nehirde iki kez yıkanamazsın)
    3 ... stirkof
  2. 2.
    ramazan ayının eskisi kadar tad vermediğini düşünen insan söylemi. herkes bu cümleyi bir gün söyleyecektir. çünkü bugünler hep dünün eksilmişi olmuştur.
    ... palta
  3. 3.
    yakında yine bol bol duymak zorunda kalacağımız geyik. aha gel bak cebimde eski ramazanlar. eğil biraz daha eğil. yahu allahın mubarek zaman dilimi her zaman mubarek. sen nasıl yaşarsan öyle. kalbin hissin irtibatın ramazanı anlamlı kılarsa kılar. yoksa kültür müslümanı kültür ramazancısı dolaşır durursun ortalıkta milletin de hevesini kırarsın.
    ... williamhowardtaft
  4. 4.
    her döneminde bir pişmanlık,bir doyamamışlık ve bir eskiye özlemin,hasretin bulunduğu insan bünyesinin bu hislerinden birini dışa vurarak sarfedeceği cümle.
    (bkz: buralar eskiden böylemiydi evladım tarlaydı heryer)
    1 ... blindguardian
  5. 5.
    geçmişe özlemin sembol cümleleridir. ancak onu bir daha yaşamak imkansızdır, aramak ise gereksiz.
    ... parabandi
  6. 6.
    bir ramazan ayını daha idrak ettiğimiz şu günlerde sık sık duyacağımız cümle.
    ... aksak tirtil
  7. 7.
    aradığımız eski ramazan değildir, eski bizizdir. *
    1 ... antilopyawrusu
  8. 8.
    (bkz: nerde o eski ramazanlar artık edebiyatı)
    ... dalton ana
  9. 9.
    - nerde o eski ramazanlar?
    - o ramazanlar atlarina bitti gittiler, kalan ramazanlar ise romeo oldu beyamca.
    - evladim nediyorsun sen?
    - bence hover süpürür döver.
    - sen benle dalga mi geciyorsun?
    - gayet tabi.
    - höyt kırarim boynuzunu iblis.
    - zwht zwht
    2 ... mulayim
  10. 10.
    birbirimize gün be gün yabancılaştığımız şu zamanlarda söyleme yaşı 60'dan 20' ye inen cümle. biz küçükken anneanne dedelerimiz derdi - nerede o eski ramazanlar diye şimdi biz diyoruz , bizi geçtim yaşı 20 henüz olmuşların bile dilinde nerede o eski ramazanlar ? peki hiç düşünüyor muyuz ramazanlar mı değişti yoksa bizim mi tadımız kalmadı diye ?
    ... dancerinthedark