bugün

konusunu, yorumlarını dinledim, insanın psikolojisi ile ciddi anlamda oynayan, sert bi eser olduğu genel kanı.

yazdım kenara.

götüm yediğinde izleyeceğim ilk şey olacak. şu ara ben yeterince uğraşıyorum kendimle, dışarıdan müdahaleye gerek yok.
Bu animenin verdiği anlamsız bakışları, o sorgulamaları, o kendimi buluşları, her karakterin ayrı bir yorumlanmasının olmasını, hiçbir yerde bulamadım sanırım.
Gerçekten vaktinize değecek bir dizi/film.
Dizi ve film dedim çünkü dizisinden ayrı 3 filmi daha var, tabi bunlar birbiri ile bağlantılı yine. Über ötesi kafa siken, bunalıma sokan ve hayatı sorgulatan bir şeydi. Tavsiyedir.
Varoluşsal yalnızlık, sevgi & nefret temalarını dibine kadar işleyen depresif bir insan olan Hideaki Anno'nun yönetmenliğini üstlendiği eski ama harika olan bir anime.
uzun bir aradan sonra tekrar izlediğim psikolojik, mecha anime.

zamanında bir yerlerde denk getirip mangasına sahip olmuştum, okudukça okuttu kendini. her manga kitabı içerisinde animeye göre üç bölüm bulunmakta falan filan. ayrıca manganın çizeri ve konunun yaratıcısı hideaki anno'nun melekler ve robotlar hakkında kısa kısa notlarını bulmak mümkün, fazladan aydınlanma yaşatıyor.

tokyo-3 adı verilen, uzak bir gelecekte kurulmuş bir şehir, nerv adı altında dünyayı dış tehditlerden koruyan uluslararası bir organizsasyon ve robotların pilotları.

bir baba - oğul ilişkisi var hikayenin içerisinde. psikolojik tarafı bu ve robot (eva unit) ile pilotların duygusal bağları. anlatması, tarif etmesi gerçekten çok güç.

standart anime ölçülerinde 26 bölümden oluşmakta, izlemesi keyifli, aksiyonu bol, beyin yakan güzel bir seri.
görsel
ilk 9 bölümünü indirdiğim anime. güzeldir inşallah.
gerçek adı "shinseiki evangelion" olan anime. ayrıca kesinlikle bakınız;

(bkz: han asu na mua ko yi)
second impact ile dünyanın amına koyan, alayına gider yapan angelların olayın üzerinden 15 yıl geçtikten sonra yeniden ortaya çıkmalarını ve angelların at kalkanlarını aşabilecek yegane silahlar olan evalar ve onların pilotları olan second impact günü doğmuş çocukların hikayesini anlatan muhteşem anime.
yanılmıyorsam ilk 24 bölüm haftanın canavarı şeklinde. son iki bölümde de freud'dan giriyor, incil'den çıkıyor. pata küte pata küte sağlı sollu girişiyor resmen izleyiciye. nakavt oluyorsunuz. öyle bir şey.
2000 yılında gerçekleşen ve antartika'nın yok olmasına sebep olan bir patlamayla başlar anime.
senaryo yazarı ve yönetmeni hidaki anno'dur. ve kutsal kitaplardan alıntılar içerir.
"neon genesis evangelion: r" isminde bir fan continuation mangası yapılmakta olan sağlam anime.

(bkz: http://www.eva-r.com)
beyin pekmezinin akmasına sebep olabilecek, son 2 bölümü olan filmleriyle bir collgate diş macunu reklamı olduğu kanısına varabileceğiniz, yönetmeninin akıl hastanesinden çıktıktan sonra çektiği yegane anime. denir ki yönetmen anime sektörüne bir sitem olarak böyle bir şey yapmıştır. içinde deli semboller vardır, eğer okült yaratılış felsefesi filan gibi konular üzerine çok bir şey okumadıysanız pek bir şey anlamazsınız. üzerine ciddi anlamda tartışılan geyikten uzak onlarca forum vardır hepsinde de 1000lerce sayfa girdi vardır. bir klasiktir güya herkes tavsiye eder, ama neresine klasiktir anlaşılmaz yine de izlenir güzeldir sonu bir boka benzemese de.****
In the year 2015, the Angels, huge, tremendously powerful, alien war machines, appear in Tokyo for the second time. The only hope for Mankinds survival lies in the Evangelion, a humanoid fighting machine developed by NERV, a special United Nations agency. Capable of withstanding anything the Angels can dish out, the Evangelions one drawback lies in the limited number of people able to pilot them. Only a handful of teenagers, all born fourteen years ago, nine months after the Angels first appeared, are able to interface with the Evangelion. One such teenager is Shinji Ikari, whose father heads the NERV team that developed and maintains the Evangelion. Thrust into a maelstrom of battle and events that he does not understand, Shinji is forced to plumb the depths of his own inner resources for the courage and strength to not only fight, but to survive, or risk losing everything.
http://anidb.net/perl-bin....pl?show=anime&aid=22
dizilerinden alınmış birkaç sahnenin rammstein - engel şarkısıyla birleştirilip muhteşem bir video ortaya çıkmasına kaynaklık etmiş anime.
Mükemmel anime serisi.26 dizi ve 3 filmden (Evangelion: Death and Rebirth, The End of Evangelion,Revival of Evangelion) oluşur.

Detaylı bilgi için : http://www.anime.gen.tr/yazi.php?id=28