1. 1.
    hayırlı mimariler...

osmanlı ile zerre alakası olmayan sözde osmanlı torunlarının populist osmanlı fetişinin ürünü olan göz kanatan bir ürün paylaşacağım şimdi.
    bir sokak çeşmesi;
    neo osmanlı akp mimarisi plastik sokak çeşmesi

tasarımdaki vasatlık ve zevksizliği bir kenara bırakacak olursak.
    aynı zamanda sağlıksız bir şey.
    her tarafı plastik.

oysa osmanlı'dan kalan çeşmelere bakıyoruz, her biri birer sanat eseri. ama ne yazık ki çoğundan su akmıyor bugün.

acaba böyle zevksizlik abidesi şeylere para harcanacağına, osmanlı'dan miras kalan tarihi çeşmelerin bakımına para harcansa ve o çeşmelerden su akar hale getirilse bu ecdadın daha hoşuna gitmez mi?

bu zevksizliğe ve nahoş tasarıma imza atanlar: hanımlar eğitim ve kültür vakfı (bkz: hekva) adlı vakıf.

vakıf yöneticileri bu zevksizliklerini instagramda falan paylaşmış bir de...

yani mümkünse şu zihniyet bu ülkeye tek bir çivi bile çakmasın artık...
    -------------------------------
    -------------------------------
    ek:
    (bkz: osmanlı ile alakası olmayan neo osmanlıcılar)

edit: bir benzerini de istanbul metrosuna koymuşlar;
    17 -5 ... tengir budun
  2. 2.
    en çok da şu osmanlı'yı kullanan, bunun edebiyatını yapanlar beni güldürüyor.
    yahu osmanlı zamanında çarığını yiyen, cephelerde sinek gibi ölen insanlar dedeleriniz.
    adını yazamayan, saraya yan baksa bir araba dayak yiyen köylü ya da göçer torunusunuz.

yani nüfus kütüğü anadolu olup da osmanlı edebiyatı yapmak kadar cahilce bir şey yok.
    ben yörük torunuyum. anne tarafım çepni, baba tarafım toros yörüğü.
    ben osmanlı torunu değilim.
    7 -1 ... muhendis tarihci
  3. 3.
    Çevreye duyarlı çeşmedir.
    1 ... sairceketli
  4. 4.
    500 yıl önce olsa güzel derdim ama şimdi komik duruyor fiberglass mı o?
    1 ... ebu zindik
  5. 5.
    üsküdar -icadiye mahallesinde iki çeşme vardı . bir taş diğeri dökme(yılanlı) .
    tam eski adı ''türkan hatun'' olan şimdi ise ne hikmetse türk hatun olarak değiştirilen sokakta . aslında artık küçük bir cadde kuruçeşme'den kuzguncuk'a inen yolda çocukken çok su içmişimdir ikisi de yok oldu .
    bir tane daha var kuruçeşme durağında dev sarnıç çeşme neyse göz önü duruyor o.

milliyetçilik kötü bir hastalıktır hele ki dincilikle birleşince kronikleşir hiç bir işe yaramaz kendine yeter ancak.

türkiye'nin her yerinde onlarca eser yok oldu böyle bırakın onu hatırlar mısınız müze müdürü tahtı evine götürmeye kalkmıştı .
    uğur dündar dolmabahçe sarayına girip bir program yapmıştı ,özel zevkimdir seramik ve porselen bilhassa fincan-tabak ikilisi yemek takımı sevmem açıkça.
    evimde tabi hepsi en fazla bir yada iki tane ingiliz ,alman çek(oslovak) ve çin fincanlarım var gözüm gibi bakarım. tabi bozöyük sümerbank falan.

o yüzden o program hep aklımın bir köşesinde saklı durur güzel bir tabak yada fincan görsem aklıma gelir .

osmanlı'dan kalan insanın içi sizlar yüzlerce tabak,çanak fincan ve altı vazo ,semaver kırılmış dökülmüş yerlerde bakan eden yok.

bizde ki osmanlıcılık milliyetçilik falan hep yalan laf olsun torba dolsun ,konudan uzak ama bakın bugün ekrem imamoğlu'na cami çıkışı sözle saldıran akp-mhp militanlarına üsküdar -çamlıca camisinde tüm dünya cuma namazında yasta o itler köpekleşmiş politik çıkar peşinde .

işte olay bu hep yalan dolan sahtekarlık çıkar ha diyeceksin ki cahil ne anlar san'attan ,
    doğru söze ne demeli.
    2 -1 ... baris hemen simdi
  6. 6.
    kuşkusuz ki 21. yüzyıla yakışan bir başyapıt. hayırlısıyla seçimden sonra kurulacak uzay istasyonuna da aynısından bir sanat eseri yapıp koyarlar da sadece almanlar değil uzaylılar da kıskançlıktan çatlar (mr spock dahil).
    misal bu da gariban amerikalıların çeşmesi.

ya bunlar çok zavallı yaaa.
    3 ... strawberry blonde