1. 1.
  Düşünülmesi gereken meraktır. Osmanlı roma benzerliğini sürekli savunurum bilen bilir.ortak yönler saymakla bitmez. Gel gör ki cumhuriyet döneminin başında da romayla ilgili figürler oldukça fazla bir şekilde kullanılmış. Bizim için ne ifade ediyor ki kullanılıyor. Kayda değer görüşleri olan arkadaşlardan farklı fikirler edinmek isterim.
  nedir bu roma merakı
  nedir bu roma merakı
  nedir bu roma merakı
  nedir bu roma merakı
  -2 ... ktm li aynasiz
 2. 2.
  roma, dünyanın gördüğü en büyük medeniyettir. bu sebepten dolayı birçok millet kendini roma'nın ardılı olarak görmüş ve sahiplenmiştir, özellikle roma'nın hüküm sürdüğü topraklarda. türklerin ise bu ardıllık konusunda haklı sebepleri vardır. zira bu medeniyeti temsil eden devleti yıkıp, yerine geçmiştir. osmanlı sultanları da bu medeniyeti sahiplenmiştir.

  (bkz: kayser i rum)
  4 -2 ... agnostos
 3. 3.
  Osmanlı putperest müşrik roma'dan daha iyidir.
  -3 ... selia
 4. 4.
  cumhuriyetin ilk yılların roma merakı meraktan kaynaklanmıyor. malum aynı coğrafyaların halef-selef imparatorluklarıdır osmanlı ve roma. bir tanesi müslümandır bir tanesi de önce pagan sonra hıristiyan. cumhuriyetin ilk yıllarında da müslüman olan osmanlı yerine aynı coğrafyanın müslüman olmayan imparatorluğu övülüyordu. amaç belli.

  edit: sen eksilediğin için 100 yıllık hakikat değişti aferin sana tarihi değiştirdin.
  -2 ... masklavi
 5. 5.
  nedir bu fiziğe olan ilgi?
  ... mofbe
 6. 6.
  çünkü biz romalıyız.

  ecdad diye osmanlı peşinde gezenler iki satır tarih okusa osmanlı'nın roma mirasını devraldığını görecekler.

  ilk roma pagandı, ikinci roma hıristiyandı ve son roma müslümandı.

  durum bu kadar basit.

  son söz konstantinopolis fatihi'nden gelsin: "ben kayser-i rûm'um."

  kayser(sezar), rûm(romalı).
  1 -1 ... muhendis tarihci
 7. 7.
  roma imparatorluğu herhangi bir etnik kökene ait olmayıp, amerikan kimliği gibi kendine has yapay bir sosyal kimlik geliştiren ve dünya üzerinde fenomen olmayı başarabilmiş nadir devletlerden biridir.

  bugün yunanistan da varisi olarak görülmek ister, rusya da, italya da..

  ancak 1453'te istanbul'u alan osmanlı imparatorluğu roma'nın tek ardılı olmuştur.
  pek çok roma kurumu ve roma yapısı osmanlı'da aynen devam etmiştir. tıpkı osmanlı'dan türkiye'ye geçişteki sürece benzer şekilde.

  erken cumhuriyet dönemi gazetelerine bakarak eleştirenler kayser-i rum sıfatını kim kullanmış bir bakmalıdır.

  asya hun devleti, göktürk kağanlığı'ndan; selçuklu imparatorluğu ve osmanlı imparatorluğu'na kadar ki türk tarihi devletlerinin olduğu kadar roma imparatorluğu'nun da halefiyiz. bu bizlere bizzat osmanlı'nın mirasıdır.

  osmanlı bizzat türk-islam-roma sentezi bir devletti.
  roma kimliği hristiyanlıktan ziyade kurumsal bir kültürü temsil eder. topyekun hristiyan kültürünü değil. yalnızca müslüman akınlarına karşı hristiyan kimliğini ön plana çıkarmışlardır. tarihlerinde hristiyan karşıtlığının da olduğu pekala görülecektir. osmanlı ile roma islam'a entegre olmuştur. islamiyet ise modern ve kurumsal bu yapıyı şemsiyesisinde ağırlamıştır.
  1 -1 ... eylulsabahi