bugün

göründüğü kadar kolay olmayan cevap.
mutlu/huzurlu olmak için mi, yoksa acılarımızı ertelemek için mi?
doğduğumuzdan itibaren gittikçe parçalanıyoruz, çürüyoruz. yaşanan en minimal hayatlarda bile büyük acılar var.
allah yarattığı için
benim de kendimi öldürmeye götüm yemediği için.
Nihayetinde sadece kendi benliğimizle sonsuza kadar varolabilmek için.
Ölmek için.
nihayetnde sadece kendi benliğimizle sonsuza kadar hayal kurup sonunda göt olmak için.
sürekli kendime soruyorum."neden yaşıyorsun?"aldığım cevap ise beni hayata tutulmamı sağlıyor;"başarılı olmak için".
doğmak tercihim olmadığı için yaşıyorum cevabı ile cevaplanacak sorudur.
(bkz: babam sağolsun)*
ilahi sebeplere bağlanmadığı takdirde tatmin edici bir cevaba ulaşılamayacak olan sorudur.hayat öyle boştur ki ölüm gerçeğini kavradığın an ya da çok sevdiğin biri göçüp gittiği zaman bu soruyu tekrar tekrar sorar insan kendine...
insanın bu dünyaya gönderilmesinin hikmeti ve gayesi, Hâlık-ı Kâinatı tanımak ve Ona imân edip ibadet etmektir.*
(bkz: çünkü eşeğin zikinden dolayı)
sorunca insanın depresyona meyillendiği soru oluyor. Sormayın azizim böyle soruları kendinize.

Çok mantıksız aslında yaşamamız. Her gün aynı şey... Çalış, başar, kazan. eeee? nereye kadar? sonuç ne? ne oluyor yani bunları yapınca? iyi yaşamak veya kötü yaşamak, tüm mesele bu oluyor sanırım. Bunun dışında allah'ın her şeyi bildiğini düşünürsek, yaşamamız daha da manasız oluyor. mesela intihar edeceksiniz. Allah biliyor yapıp yapmayacağınızı. Mesela her canlı için doğum ve ölüm tarihi bellidir demiş. eee? intihar edenler bunu değiştiriyorlar mı allah'ın bilgisi dışında; yoksa allah biliyor muydu zaten? e madem biliyor, niye yaşıyoruz o zaman?

Kısır döngü bunlar. Sormayın kendinize böyle sorular...
biriliernin oyuncağı olmak için.
bir ömür neden yaşadığımıza cevap arayıp, hiç bir bok bulamadan ölmek için.
Yaşıyor muyuz?
(bkz: Eneee)
sorularımıza bir cevap bulabilmek için yani sadece aramak için yaşıyor olabiliriz de.
türünü en iyi biçimde devam ettirmek.
doğmam için bana sormadılar; ben de inadına öyle soru sormayacağım.
boşuna aranan cevaptır.

her şey insana anlamsız geldiğinde insan "neden yaşıyoruz, hayatın anlamı ne" falan diye düşünüyor tabii. ama hayatın anlamsızlığını fark ettiğinde, hayatın da kocaman bir hiç olduğunun farkına vardığında, sarılacak bir ümidi kalmadığı için iyice bunalıma giriyor.

boşver yavrum, arama sen o cevabı.

bak bayram, tatil falan işte. çık gez.

gezmek görmek için yaşıyoruz zaten biz.*
yapmayın bunu, sormayın böyle sorular, ergeni var sözlükte, sorunlusu var, var oğlu var işte..
(bkz: bıkmıştım zaten lan bu başlık bardağı taşıran son damlaydı artık)
(bkz: elveda zalim dünya) *
(bkz: toplu intihara yönlendiren yazar sonunda yakayı ele verdi)
çünkü zorundayızdır.
çünkü ruhumuz bedenimize hayat veriyor. ruhlarımız bedenlerimizde olduğu sürece de yaşamaya devam edeceğiz.
"bütün bunların anlamı ne?" bunalımına girmiş olmak. (bkz: high fidelity)
böyle bir soruyu sorabilmek için.
yaşamasaydık bu soru var olmayacaktı.
birşeylere sebep olmak için olabilir mesela yaşamamızın nedeni.
hayatı dolu dolu yaşayalım da iyi ki yaşamışız diyelim.
güncel Önemli Başlıklar