bugün

Araba. 30 bin tl ödenir mi la bi tata ya bi taka ya??
starbucks.

bok var sanki. kartonda kahve içiyoruz.
ucuzluk.
özellikle üretim maliyetleri göz önüne alınınca daha anlaşılmayan şeyler. 100 dolara mal olan ıphone nasıl 1500 dolara kadar çıkıyor? özellikle teknoloji ürünlerindeki çoğu fiyat tamamen şişkinlik.
Internet paketleri.
fırsatçılık durumları.... (bkz: simitçinin sattığı otobüs biletleri)
(bkz: malbora)
starbucks kahvesi.
dominos pizza
hülya avşar'ın geçmiş olsun single albümü.
mavi'nin 499 tl lik kotları.
Tommy Highfiger'daki şemsiye bezi yerindeki incecik ceketin 750 tl olmasını anlamadım,anlamam,anlamayacağım.
elektrik.

1 ay kapat evdeki her şeyi, çık şehir dışına. geldiğinde faturan en az 50-60 tl.

ayrıca;
(bkz: 5 adım arayla sokak lambası diken yavşak belediye)
(bkz: et)
türkiye için, yaşamak.
(bkz: hayat)**

niye bu kadar pahalısın olumm??!!!111111birbirbir
ekmek
+buğday ambarı olan ülkemizde neden bu kadar pahalı dedirtmiştir.
imac kesinlikle. bu kadar overrated ve sikindirik bir ürün olamaz. içindeki sistem 1000 liralık, makine 2500 $ amk.
(bkz: tanga)
lacostenin tişörtleri.
iç çamaşırı. mağazadan alınca el kadar şeye neden bu kadar para verilir ki dedirtir.
Vakko'nun bileklikleri.

600 lira lan!
(bkz: şu niye pahalı ya)
(bkz: bilim adamı mı)
(bkz: he tamam)
* *
japon markalı mutfak bıçakları. Esse mağazasında bir kütüge saplanmış 5 bıçak yaklaşık 600 tl, hem de indirimde.
Park ücretleri. Allah ın yoluna dünya kadar para veriyoruz. Ayrıca köprüden geçiş ücretleri.
e-book fiyatı normal kitaplardan 2-3 tl az fiyatla satılmaktadır.
ev kiraları
otobüs biletleri
parfümler.
bazı ürünler hakkında gerçekten neden pahalı lan bu dediğim doğrudur ancak biraz teknolojiden anlıyorum onunla ilgili neden bazı cihazlar pahalı onu bilebiliyorum, giyim kuşam ve geri kalanları bilmem.

şimdi verilen örneklerden: yüksek teknoloji ürünü cihazlar neden pahalı oluyor aq? maliyeti 200$ biz niye 500$ a alıyoruz gibi bir sorun oluyor, şimdi onu bu kadar fiyata mal edebilmek için bilimadamları 40 takla atıyor ve her bir parçası için ayrı ar-ge projeleri geliştirebiliyor tabi bu ar-ge projeleri de 200$ maliyetli değil milyonlarca dolarlık projeler oluyor, ülkemizde böyle birşey olmadığı için biz bilmiyoruz ancak adamlar buna bütçe ayırıyorlar, biz napıyoruz montaj bir de ufak tefek parça imalatı yapıyoruz, türk mali diye övünülen bütün ürünlerin parçaları dışarıdan gelir burda da bir mühendis sanki roket yapıyormuşcasına geçer talimatin karşısına birleştirir. bunun yanında patent, telif hakları gibi ekstra masraflar da çıkıyor, ürün yarattıysanız.

giyimlerden de bulabildiğim birkaç ürün vardır yüksek ar-ge olanlar; mesela bir mayo firması yüzücülerin daha hızlı yüzmelerini sağlamak için mayo geliştiriyor, bunun için yüksek bütçe ayırıyor bir köpekbalığını incelenmesi için, adamlar sen ben gibi apaçi şortu giymiyolar heralde ateşli çiçekli, diğer bir giyim firması da geri dönüşümlü malzemelerden üretilebilecek bir proje yapıyor tabi bunların sonunda makinalar geliştiriliyor veya satın aliniyor, fabrikası, otomasyonu derken birçok insana da gerek duyuluyor, bunların yanında mühendislik sorunları varsa bunlarla ilgili çözümlenyior vb.

Bazı ürünleri gerçekten ben de anlayamıyorum ancak, anlaşılacak şeyler de var.
güncel Önemli Başlıklar