bugün

11 ay her sikimi yiyip ramazan Müslümanı olan insanların samimiyetsizliği yüzünden. Sen 11 ay milletin hakkını ye alkol zina gırla. Birtane insan evladına bir faydan olmasın sadece kendi sikik hayatını düşün ama ramazan gelince Allah Allah diye dolaş ortalıkta. Müslümanım ama sizin dininize inanmıyorum.
(bkz: ben oruç tutamıyom)
Sanane denilebilir. Kim oruç tutmuş kim tutmamış sanane. Sen tutuyorsun ya da tutmuyorsun bizene.
bilmem kaç bin yıl önce bir çöl kabilesinde içmeyin dedi diye günümüzde bu kuralları uygulamaya çalışan insanlara soruyormuyuz niye tutuyorsun diye ?
Çünkü sabahtan akşama çekilen açlığın, insan nefsini terbiye ettiğine, açın fakirin halinden anlamaya sebep olduğuna inanmıyorum.
Madem inanıyorsunuz, herkesin halinden anlıyorsunuz fitre verin, yardım yapın da her sene aynı duyarı kasmayın.
tribim değil be hacı!
Sadece allah tarafından sorulabilecek soru.
çünkü eşşeğin zikinden dolayı.

biri yapacaktı ben bari yapayım dedim.
Kimsenin kimsenin tuttugu ya da tutmadığı orucu yargılama hakkı yoktur. Lâkin ortam öyle bir hal aldı ki oruç tutanlar kınaniyor ya da aptalmisini siz gibi laflarla rencide edilmeye çalışılıyor. Yok efendim araplar yatıyormuş aksa kadar sanki türkler den yatan yok. Bizim buralarda ona orucu uykuya tutturmak denir. Arap su bu farketmez. Bu sene dayak olayı ben duymadım. Nerdeyse oruç tutanlar dövulecek. Kardeşim sen dinsizsen benim orucuma , namazıma laf etme. Allah sana da hidayet nasip etsin.
zira sınavlarım çok yakın ders çalışıyorum ve çalışacağım, zira şu günlerim bu sıcaklarda daha da zorlaştırılmaya değmeyecek kadar önemli ve değerli.
neden tutayım mesela?
Oruç, kul olduğumuzun farkına varma, nimetlerin değerini anlama, nefsi terbiye etme, toplumdaki muhtaç insanların durumlarını daha iyi anlamamız adına yaptığımız ibadetimizdir. Dinî inancı islâm olan tüm Müslümanların yerine getirmesi gereken bu güzide ibadeti yerine getirmiyorsanız sizin sorununuz ama alay bari etmeyin yahu
sana ne?
Dinsiz imansız bi tip olduğum için.
Saçma olduğu için. işte adam yazmış nasıl evrensel din ise norveçte geçmez isveçte geçmez. Bence folklorik bir kültür öğesinden başka bir şey değil.
Spor illetinden dolayi.
Hastayım...
dini bilmeyen dincilerden gına geldi

dar ül harb de, dini işler sakıt olur.

ülkemiz dinci ayağına yatmış

hırsız rüşvetçi ve tecavüzcülerin işgali altında

yani dar ül harb deyiz

dar ül harb koşulları kalakana kadar

yani bu hırsız o.ç. lerden kurtulana kadar

dar ül harb kuralları geçerlidir.
Diş apsesi nedeniyle

(bkz: oruç yiyen yazarlar)
islam kendi iddiası ile evrenseldir; tüm alemlere /kainata gelmiştir. ancak , gel gör ki, tüm hesaplamalar 7. yüzyıl ve arap yarım adası şartlarına göre yapılmıştır. arap yarım adasında hesaplar üç aşağı beş yukarı tutarken, ekvatordan uzaklaştıkça işler karışmaktadır. şöyle ki; uzaklaştıkça oruç ve namaz vakitleri hesap edilemez hale gelir. bu yüzen 2015 yılında antartika'da ramazan ayı iptal edilmiştir.Çünkü 2015 yılında güney kutup dairesi icerisinde yer alan antarktika'da ramazan ayı 2015 boyunca gunes dogmadigi icin yasanan iptal olayıdır. namazda aynı şekilde, tabi yılda bir gece ve bir gündüz olduğundan yıllık toplam namaz vakti de 5 olur. yine rusya' da (bkz: http://www.turkrus.com/81...tutanlarin-oykusu-xh.aspx) aynı hesaplayamama sorunları bulunmaktadır (bkz: https://www.sabah.com.tr/...utuplarda-ramazan-fetvasi). 1997 yılında Norveç'te ise ;orucun güneyde 3-3.5 saat, kuzeyde ise 2-2.5 saat sürdüğü, sahur softasından kalkılmadan iftar sofrasına geçilen, 5 vakit namazın arka arkaya kılındığı bir ramazan ayı olmuştur. yani evrensel dinin hesaplamaları tüm coğrafyalara göre değildir. araplar sürekli 6-9 saat oruç tutarken, kimi ülkedekiler 22 saat oruca zorlanmaktadır. Tanrı kendi yarattığı gezegeni en iyi şekilde bilmektedir, evrensel geçerliliği olan hesap nasıl yapılır bilir. Bir emir sorumluluk gönderirken nasıl olması gerektiğini de bilir. tanrı yaratmış olduğu insan organizmasına özellikle uzun süre susuzluğun zararlı olduğunu şüphesiz bilir. eğer bir ramazan'ı (29-30 günü!) tamamen aç, 17 yıl sonraki bir ramazanı da hiç acıkmadan geçirmek sizce kabulse bir sorun yok. fakat eğer bir makullük arayıp da dinde bunun kaynağını bulamıyorsanız, evrensellik iddiasındaki bir dinin getirdiği ibadet kurallarının evrensel olarak uygulanamıyor olması sizi düşündürmeli.
sahura kalkamadım be paşam.
Çünkü sizin inandıklarınıza inanmıyorum. ateist olmak son derece yeterli bir gerekçedir.
çünkü hiç bir allah kulları aç kalsın istemez.
Aç susuz kalınca insanliktan çıktığım için.
çünkü kutsalların karşısına geçtiğimde kendimden geçmek yerine mide bulantısı yaşıyorum. bu kutsalların hem uhrevi hem kimyevi doğası benim için sadece baş ağrısı. mesele aç kalmak değil, öyle zamanlar olmuştur ki açlıktan mide kasılmasıyla gecenin 3 de uyanmışlığım olmuştur fakat mesele o iğrençliği yapmamak. buna maruz kalmamak ve bu topluluğun bir üyesi olmamak. ayrıca kutsalla ilişiği olan insanların gerçekten sadece nefret uyandırması gibi bir durum da var. keşke bu insanların hiç olmadığı bir toplumda var olabilseydik.