bugün

Caner Taslaman'ın en son yayınlanan kitabı. Twitter'da pdf'si de var. Adam müslüman olma sebebini coğrafi ve sosyolojik nedenlere hiç dayandırmamış. Sadece spekülatif bir şekilde müslüman olma sebebini temellendirmeye çalışmış. Kitabın alt başlığı ise "Deizme cevaplar". Caner Taslaman'a sorum: "Alvin Plantinga'nın hemşerisi ve ırkdaşı olsaydınız müslüman olma olasılığınız ne olurdu?" Cevap ilginç olabilir. Belki de bir önemi yoktur. Ama söylemek istediğim din gibi toplumsal bir yapıyı sadece spekülatif yöntemlerle temellendirmek mantıklı mı acaba? Ayrıca ileri sürülen delillerin yetersizliğinw hiç değinmiyprum bile.
Çünkü ahlakım yok! Bir yerden yırtmam lazımdı.
Allah katındaki geçerli tek din olduğu için.
Artık olmadığım hadise.

Benim serüvenim şöyle gerçekleştir:
Sorgulamaya başladıktan hemen sonra Caner taslamanin dinine geçiş yaptım! din diyorum zira Caner taslaman egdikce egiyor, buktukce büküyor, kivirdikca kıvırıyor... dini mutedil hale getirmek için insan üstü gayret gösteriyor. Onun inandığı din islam falan deği!l o tamamen yeni bir din uydurmuş. esasında bakarsak onun da dediklerine pek inandığını düşünmüyor. Kitapları satıyor, her gün tvlerin aranan birinci ismi neden dinlere inanamdigini söylesin ki?!

Canerin dininden deistlge sonrasında ise agnostik sonrasında ise agnostik bir alt başlığı olan apateislik diyebilirim sanırım.
Çok ikna edici deliller içeren harika bir kitap. "iyidir,hoştur" gibi tavsiyeler yok. Somut deliller üzerinden anlatmaya çalışmış. PDF'den konu başlıklarına göz atıp yorum yazanlara aldanmayın. PDF dosyasını indirip kendi gözlerinizle görün.
çünkü o çevrede doğup büyüdük.
Doğduğum ülkenin müslüman olmasında dolayıdır. Almanyada doğsam müslümanlığı merak etmezdim. Çocuk siken ülke müslüman, kadınlara ara dahi kullandırmayan ülke müslüman. En geri kalmış ülkeler müslüman. Neden merak edeyim ki.