1. 1.
    1. açık kaynak kodludur. bunun ne kadar önemli olduğunu tahmin bile edemezsiniz. açık kaynak demek kullanıcıların yazılım ya da program hakkındaki her şeyi görebildiği, müdahale edebildiği ve gerektiği zaman kendince özelleştirebildiği bir ortamı sağlamaktır. örneğin windows açık kaynak kodlu bir sistem değil. siz onu kullanırken gizli kapılar ardından sizi izlemediği ve bilgilerinizi toplamadığını bilemezsiniz.

2. linux işletim sistemleri ücretsizdir ve "herkes" içindir. bedava lan. beleş yani. tek yapman gereken ilgili siteye gidip download etmek. ayrıca içinde sayısız paketle geliyor. bazı insanların tonla para bayıldığı office programları dahi kurulu ve bedava çünkü her insan eşittir ve herkesin bilgiye en kısa yoldan ulaşmaya hakkı vardır.

3. eski püskü bilgisayarlarda dahi stabil bir şekilde çalışır. örneğin 1 gb'lik bir bilgisayarda windows 10 çalıştırmak yürek ister. öte yandan piyasada tonla hafif linux sürümü var. seç beğen al. eski makinen hemen ilk günkü gibi olsun.

4. genel kanının aksine kullanımı oldukça kolaydır. pek çok işlem komut satırı aracılığıyla yapılır gibi gözükse de windowstaki gibi hazır bir şekilde de işlerinizi görebilirsiniz. zaten sıradan bir kullanıcı bilgisayarı internet ve ofis programları için kullanıyor. linux size yeter de artar bile.

5. linux güvenlidir. windows'da olduğu gibi sürekli "eyvah virüs bulaşacak" derdiniz olmaz.

özet olarak linux kullanıcıya istediği her şeyi hem ücretsiz, hem kolay erişilebilir hem de bedava ulaştıran bir sistemdir.
    linux kullanalım, kullanmayanları uyaralım eheh.
    8 ... mithranin yemini
  2. 2.
    ilgili siteyi özelden atabilirsiniz.

devam.
    ... soren
  3. 3.
    aslında favori dağıtımım fedora ama bilgisayarımda bir türlü internetini yapamadım fedora'nın, sonra windows kurmak zorunda kaldım.
    ... boracasli
  4. 4.
    yazılıma falan ilgiliyseniz kullanın, onun dışında pek bir işinize yaramaz ve program-oyun vs bulmada ve yardım alma açısından büyük sıkıntı çekebilirsiniz.

Linux tabi ki iyi, ama uçağı kullanmasını bilmeden uçuramıyorsan, uçağı kullanmak arabadan daha zorsa linuxta öyle.

bir dönem sanal makineyle çalıştırmışlığım bir dönemde usb bellek takıp çalıştırmışlığım var. Bunlar ubuntu, linux mint ve hani tor browser kurulu gelen vardı ya adını unuttum işte o.
    2 ... mopmepl
  5. 5.
    Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olması ve yüzde yüz bedava olması yeterlidir. internette gezinmek vb. işlerle uğraşmak için windows gibi işletim sistemlerine oldukça cazip bir alternatiftir.
    ... romanovicraskolnikov