1. 1.
    doğadaki tüm hayvanlara ve insanlara erkek diyebiliyoruz lakin kadınlara dişi diyemiyoruz. karşılığı aslında erkek değil "eril" imişmiş. ben daha hiçbir belgeselde "eril" kelimesine rastlamadım. kız diyoruz, oğlan diyoruz ama dişi diyemiyoruz. dişi dersek lanet birer pislik olabiliriz. o kadın. pozitif ayrımcılığın alası. ben doğada erkeksem sen de dişisin aslında. bu kadar basit. şakayla makayla bir ortamda dişi dersen sikecekmiş gibi bakıyorlar. bunu anlatsan, "olur mu öyle şey ya" derler. bak gene aklıma geldi; erkeğe adam diyebiliyoruz mesela. kadına da dişi diyebiliriz. diyemez miyiz lan? yoksa ben mi çok cahilim, geriden mi geliyorum? bu pozitif ayrımcılık değil mi?
    8 -4 ... t i b b
  2. 2.
    çünkü o zaman vermezler.

t: bir sorunsal.
    -2 ... dodiyez1
  3. 3.
    Derdini seveyim butonu hala mı gelmedi ya şu sözlüğe?????
    2 -1 ... bir kucuk sanssizlik meselesi
  4. 4.
    söyle.

seni kim tutuyor?
    kanunlar dersen, kanunlarımızı işleyen yok.
    ahlak diyeceksen zaten ahlaklı değiliz, belki hiç olmadık.
    insanlığı hayvanlardan ayıran zeka denir, bunu da çoğumuz kullanmıyoruz.

"dişilik" bir cinsiyet terimi bildiğim kadarıyla. kadınlıksa tıpkı adamlık gibi belli kriterlere ulaştığında söylenen bir kelime.

"bağyan" yerine kullanacaksanız şahsım adına izin veriyorum.
    11 -2 ... lavandula
  5. 5.
    Karı gibi aşağılayıcı bir lafın Olduğu dilimizde ayrımcılık için dişi denmedigini düşünmüyorum. Dişi doğrudan hayvanlarla bütünleşmiş bir kelime.
    Mesela yeni doğan bütün canlıları yavru derken insalarinkine bebek diyoruz bunun gibi bir şey.
    2 -1 ... bir tirrek sevdim uzaklarda