bugün

--spoiler--
Ben bir ikcı olarak başlıyorum sövmeye:
× iş görüşmesine gidiyorum 10 dk sürüyor. Adam benim ücret beklentimi sormak için çağırmış. La telefonda sorsana bunu. Ona göre çağır.
×cumartesi günü çalışmak istemiyorum. Bu da telefonda söylenebilir.
×resmi tatillerde çalışmak istemiyorum. Bunu da söylesen ölür müsün.
×meslekten soğutuyırsunuz insanı .

--spoiler--

Aklıma daha fazla gelince yazacağım edit olark
Saygılarımla arz ederim
Cahiller is here
insan kaynaklarına ikcı denir.
tabi ki hepsi için aynı şeyler söylenemez ama birkaç husus var ki sevilmemelerine şaşırmamak lazım.

süreci olumsuz sonuçlanan adaya asla geri dönüş yapmazlar, görüşme sonunda şu kadar gün içinde mutlaka ama mutlaka geri dönüş yapacağız deseler bile. çünkü hazır bir olumsuz mailini kopyala yapıştır yapıp atmak çok zordur onlar için.

kimisi özgeçmiş okumayı bilmez. örneğin; x uzmanı aranıyor, adayın özgeçmişinde x uzmanı yazıyor ancak görev tanımını incelediğinizde aslında asistan seviyesinde deneyime sahip. hadi incelemeden aradınız ya da aday hiç görev tanımı yazmamış. en azından telefonda sorulabilir, her iki taraf da zamandan kazanmış olur böylece. ama yok; nasılsa işsiz, vakti çok, ayağına kadar gelsin ne olacak ki.
bir firmada insan kaynakları müdürü ile yaptığım görüşmede 'arkadaşlar özgeçmişinizi bulmuşlar, incelemişler, bu pozisyon için sizinle görüşmemin uygun olacağını düşünmüşler.' ve akabinde 'ama siz bizim için fazlasınız.' cümlesini duydu bu kulaklar. oysaki 5 10 dakikalık kısa bir telefon mülakatıyla bunu ölçebilirdi o arkadaşlar.

onlar size ulaşabilirler ancak siz onlara kolay kolay ulaşamazsınız. kimi firmalarda insan kaynaklarına ait herhangi bir telefon bulamazsınız ya da sizi arayan numaraya geri dönüş yaptığınızda o telefon hiçbir zaman açılmaz.

kimisi vardır ki görüşme saatine asla riayet etmez. aday tam saatinde gelmiş olsa da çayını kahvesini içmeye, ekip arkadaşlarıyla muhabbet etmeye devam ederek adayı içeride saatlerce keyfi bekletebilir. acil çıkan bir toplantı, son dakika gelen bir telefon gibi durumlar elbette olacaktır ancak en azından görüşmeye alırken nezaketen durumu açıklayabilirler.

aslında temeldeki sorun çoğunun empatiden yoksun olması. günün birinde işsiz kalabileceklerinin, masanın öbür tarafına geçebileceklerinin bilincinde değiller.
Çünkü ikcıların seçimini gerçekten işini yapacak ve sosyallik konusunda uzman olan şahıslardan değil tamamen trip atan, ikide bir halleri gelen, bilmem neyin yeğenlerinden yapıyorlar.