1. 1.
    neden gelişmiyoruz
    8 -2 ... kah ve otesi
  2. 2.
    Kim diyor gelişemiyoruz diye? Ve buna kim inanıyor?

Giresun gelişti, benim sokağım gelişti, benim soyum gelişti.

Siz de bir nen (şey) var.
    4 -6 ... alpertunna
  3. 3.
    çünkü son seviyedeyiz.
    4 ... birsabahgelecekkardanaydinlik
  4. 4.
    Çünkü sadece kavga ediyoruz. Birliğimizi tesis edecek dinamikler bazı gizli eller yardımıyle dinamitlendi.
    4 ... gazeloglu
  5. 5.
    Çünkü üretmiyoruz üretenin de anasından emdiğini burnundan getirmeye çalışıyoruz bu kadar basit..
    6 ... sherl0ck
  6. 6.
    aklınız nerede bir düşünün, sonra bu soruyu bir daha sormayın.
    gündeme bakın anlarsınız; kim kiminle olabilir, olamaz, tecavüz, istismar, uçkur, dini nikah, medeni nikah, caiz, caiz değil, kaynana/damat, kayınpeder/damat, baba/öz evlat, adam/güğüm, şehvet uyandıranlar, şehvet söndürenler,vs. vs.
    Suyumuza ana şebekeden şap koysalar marsa ilk koloniyi biz kurarız kesin, bi dikkatimizi toplayabilsek.
    2 ... deepsees
  7. 7.
    Sürekli yapılan olağanüstü seçimler, başa gelen iktidarların yabancı ülkelerin etkisi altında kalması, Ortadoğu'da yaşamamız ve eğitimsiz seçmen kitlesi.
    ... diziseti
  8. 8.
    Cevabı çok uzakta olmayan soru. sözlüğe şöyle bir bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Edit: gelişememe sebeplerimiz eksiliyor.
    5 -3 ... feslemegen
  9. 9.
    Iyice age of empires'a dondu olay.
    Orman sat odun yok.
    Iyi yoneteme egitim sacma olsun.
    Parayi yola harca asgari mazlum.
    Not:age of empires bir strateji oyunudur.
    ... endless pain
  10. 10.
    2010 civarina kadar en önemli konularimiz "sokakta Kürtçe şarkı serbest mi değil mi " , " baş örtüsüyle kızlar olula girsin mı girmesin mı " olunca ne beklersin ... Elalem 1800lü yıllarda metro inşa etmiş ( onbinlerce esiri öldürerek de olsa ) . Biz ancak ikibinli yıllarda harekete geçtik.
    2 ... abuabi