1. 1.
    neden gelişmiyoruz
    8 -2 ... kah ve otesi
  2. 2.
    Kim diyor gelişemiyoruz diye? Ve buna kim inanıyor?

Giresun gelişti, benim sokağım gelişti, benim soyum gelişti.

Siz de bir nen (şey) var.
    4 -6 ... alpertunna
  3. 3.
    çünkü son seviyedeyiz.
    4 ... birsabahgelecekkardanaydinlik
  4. 4.
    Çünkü sadece kavga ediyoruz. Birliğimizi tesis edecek dinamikler bazı gizli eller yardımıyle dinamitlendi.
    4 ... gazeloglu
  5. 5.
    Çünkü üretmiyoruz üretenin de anasından emdiğini burnundan getirmeye çalışıyoruz bu kadar basit..
    6 ... sherl0ck
  6. 6.
    aklınız nerede bir düşünün, sonra bu soruyu bir daha sormayın.
    gündeme bakın anlarsınız; kim kiminle olabilir, olamaz, tecavüz, istismar, uçkur, dini nikah, medeni nikah, caiz, caiz değil, kaynana/damat, kayınpeder/damat, baba/öz evlat, adam/güğüm, şehvet uyandıranlar, şehvet söndürenler,vs. vs.
    Suyumuza ana şebekeden şap koysalar marsa ilk koloniyi biz kurarız kesin, bi dikkatimizi toplayabilsek.
    2 ... radiolarian
  7. 7.
    Sürekli yapılan olağanüstü seçimler, başa gelen iktidarların yabancı ülkelerin etkisi altında kalması, Ortadoğu'da yaşamamız ve eğitimsiz seçmen kitlesi.
    1 ... diziseti
  8. 8.
    Cevabı çok uzakta olmayan soru. sözlüğe şöyle bir bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Edit: gelişememe sebeplerimiz eksiliyor.
    5 -3 ... feslemegen
  9. 9.
    Iyice age of empires'a dondu olay.
    Orman sat odun yok.
    Iyi yoneteme egitim sacma olsun.
    Parayi yola harca asgari mazlum.
    Not:age of empires bir strateji oyunudur.
    ... endless pain
  10. 10.
    2010 civarina kadar en önemli konularimiz "sokakta Kürtçe şarkı serbest mi değil mi " , " baş örtüsüyle kızlar olula girsin mı girmesin mı " olunca ne beklersin ... Elalem 1800lü yıllarda metro inşa etmiş ( onbinlerce esiri öldürerek de olsa ) . Biz ancak ikibinli yıllarda harekete geçtik.
    2 ... abuabi